Громадянська мережа ОПОРА завершила статистичний підрахунок голосів щодо результатів у загальнодержавному багатомандатному окрузі. Спостерігачі організації працювали на визначених за вибіркою дільницях з 7:15 ранку, коли повинно було розпочатись ранкове засідання дільничної комісії, та до підписання первинних протоколів.

ОПОРА відзначає затягування процесу підрахунку на ДВК та прийому протоколів в окружних виборчих комісіях. Події, що відбуваються після дня голосування на окремих ОВК, свідчать про спроби втручання у результати підрахунку в межах одномандатних мажоритарних округів. Гарячими точками виборчої кампанії стали близько третини окружних комісій.

ОПОРА нагадує українському суспільству що День виборів був лише одним із етапів виборчого процесу, що слідує за інтенсивною виборчою кампанією та передує процесу підрахунку й оголошенню фінальних результатів. ОПОРА виявляла та перевіряла інформацію від спостерігачів щодо порушень, котрі мають вплив на волевиявлення громадян протягом всієї кампанії. ОПОРА не може оцінити загальний передвиборчий політичний клімат як вільний, відкритий та чесний, в котрому українські виборці могли зробити усвідомлений вибір. Хоча День виборів може бути сприйнятий як такий, що враховує волевиявлення в загальнодержавному окрузі, але є серйозні сумніви щодо виборів на мажоритарному рівні. Беручи до уваги передвиборчий клімат та підсумки Дня виборів, виборчий процес 28 жовтня не можна оцінити як демократичний.

Для спостереження за виборами у загальнодержавному окрузі ОПОРА використала інструмент паралельного підрахунку голосів – метод спостереження за виборами, який дозволяє збирати інформацію щодо явки виборців та результатів виборів. Ідея статистичного підрахунку в тому, щоб екстраполювати явку та результати голосування з вибірки на ширшу аудиторію (в цьому випадку на партійні списки). Теорія статистики каже, що офіційні результати повинні співпасти з результатами статистичного підрахунку в межах похибки (якщо партія А набрала 32% +/-0,5% – це означає, що офіційні результати для цієї партії коливатимуться від 31,5% до 32,5%). Якщо ні, то це значимі та такі що викликають довіру докази того, що на виборчих дільницях за межами вибірки були серйозні порушення, які впливали на результати виборів, явку чи те, що відбувся зовнішній незаконний вплив на ці показники під час підрахунку. Вибірка ОПОРИ складалась із 1 000 дільниць, була випадковою та репрезентативною для рівня областей України, дає точну проекцію результатів лише для національних виборів за партійними списками.

pvt_rezult_2012

Дані ОПОРИ щодо результатів підрахунку та прогнозованої похибки для кожного показника:

 

%

Похибка 

% - похибка

% + похибка

Явка

57.48%

0.89%

56.59%

58.38%

Партія регіонів

28.93%

1.52%

27.41%

30.44%

Батьківщина

26.25%

1.06%

25.19%

27.31%

УДАР

14.02%

0.55%

13.47%

14.57%

КПУ

12.90%

0.63%

12.27%

13.54%

Свобода

10.69%

0.94%

9.75%

11.63%

Україна – Вперед!

1.61%

0.07%

1.54%

1.67%

Iнші партії

5.61%

0.20%

5.40%

5.81%

ОПОРА продовжує спостерігати за перебігом виборів і після дня голосування. ОПОРА має серйозні сумніви щодо процесу підрахунку голосів на рівні ОВК та сподівається на адекватну реакцію з боку Центральної виборчої комісії щодо етапу встановлення результатів голосування в межах округу.  Особливо підозрілим є те, що результати виборів в окремих округах, де всі виборчі дільниці вже опрацьовані, безпідставно змінюються на користь інших кандидатів, що призводить і до зміни переможця на рівні мажоритарного округу. Хоч деякі дані й є доступними, ОПОРА закликає адміністраторів виборів опублікувати результати кожної окремої виборчої дільниці на веб-сайті ЦВК якнайшвидше, щоб політичні супротивники могли порівняти результати з наявних у них копій протоколів з результатами протоколів, які було використано для підрахунку голосів.

ОПОРА спостерігала за ситуацією на рівні мажоритарних округів та проаналізувала дані, зібрані в мажоритарних 10 округах, які були повністю покриті спостерігачами ОПОРИ 28 жовтня: 214 (м. Київ), 105 (центр – місто Луганськ, Жовтневий район), 153 (центр – місто Рівне), 73 (центр – Виноградів, Закарпатська область), 186 (центр – Цюрупинськ, Херсонська область), 24 (центр – Дніпропетровськ, Самарський район), 157 (центр – Суми), 17 (центр – Ладижин, Вінницька область), 52 (центр – Дзержинськ, Донецька область). 

Проблемні округи:

ОВО № 105 ( центр-Жовтневий район Луганська, Луганська обл.)

Протягом передвиборчій кампанії в цьому окрузі складалася конкурентна боротьба між  4 кандидатами від різних політичних сил. Фіксувалися випадки проведення правоохоронними органами кримінальних розслідувань щодо діяльності опозиційних активістів. Окружну виборчу комісію очолює Валентина Зеленська, яка на місцевих виборах 2010 р. звинувачувалася місцевими ЗМІ та окремими кандидатами у  маніпуляціях із встановленням результатів  виборів Луганського міського голови.

В окрузі балотувалося 10 кандидатів. Орієнтовна кількість виборців – 172 тис.763 особи.  Функціонує 98 виборчих дільниць.

okrug_105

ОВО № 153  (центр-м.Рівне, Рівненська області).

В окрузі масово застосовувалися чорний піар, підкуп виборців та адміністративний ресурс. Протягом передвиборчої кампанії спостерігалася гостра конкуренція між  трьома кандидатами: опозиційним, провладним  кандидатами та самовисуванцем.

В окрузі балотувалося 8 кандидатів. Орієнтовна кількість виборців – 176 тис. 213 осіб.  Функціонує 230 виборчих дільниць.

okrug153

ОВО № 186 (центр- м.Цюрупинськ, Херсонська обл.)

В окрузі  балотувалося два чинних народних депутатів України. Протягом передвиборчої кампанії конкурентну боротьбу демонстрували 4 кандидата.  Зафіксовані прояви масового зловживання адміністративним ресурсом.

В окрузі балотувалося 9 кандидатів. Орієнтовна кількість виборців – 180 тис. 152 особи.  Функціонує 168 виборчих дільниць.

okrug_186

ОВО № 214 (центр-Дніпровський район м.Києва).

В окрузі масово застосовувалися різноманітні форми  підкупу виборців. Передвиборча кампанія в цьому окрузі була надзвичайно  конкурентною, оскільки кандидати від провідних політичних сил мають приблизно однакові шанси на перемогу.

В окрузі балотується 21 кандидат. Орієнтовна кількість виборців – 164 тис.  937 осіб.  Функціонує 81 виборча дільниця.

okrug214

ОВО № 24 (центр-Самарський район Дніпропетровська, Дніпропетровська обл.)

В окрузі спостерігається гостра конкуренція між  кандидатами, які мають зв’язок із бізнес-групами Віктора Пінчука та Рината Ахметова. Протягом передвиборчої кампанії  масово застосовувалися чорний піар, підкуп виборців, зловживання адмінресурсом, залякування кандидатів.

В окрузі балотується 10 кандидатів. Орієнтовна кількість виборців – 162 тис. 17 осіб.  Функціонує 87 виборчих дільниць.

okrug24

ОВО № 157 (центр-м.Суми, Сумська обл.).

Протягом передвиборчої кампанії в окрузі  масово застосовувалися чорний піар, підкуп виборців, зловживання адмінресурсом. Поширеним явищем були випадки псування зовнішньої реклами окремих кандидатів.

В окрузі балотується 14 кандидатів. Орієнтовна кількість виборців – 179 тис. 266 осіб.  Функціонує 100 виборчих дільниць.

okrug157

ОВО № 17 (м.Ладижин, Вінницька обл.)

У цьому окрузі  гостра боротьба розгорнулася між двома кандидатами-самовисуванцями. масово застосовувалися чорний піар, підкуп виборців, зловживання адмінресурсом. На користь одного із самовисуванців ВО «Баткьівщина» та партія «УДАР» відкликали своїх кандидатів.

В окрузі балотується 11 кандидатів. Орієнтовна кількість виборців – 169 тис. 214 осіб.  Функціонує 217 виборчих дільниць.

okrug17

ОВО № 52 (центр-м.Дзержинськ, Донецька обл.)

Один із небагатьох конкурентних виборчих округів Донеччини. Передвиборча кампанія характеризувалася високою конфліктністю та супроводжувалася заявами кандидатів та партій про здійснення щодо них тиску та погроз.  Характерною ознакою агітаційної кампанії в цьому окрузі стали підкуп виборців та зловживання адміністративним ресурсом.

В окрузі балотується 9 кандидатів. Орієнтовна кількість виборців – 165 тис. 878 осіб.  Функціонує  111 виборчих дільниць.

okrug52

Довідково: Детальніший та вичерпний опис інцидентів і порушень в день голосування, зафіксованих спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА, розміщено на інтерактивній Мапі порушень «Вибори – 2012» за адресою в мережі Інтернет http://map.oporaua.org/. 28 жовтня ОПОРА забезпечила роботу 3 500 короткотермінових спостерігачів на рівні дільничних комісій, а у всіх 225 ОВК для встановлення офіційних результатів підрахунку в межах округу працюватимуть спостерігачі організації.