Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували випадки передвиборчої агітації представниками «Об’єднання «Самопоміч». Вони роздавали дітям коляднички та розмальовки з партійною символікою.
Так, 17 січня партійці подарували вихованцям Баштанського дитсадка «Віночок» коляднички від «Самопомочі». У книжці зібрані колядки, а перша сторінка містить напис «Саме зараз. Андрій Садовий». А 18 січня представники «Об’єднання «Самопоміч» у Миколаєві презентували учням першого класу школи, що розташована в мікрорайоні Соляні, розвиваючі розмальовки з аналогічним написом, повідомляє офіційна сторінка осередку в Facebook.


«Як зазначається у листі Міністерства освіти і науки України «Щодо недопущення політичної агітації у закладах освіти» №1-9/407 від 26.06.2018 року, направленого всім облдержадміністраціям, одним із принципів освіти є її незалежність від політичних партій, громадських організацій, релігійних організацій. Відповідно до ст. 31 Закону України «Про освіту» політичні партії (об’єднання) не мають права втручатися в освітню діяльність закладів освіти, в тому числі дошкільних. Тому такі дії Миколаївського обласного осередку політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» мають ознаки порушення законодавства про освіту, а також частини 6 статті 64 Закону України «Про вибори Президента України», оскільки розмальовки та коляднички містять згадки про кандидата у Президенти Андрія Садового. Відповідно до цієї статті, забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей. Така передвиборна агітація або надання виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата або згадуванням його імені, вважається підкупом виборців», – коментує координатор громадського спостереження ОПОРИ за виборами в Миколаївській області.
Радник з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА зауважує, що Вищий адміністративний суд України у 2016 році підготував «Узагальнення щодо особливостей провадження у справах за адміністративними позовами з приводу оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, інших учасників виборчого процесу, пов’язаних з підкупом виборців». У ньому чітко акцентовано увагу на тому, що роздача кандидатами подарунків дітям здійснюється саме «з метою спонукання їхніх батьків, які зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття і нести фінансову відповідальність за неї, голосувати за певного кандидата». Тобто, коли політики роблять подарунки дітям, вони намагаються купити голоси їхніх батьків, тим самим порушуючи законодавство.
Відповідно до частини 2 статті 160 Кримінального кодексу України, «пропозиція, обіцянка або надання виборцю чи учаснику референдуму неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права[…], голосування за окремого кандидата на виборах, – караються обмеженням волі на строк до 3 років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років. У примітці до цієї статті: «під неправомірною вигодою слід розуміти кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги або нематеріальні активи, вартість яких перевищує 3 відсотки розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб». У випадку, якщо вартість подарункового набору менше 3 відсотків від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на сьогодні 57,63 грн), зазначені дії можуть мати ознаки адміністративного правопорушення передбаченого статтею 212-9 КУпАП, що тягне за собою накладення штрафу від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.