Відносини Росії та КНДР вийшли на новий, більш небезпечний рівень. Раніше ОПОРА вже писала про можливі ризики взаємодії двох тоталітарних держав. Втім, останні російські обстріли України ознаменували тривожну ескалацію військової співпраці між Росією і Північною Кореєю.
30 грудня 2023 року та 2 січня 2024 року російська армія застосувала проти України балістичні ракети з КНДР. Хоча в Україні досі тривають збір даних і дорозвідка, слідчі отримали попередні докази того, що Росія могла використати ракети виробництва КНДР для обстрілу Харкова 2 січня. Білий дім наголошує, що має докази передачі пускових установок та кількох десятків балістичних ракет і подальшого їх застосування по території України.
Аби продовжувати вторгнення в Україну, Росія змушена з простягнутою рукою просити в Північної Кореї озброєння, зокрема боєприпаси. Кремль робить ставку на балістичні ракети, адже за певних обставин вони є більш ефективними, особливо тому, що в Україні не достатньо протиповітряних систем, здатних їх збивати. Передача балістичних ракет Росії збільшує жертви серед українського народу та підтримує відкрито геноцидну війну.
Щонайменше 47 країн уже засудили застосування північнокорейської балістики по українських мирних містах. 10 січня це питання обговорили на засіданні Радбезу ООН, але цей орган фактично заблокований та дискредитований постійним членством Російської Федерації.
Ба більше, Росія, отримуючи зброю з Північної Кореї, порушує численні резолюції Ради Безпеки, які сама ж підписувала. Ці документи забороняють державам-членам ООН закуповувати зброю в КНДР і не дозволяють КНДР експортувати зброю. Тому деякі частина членів Радбезу звинуватили Росію в тому, що, купуючи ракети, вона демонстртативно зловживає своїм становищем.
Натомість представник Кремля Васілій Нєбєнзя, вочевидь, забувши тему скликаного засідання, розповів про український контрнаступ, “формулу миру” та протистояння Заходу з Росією руками українців, а про балістику нічого сутнісного не доповів. Однак будь-яка підтримка збройних програм КНДР ризикує суттєво підірвати безпеку в регіоні та призвести до подальшої дестабілізації.
Південнокорейська делегація в ООН повідомила, що КНДР хоче не лише заробити на продажі ракет, а й використовує війну в Україні як полігон для випробування носіїв, здатних нести ядерний заряд. Атаки на українські міста дають Північній Кореї цінну технічну й військову інформацію, яка може мати значні наслідки для глобального ядерного нерозповсюдження.
Водночас бездіяльність Ради Безпеки ООН лише підбадьорює режим Пхеньяну. КНДР вчинила провокаційні обстріли поблизу морського кордону з Південною Кореєю, а диктатор Кім Чен Ин пригрозив знищити Сеул і Вашингтон, паралельно прискорюючи підготовку до “неминучої війни”.
Міністр оборони Південної Кореї Шин Вон Сік в інтерв’ю повідомив, що КНДР може продати Росії нові типи тактичних керованих ракет на додачу до передбачуваного постачання балістичних ракет малої дальності. Шин натякнув, що може йтися про пускові установки та кілька балістичних ракет з дальністю польоту 900 км.
На тлі поглиблення російсько-корейської військової співпраці Сполучені Штати запровадили санкції проти трьох організацій з Росії та однієї фізичної особи, причетних до передачі та випробування балістичних ракет в Україні. Однак наші союзники мають діяти на випередження, перманентно збільшуючи спроможності протиповітряної оборони нашої країни.
Росія також має намір придбати балістичні ракети в Ірану. The Wall Street Journal зазначає, що таке бажання Москви стало очевидним у грудні, коли російська делегація відвідала іранський полігон, аби ознайомитися з балістичними ракетами і пов'язаним з ними обладнанням. Джерела видання допускають, що Іран може продати необхідні Росії ракети вже навесні.
Як бачимо, Росія створює вісь трьох агресивних підсанкційних країн, які хочуть занурити світ у хаос. І лише пропорційна відповідь міжнародної спільноти, а також офіційне оформлення поразки Росії на території України можуть припинити ці загрози для світової безпеки.
Для Цензор.НЕТ