Два роки тому російська армія захопила найбільшу в Європі електростанцію — Запорізьку АЕС. Її окупація стала частиною військової стратегії Росії, яка неодноразово використовувала атомний об’єкт для ядерного шантажу світу та дискредитації України. Влітку минулого року питання ядерної безпеки особливо загострилося на тлі провокацій Росії.

Війська РФ обстрілювали станцію, звинувачуючи в цьому українські сили, мінували територію та відкрито визнали наявність військових на об’єкті. За українськими даними, Росія була готова підірвати Запорізьку ЗАЕС, але внаслідок тиску світової спільноти ризик теракту зменшився.    

Втім, це не означає, що ситуація на станції стала безпечною. Своїми вкрай безвідповідальними і некоректними діями російські окупанти продовжують створювати величезні ризики у сфері ядерної та радіаційної безпеки.

На станції немає кваліфікованого персоналу, оскільки окупанти вивезли із ЗАЕС останніх працівників “Енергоатома”, які могли забезпечити її безпеку. Голова “Енергоатому” Павло Котін повідомив, що українські атомні блоки після модернізації відрізняються від російських, а тому без ліцензування відповідно до законодавства України російський персонал не може надійно їх обслуговувати.

Росія ж набрала персонал із довколишніх населених пунктів, і ці люди не завжди розуміють, що таке атомна станція. Брак кваліфікованого персоналу на ЗАЕС підтверджує й Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ): нині на станції працює близько половини від необхідної кількості фахівців. З цього випливає інша загроза — термін придатності ядерного палива спливає, і його нікому замінити.

Перші партії палива завантажили в реактори ЗАЕС ще в 2017 році, а його експлуатаційний термін, визначений виробником, становить 6 років. Фейкова адміністрація станції не здатна провести дуже складну технологічну операцію з перевантаження, адже це вимагає ліцензованого персоналу.

Подальша експлуатація такого палива може призвести до руйнування цілісності паливних елементів та, як наслідок, радіаційної аварії. “Ніхто у світі раніше не перевищував встановлений виробниками шестирічний термін”,  наголошує Павло Котін.

Крім цього, окупанти постійно руйнують лінії електропередач обстрілами, обладнання на станції продовжує деградувати, а після підриву Каховської ГЕС стан водопостачання став вразливим. ЗАЕС пережила 8 повних і 1 часткове знеструмлення з початку повномасштабного вторгнення. Під час останньої масштабної ракетної атаки на Україну 22 березня відключилася зовнішня повітряна лінія ПЛ-750кВ “Дніпровська”, що вчергове поставило Запорізьку АЕС на межу блекауту. Цього ж дня російські війська цілеспрямовано 8 разів влучили по ДніпроГЕС, намагаючись створити нову екологічну катастрофу.  

За час окупації зафіксовано понад 150 грубих порушень експлуатації Запорізької АЕС, заподіяні збитки станції становлять 30 млрд гривень.

Нині 5 із 6 енергоблоків ЗАЕС залишаються в стані “холодної зупинки”, а четвертий — в стані “гарячої зупинки” для виробництва пари та тепла, в тому числі для сусіднього міста Енергодар, де проживає більшість персоналу станції. Однак навіть у непрацюючому стані станція потребує постійного кваліфікованого обслуговування. 

Медіакомпанія DW повідомляла про ймовірне протікання борної кислоти з першого контуру АЕС, який охолоджує ядерне паливо, в другий контур ядерного блоку, що може призвести до підвищення корозії всього обладнання.

Всі ці факти висвітлені в ухваленому 8 березня 2024 року у Відні документі Ради керуючих МАГАТЕ щодо ядерної безпеки. Члени цієї Ради більшістю голосів підтримала розроблений Україною проєкт резолюції, яка, зокрема, закликає Росію терміново вивести несанкціонований персонал, зокрема військових, із ЗАЕС та негайно повернути станцію під повний контроль України.

Однак периметр ЗАЕС залишається замінованим, важка техніка з боєкомплектом все ще стоїть у турбінних залах, а зброя — на дахах енергоблоків. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі зазначає, що представники міжнародної організації, які перебувають з місією на станції, не завжди мають змогу оглянути всі об’єкти.

В останньому повідомленні МАГАТЕ підкреслило, що поки триває війна, підприємство залишатиметься в небезпеці. Аби обговорити безпеку ЗАЕС, Рафаель Гроссі навіть зустрівся з Владіміром Путіним, але  ці переговори важко назвати результативними. Вони лише допомогли диктатору виглядати менш ізольованим та створити ілюзію можливості домовитися з  ним.

Натомість МЗС Росії заявило, що два роки тому ЗАЕС “повернулася” в російську юрисдикцію, а тому будь-які резолюції і заяви, які закликають до повернення ЗАЕС Україні чи встановлення міжнародного контролю, розглядатимуться “як спроба зазіхання на суверенітет і територіальну цілісність Росії”.

Кожен день перебування російських окупантів на ЗАЕС посилює ризики катастрофи, а контакти з Кремлем свідчать тільки про неможливість серйозних домовленостей із путінським режимом. Тож уведення санкцій проти російської ядерної галузі стало як ніколи актуальним — вони можуть змусити Кремль повернутися за стіл переговорів про деокупацію ЗАЕС. 

Для Цензор.НЕТ