Агітаційна кампанія після офіційної реєстрації кандидатів у Президенти України стала активнішою: візити в населені пункти, зустрічі з виборцями, збільшення кількості агітаційних наметів, білбордів та сітілайтів. А серед найпоширеніших порушень – агітація без вихідних даних. Про це йшлося під час прес-конференції Громадянської мережі ОПОРА 26 лютого у Вінниці.

За словами координаторки спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області, від початку виборчої кампанії Вінниччина є не досить «популярним» регіоном щодо візитів кандидатів у Президенти.

«Протягом січня область відвідав лише один (на той час потенційний) кандидат у Президенти Петро Порошенко. Протягом лютого на Вінниччині побували кандидати у Президенти Анатолій Гриценко, Олег Ляшко та Олександр Мороз», – зазначила вона.

Найпоширенішими серед зафіксованих спостерігачами ОПОРИ порушень є агітація без вихідних даних. Зокрема, в селі Уладівка Літинського району у відділенні Ощадбанку виявлено газети та листівки без вихід них даних, які є агітаційними матеріалами за кандидата у Президенти України Андрія Садового. У Вінниці в наметах розповсюджували календарі на користь кандидатів Андрія Садового та Руслана Кошулинського, які теж були без вихідних даних. У наметах розповсюджувались і агітаційні матеріали без відповідного маркування за Дмитра Добродомова. Білборди та сітілайти без вихідних даних розміщувалися на користь Юлії Тимошенко, Анатолія Гриценка, Олега Ляшка,Андрія Садового та Сергія Капліна.

Як розповіла комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області, тенденцією цієї виборчої кампанії є збір персональних даних виборців. Так, у січні в місті Шаргород ще до реєстрації Олега Ляшка кандидатом у Президенти в районному осередку Радикальної партії Олега Ляшка мешканцям пропонували заповнити анкету, аби безкоштовно отримувати газету «Слово Ляшка». З 15 лютого в агітаційних наметах з написом «Ми йдемо своїм шляхом! Петро Порошенко» мешканцям пропонують заповнити анкету прихильника та збирають персональні дані.

«В обох випадках анкети містили згоду на обробку персональних даних, це означає, що такі персональні дані отримуються від громадян без порушень закону», – зауважила вона.

На Вінниччині розпочали роботу 8 окружних виборчих комісій. Шість ОВК – №12, 13, 14, 15, 16 та 17 – провели перші засідання вчасно. Ще дві ОВК – №12 та №18 – також вчасно розпочали свої засідання, але змушені були зробити перерву, аби наступного дня склала присягу така кількість членів ОВК, яка необхідна для набуття комісією повноважень.

Проте уже персональний склад ОВК, сформованих 18 лютого 2019 року, зазнає суттєвих змін. 

Також під час прес-конференції представники ОПОРИ нагадали про можливість тимчасово змінювати місце голосування. Для цього потрібно:

 

- до 25 березня включно прийти до органу ведення Реєстру виборців;

 

- написати заяву про тимчасову зміну місця голосування, мати з собою паспорт та документ, що підтверджує потребу в зміні місця голосування;

 

- отримати посвідчення, що підтверджує тимчасову зміну місця голосування;

 

- 31 березня проголосувати на новій дільниці, яка вказана у посвідченні;

 

- якщо буде призначений другий тур виборів – повторно подати заяву.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallelvotetabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)