Одним із пріоритетних завдань української дипломатії є отримання далекобійних ракет від наших союзників, зокрема німецьких ракет Taurus. 

Однак канцлер Німеччини Олаф Шольц завжди знаходив пояснення, аби не надавати їх Україні. Він аргументував свою позицію ризиками застосування ракет по російській території, потребою безпосередньої участі військових Німеччини для їх запуску, а згодом — необхідністю присутності німецьких солдатів для контролю над розгортанням відповідниз комплексів. Позицію канцлера не змінило навіть рішення німецького парламенту із закликом надати Україні далекобійну зброю.

Втім, схоже на те, що плани передати Україні ракети Taurus все ж обговорювали у військових колах Німеччини. 1 березня російська сторона поширила запис розмови високопоставлених офіцерів Повітряних сил Німеччини, під час якої вони начебто обмірковували можливість ударів ракетами Taurus по Кримському мосту. Крім того, виходячи із запису, на зустрічі розглядали можливість підготовки українських військових до застосування крилатих ракет, організацію доставки та їх кількість. Тобто німецькі військові обговорювали суто технічні нюанси у разі гіпотетичної передачі ракет.

Згодом керівництво країни підтвердило справжність перехоплення, але Міноборони Німеччини підкреслило, що не може впевнено сказати, чи були внесені зміни у запис, який поширюється в соціальних мережах. Утім, сам факт обговорення передачі далекобійних ракет для нашої країни — це позитивний сигнал навіть без політичної згоди, яка зрештою могла з’явитися, як це вже було з багатьма видами зброї. В Офісі Президента України до розмови військових поставилися спокійно, охарактеризувавши її абсолютним правом офіцерів планувати військове постачання.

Натомість росіяни неабияк сколихнулися. Для них оприлоюднена розмова стала подарунком, який допоміг посилити тези про те, що Росія воює з “колективним Заходом”. Сєрґєй Лавров зазначив, що обличчя натівських “колег” повністю в “пуху”, додавши, що не знає, як німецьке керівництво буде пояснювати це своїм громадянам.

Оскільки половина громадян Німеччини не підтримують надання Україні далекобійних ракет Taurus, а європейські політики електорально залежні, можемо припустити ймовірні мотиви Російської Федерації. Кремль проводить сплановану інформаційну атаку, аби “поховати” або принаймні надовго відкласти питання передачі далекобійних ракет, граючи на суспільних настроях у Німеччині.

Міністр оборони країни Борис Пісторіус вважає інцидент із перехопленням частиною інформаційної війни РФ. Низка інших німецьких політиків дотримуються схожої думки. Вони вважають, що Росія навмисно оприлюднила цей аудіозапис, щоб дискредитувати владу, маніпулювати суспільством і зрештою підірвати гіпотетичні плани постачання ракет.

Після оприлюднення запису Росія посилила дипломатичний та інформаційний тиск на німецьких громадян. Дмітрій Мєдвєдєв наголосив, що Німеччина готується до війни з Росією, при цьому на російському телебаченні перелічили німецькі мости, які Кремль може зруйнувати “у відповідь на удар” по Керченському мосту в окупованому Криму.

Паралельно Москва викликала німецького посла і висловила йому демарш. Також Кремль планує надіслати в Бундестаг вимогу провести розслідування, маніпулятивно звинувативши Берлін у відсутності єдиної влади. Ба більше, речниця МЗС Росії Марія Захарова після оприлюднення секретних переговорів заявила, що денацифікацію в Німеччині не завершено, і попередила про “страшні наслідки”.

“Європейська правда” зазначає, що Росія пішла на такий відчайдушний крок у намаганні остаточно зірвати передачу Taurus, “спаливши” при цьому один зі своїх каналів стеження за німецьким військовим керівництвом. Утім, час покаже, наскільки виправданим був крок росіян, адже він може мати зворотній ефект.

По-перше, оприлюднена розмова спростувала захисну лінію Шольца про необхідність залучення німецьких військових для запуску Taurus. По-друге, канцлер теоретично може продемонструвати силу в цьому питанні, аби вийти з політичного глухого кута.

Втім, найближчим часом такий поворот подій малоймовірний. Шольц навряд чи зрушить з місця, особливо напередодні виборчої кампанії, а також на тлі зростання кількості німців, які підтримують відмову від постачання крилатих ракет. Поки що Берлін лише виправдовується, що в злитих записах немає політичного рішення.  

Для Цензор.НЕТ