26 лютого в Парижі за ініціативи президента Франції Емманюеля Макрона зібралися близько 20 глав держав і урядів, які шукали шляхів подальшої підтримки України. За результатами зустрічі стало відомо, що 15 країн готові підтримати чеську ініціативу купувати снаряди за межами ЄС, що має вирішити проблему з нестачею боєприпасів України. Згодом союзники України передали Чехії всі кошти, необхідні для закупівлі 800 тисяч артснарядів для Києва, які знайшов президент країни Петр Павел.
Загалом союзники України домовилися посилити зусилля у п'яти сферах: кіберзахист, спільне виробництво зброї в Україні, захист країн, яким безпосередньо загрожує російська агресія, операції з розмінування, а також підтримка Україну невійськовими силами.
Еммануель Макрон оголосив про “коаліцію” для надання Україні ракет середньої й великої дальності, але справжній резонанс викликала його заява про можливу відправку в Україну сухопутних військ західних країн. Після завершення конференції французький лідер сказав, що таку можливість обговорювали, але учасники зустрічі не дійшли консенсусу.
Водночас Макрон додав, що виключати ймовірність відправки військових не варто, а союзники України зроблять усе необхідне, щоб Росія не змогла перемогти. Згодом французький лідер підкреслив, що всі його заяви про можливість відправлення військ були ретельно продумані. Міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне пояснив, що до України можуть скерувати французьких солдатів, які могли б допомогти з виконанням завдань поза участю в бойових діях, зокрема в розмінуванні, кіберзахисті й виробництві зброї на українській території.
Слова Макрона викликали негативну реакцію низки країн, лідери яких поспішили запевнити, що не збираються відправляти війська. Серед них США, Німеччина, Швеція, а також НАТО. Натомість Естонія, Литва, Латвія, Нідерланди, Чехія та Канада вважають, що ідеї Макрона заслуговують на подальше обговорення.
Втім, впадати в ейфорію не варто, адже конкретних планів відправляти солдатів західних країн для участі в бойових діях наразі немає. Водночас Макрон запустив важливий процес обговорення в інших державах, а Путін побачив чітку позицію європейців, які підтвердили, що не допустять перемоги Росії. Розмови про відправку військових країн НАТО перестали бути неможливими, що також може змусити європейських політиків сміливішати.
Крім того, впливові французькі видання посилаються на те, що Макрон створить для Росії “стратегічну дилему”, оскільки перебування французького контингенту в Україні зробить для Москви ризикованим ракетний удар по військах ядерної країни. Це може стати додатковим стримувальним фактором, але важливість розпочатої дискусії ще й у тому, що низка західних країн виявляють готовність розмивати “червоні лінії” Кремля, розуміючи слабкість путінського режиму і неготовність Москви до подальшої ескалації.
Росія гнівно відреагувала на перспективу відкритої військової присутності іноземних держав в Україні. Кремль заявив про неминучість конфлікту НАТО з РФ, пригрозивши “трагічними наслідками” країнам, які наважаться відправити в Україну своїх військових. Утім, у реакціях російських посадовців спостерігається настороженість і нервозність, адже до такого повороту подій вони явно не готові, а пропагандистські методички підготувати не встигли. Одна справа — залякувати війною із Заходом, інша — реально зіштовхнутися з новою реальністю. Тому Росія закликала французів задуматися, чи готові вони стати “гарматним м’ясом”. Макрона ж російські пропагандисти охрестили Наполеоном, який нібито розпалює третю світову.
Крім того, частина міжнародної спільноти негативно оцінила заяву Макрона, натякаючи на її політизованість. Експерти вважають, що інтереси Франції в цьому питанні зводяться до конкуренції з Німеччиною за лідерство на європейському континенті, намагання заповнити вакуум лідерства у західних альянсах і відновити позиції Макрона після втрати французького впливу в Африці, зокрема через зовнішню політику РФ.
Bloomberg зазначає, що послання Макрона суперечило побажанням адміністрації Шольца, що у висновку підкреслило розбіжності між лідерами. Видання вказує, що тези про недостатню допомогу від Німеччини дратують канцлера, оскільки його країна витратила на підтримку України набагато більше, ніж Франція, лідер якої намагається посилити власні позиції за рахунок риторичних заяв.
З іншого боку, як пише Politico, коментарі Макрона оголили розбіжності між країнами Заходу, що дало Росії чудову можливість зміцнити пропагандистські тези про прагнення Заходу знищити Росію. Крім того, заяви Макрона активно використовують ультраправі європейські політики, популярність яких дедалі більше зростає.
Попри критику низки партнерів, Макрон публічно не відмовився від своїх заяв, закликав європейців активізуватися і “не бути боягузами”. А під час зустрічі з лідерами парламентських партій Франції глава держави наголосив, що у підтримці України немає “червоних ліній”. Згодом міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне відвідав країни Балтії, що західні медіа розцінили як спроби Франції створити альянс країн, які готові потенційно відправити західні війська в Україну.
Керівництво України позитивно ставиться до будь-яких ініціатив світових лідерів, спрямованих на посилення наших спроможностей відбивати агресію РФ. Однак на тлі браку боєприпасів і російського наступу на Донбасі важливою лишається рішуча неполітизована підтримка, яка гарантуватиме поразку Росії. Тож висловлена французька позиція щодо чутливої для України й світу теми має стати проявом непохитного лідерства у цей важливий історичний період.
Для Цензор.НЕТ