Повторне голосування на виборах міських голів відбулося у всіх 29 містах та в цілому проходило в звичному режимі, без суттєвих зловживань та конфліктних інцидентів й з дотриманням встановлених законом процедур. У порівнянні із 25 жовтня, протягом дня повторного голосування спостерігачі ОПОРИ зафіксували загальне зменшення кількості порушень в діяльності виборчих комісій та інших суб’єктів виборчого процесу. Незважаючи на наявність окремих інцидентів та подій виборчого процесу з ознаками грубого порушення законодавства, за оцінкою ОПОРИ, порушення, які були зафіксовані на виборчих дільницях, не могли вплинути на остаточне визначення переможця на повторному голосуванні з виборів міських голів.
Заява Громадянської мережі ОПОРА щодо перебігу дня повторного голосування з виборів міських голів
Як відзначає Ольга Айвазовська, координатор парламентських і виборчих програм ОПОРИ, про найтиповіші порушення дня голосування: «Порівняно з першим туром голосування, кількість зафіксованих спостерігачами ОПОРИ порушень суттєво зменшилася, зокрема спроби видачі бюлетенів без паспорта – з 17,8% до 0,8% в межах України. Разом з тим, викликають занепокоєння випадки порушення таємниці голосування, які були зафіксовані на 9,2% виборчих дільниць в межах всієї України і кількість яких дещо виросла, порівняно з першим туром (7,5%). Однаково поширеною залишається незаконна практика фотографування бюлетенів: такі випадки були зафіксовані на 11,7% виборчих дільниць Дніпропетровська (в першому турі – 12,1%). Випадків спланових і системних порушень виборчого законодавства спостерігачами виявлено не було».
Олександр Клюжев, аналітик Громадянської мережі ОПОРА, зауважив: «У другому турі фактично були зведені до мінімуму порушення, які найчастіше фіксувалися 25 жовтня – спроби видачі (або отримання) бюлетенів без документа, що посвідчує особу (паспорта громадянина України). Кількість таких випадків зменшилася з 17,8% до 0,8% в межах України. Значною мірою така тенденція пояснюється тим, що подібні зловживання найбільш поширені в сільській місцевості, де голосування цього разу не проводилося». Експерт наголошує, що незначні порушення, які головним чином стосувалися недотримання порядку голосування, протягом дня зафіксовано на 17% виборчих дільниць в межах України (25.10.2015 цей показник – 24,5%). У Дніпропетровську кількість порушень, виявлених спостерігачами ОПОРИ, зменшилася порівняно з першим туром – з 40% виборчих дільниць до 21,4%. Випадків вкидання бюлетенів чи незаконного перешкоджання доступу виборців до приміщення для голосування спостерігачами ОПОРИ виявлено не було.
Попри зменшення явки виборців, 15 листопада, порівняно з 25 жовтня (34,4% проти 46,6%), запровадження мажоритарної виборчої системи абсолютної більшості для мерів міст з кількістю виборців 90 тис. і більше створило сприятливі умови для всебічного визначення виборцями власного ставлення до двох найбільш популярних в територіальних громадах кандидатів, що посилює відповідальність всіх сторін за кінцеві результати голосування. Зниження явки виборців на повторному голосуванні відображає специфіку та інтенсивність перебігу передвиборчої кампанії на повторному голосуванні в окремих територіальних громадах і не може трактуватися як факт зниження суспільної легітимності результатів волевиявлення чи зростання недовіри громадян до інституту виборів.
Підсумки паралельного підрахунку голосів, за даними спостерігачів ОПОРИ, які працювали на 100% виборчих дільниць у Дніпропетровську, засвідчують наступний результат повторного голосування 15 листопада на виборах міського голови: Борис Філатов – 53,76% (184724 голоси в абсолютних числах), Олександр Вілкул – 46,24% (158897 голоси в абсолютних числах).
Громадянська мережа ОПОРА закликає правоохоронні органи належним чином розслідувати окремі випадки та інциденти грубого порушення принципів і норм виборчого законодавства (зокрема у Києві, Білій Церкві, Запоріжжі та Дніпропетровську) у день голосування, а також факти перешкоджання законній діяльності офіційних спостерігачів (грубі порушення прав спостерігачів ОПОРИ були зафіксовані у Києві та Дніпропетровську).
Висновки ОПОРИ ґрунтуються на результатах довготермінового та короткотермінового спостереження, критеріях та принципах демократичних виборів, які викладено в документах Венеціанської Комісії, Копенгагенської конференції та Організації з Безпеки та Співробітництва в Європі (ОБСЄ). Кінцеві висновки щодо чергових місцевих виборів будуть опубліковані Громадянською мережею ОПОРА лише після оголошення результатів виборів та завершення всіх процедурних дій територіальними виборчими комісіями.
Заява Громадянської мережі ОПОРА щодо перебігу дня повторного голосування з виборів міських голів