В Івано-Франківській громаді працює приблизно три десятки комунальних підприємств, які надають житлово-комунальні послуги та обслуговують об’єкти благоустрою. Деякі з них мали б давати прибуток, але наразі майже всі вони збиткові. ОПОРА проаналізувала діяльність 19 комунальних установ: чим вони займаються, скільки заробляють та витрачають і про що звітують.

Чим займаються комунальні підприємства

Основна функція більшості комунальних підприємств — забезпечення життєдіяльності громади. Зокрема, «Івано-Франківськтеплокомуенерго» забезпечує місто теплом, «Івано-Франківськводоекотехпром» — водою, «Івано-Франківськміськсвітло» відповідає за вуличне освітлення, «Електроавтотранс» — за комунальний транспорт.

КП «Міська ритуальна служба» надає ритуальні послуги та утримує міське кладовище. КП «Полігон ТПВ» обслуговує сміттєзвалище і займається стерилізацією безпритульних тварин. 

КВП «Архітектурно-планувальне бюро-ІФ» розробляє містобудівну і проєктну документацію. Натомість КП ТРК «Вежа» висвітлює діяльність Івано-Франківської міської ради та виконавчого комітету. 

У 2016 році міська рада створила КП «Муніципальна дорожня компанія» для прибирання та утримання доріг, дамб і зупинок громадського транспорту. Частково ці функції дублює КП «Благоустрій», засноване у 2018 році.

КП «Центр розвитку міста та рекреації» Івано-Франківська міська рада заснувала у 2016 році замість КО «Івано-Франківський міський парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка». В управління новоствореного підприємства передали не лише центральний парк, а й усі сквери та парки міста, а згодом — і громади. Також підприємство надає послуги «Шлюб за добу».

КП «Муніципальна інспекція “Добродій”» створене у 2020 році замість ліквідованого КП «Муніципальна варта» та займається охороною громадського порядку міста.

КП «Управляюча компанія “Комфортний дім”» засноване у 2021 році замість КП «Теплий дім», яке у 2007 році перейняло функції ліквідованих ЖЕО. 

КП «Простір інноваційних креацій “Палац”» засноване у 2018 році. На його баланс передали архітектурну пам’ятку — палац Потоцьких. Наразі підприємство реалізовує кілька міжнародних грантів, спрямованих на його відновлення.

У 2021 році Івано-Франківська міська рада створила КП «Муніципальні ринки», щоб повернути центральний продуктовий ринок Івано-Франківська у комунальну власність. Міська рада розірвала договір з орендарем ТОВ «Торговий сервіс», але в управління комунального підприємства ринок так і не перейшов — зараз КП «Муніципальні ринки» судиться за ринок із «Торговим сервісом».

Для розвитку сільського господарства у 2021 році Івано-Франківська міська рада створила КП «Франківськ АГРО», яке у 2022 році засіяло 69 га сільськогосподарських угідь, а в 2023 — 129,6 га. У 2022 році підприємство зібрало 137 т урожаю сої та соняшнику, у 2023 році — 248 т сої, майже 79 т соняшнику і понад 9 т гречки. 

На початку 2022 року створили КП «Сервіс паркування». Міська влада декларувала, що поступово передасть у його управління всі паркувальні майданчики, але наразі воно обслуговує лише ті, від яких відмовилися приватні оператори.

У 2022 році Івано-Франківська міська рада створила КП «Франківськ арена» замість двох інших КП — «Івано-Франківський міський центральний стадіон “Рух”» і «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр». Згідно зі статутом, нове підприємство надаватиме послуги у сфері фізичної культури та спорту, а також проводитиме спортивно-масові заходи. На його баланс передали всі спортивні споруди громади.

Статутні капітали

Кошти зі статутних фондів комунальні підприємства Івано-Франківська переважно використовують для закупівлі техніки й обладнання і погашення кредитних зобов’язань.

Найбільший статутний капітал — 600 млн грн — має КП «Електроавтотранс». У 2021 році він становив 400 млн грн, а наприкінці 2023 року Івано-Франківська міська рада поповнила його ще на 200 млн грн. На другому місці зі статутним капіталом у 347 млн грн перебуває КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Минулого року міськрада поповнила його на 82 млн грн, у 2022 році — на 24,23 млн грн. 

У бюджеті на 2024 рік запланували поповнити статутні капітали КП «Електроавтотранс» на 65 млн грн, КП «Івано-Франківськводоекотехпром» — на 30 млн грн, КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» — на 16 млн грн.

Працівники

У 2022 році найбільше людей працювало в КП «Івано-Франківськводоекотехпром» — 607, КП «Електроавтотранс» — 578 та ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» — 448. 

Найменше працівників було у КП «Сервіс паркування» — 7, КП «Франківськ АГРО» — 6 та КП «Муніципальні ринки» — 2.

У 2023 році міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків наголошував, що комунальним підприємствам Івано-Франківська бракує працівників, зокрема трактористів, працівників благоустрою, водіїв тролейбусів та автобусів.

Багато працівників комунальних підприємств мобілізовані, серед них — керівники КП «Сервіс паркування» Валерій Паланюк і КП «Франківськ Агро» Віталій Крушельницький.

Доходи і видатки

Дані про доходи та витрати комунальних підприємств ОПОРА отримала у відповідь на інформаційний запит. Судячи них, у більшості КП витрати перевищують доходи.

Єдине прибуткове підприємство — це «Франківськ АГРО». Натомість у КП «Муниципальні ринки» нам повідомили, що у 2021-2023 роках його доходи дорівнювали видаткам.

КП «Сервіс паркування», створене з метою отримання прибутку, у 2022 році отримало 6,3 тис. грн доходів, а витратило 41,2 тис. грн. Найбільш помітна різниця між доходами і видатками у КП «Муніципальна інспекція “Добродій”». У 2021 році воно отримало 57 тис. грн доходу, а витратило 24,5 млн грн, у 2022 році отримало 14 тис. грн, а витратило 34,5 млн грн. Протягом перших трьох кварталів 2023 року його дохід становить 20 тис. грн, видатки — 22,5 млн грн.

  

Інформування про діяльність комунальних підприємств

Виконавчий комітет міської ради регулярно заслуховує звіти і затверджує плани розвитку комунальних підприємств. Також, згідно зі ст. 78 Господарського кодексу України (ГКУ), комунальні підприємства повинні оприлюднювати інформацію про свою діяльність на власному сайті або на сайті свого суб’єкта управління. 

Утім, не всі проаналізовані нами підприємства регулярно виконують цю вимогу. Лише 14 із 19 КП мають власні вебсторінки, а 9 комунальних установ звітують нерегулярно. 

Також звіти комунальних підприємств не завжди відповідають нормам вищезгаданої статті ГКУ: не всі КП оприлюднюють квартальну і річну звітність за останні три роки, річні звіти керівника та наглядової ради (у разі її утворення), інформацію про структуру, принципи формування і розмір винагороди керівника та членів наглядової ради.

Звіт про діяльність КП «Полігон ТПВ» розміщений на його вебсайті, але тільки за 2022 рік, хоча підприємство працює ще з 2005 року.

На сайті «Електроавтотрансу» найсвіжіші фінансові звіти стосуються 2020 року, також є посилання на звітність на сайті data.gov.ua. Крім того, звіт про діяльність КП можна знайти серед рішень виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

На сайті КП «Івано-Франківськміськсвітло» можна знайти набір фінансових звітів підприємства, а також щорічні звіти про роботу КП з 2019 по 2022 рік.

Вебадреса КП «Муніципальна дорожня компанія», зазначена на офіційному сайті міста, не працює. Однак про діяльність підприємства можна дізнатися з рішень виконавчого комітету.

Звіти КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» доступні на сайті підприємства за посиланням.

На сайті «Управляючої компанії “Комфортний дім”» найсвіжіший фінансовий звіт датується 2021 роком, але інформацію про його роботу можна знайти в рішеннях виконкому.

На сайті «Івано-Франківськводоекотехпрому» можна знайти щоквартальну фінансову звітність. Звіт про діяльність і про план розвитку КП можна дізнатися з рішень виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради

Сайт «Міської ритуальної служби» працює, звітні документи за останні роки доступні. 

Звіти КП «Центр розвитку міста та рекреації» доступні у відповідному розділі на сайті підприємства.

Зі звітною документацією КП «Благоустрій» можна ознайомитися на його сайті.

Муніципальна інспекція «Добродій» має вебсторінку, на якій регулярно інформує про свою діяльність, але при цьому річних звітів тут не публікують. Останні згадки про звітність і план розвитку датовані квітнем 2021 року.

На сайті ТРК «Вежа» оприлюднені творчі звіти за 2016, 2017 і 2019 роки. Інформації про діяльність підприємства у рішеннях виконкому нам знайти не вдалося.

На сайті КП «Франківськ Арена» є розділ «Публічна звітність», де оприлюднений фінансовий звіт за 2022 рік. План розвитку підприєства на 2023 рік на виконкомі не розглядали. 

«Архітектурно-планувальне бюро-ІФ» немає власного сайту, а його публічну звітність за 2020 рік востаннє публікували у 2021 році. 

На сайті КП «Простір іноваційних креацій “Палац”» звітів немає. Крайній звіт цього підприємства, розглянутий на виконкомі, датується квітнем 2021 року. Також є згадка про звітування цього КП у квітні 2023 року, але рішення виконкому про звіт і затвердження плану розвитку на наступний рік ОПОРА не знайшла.

КП «Сервіс паркування» утворене відносно недавно, у червні 2022 року, тому звіту про його діяльність ще не публікували.

На сайті КП «Івано-Франківськ АГРО» опублікована фінансова звітність за 2022 рік. Інформації про його роботу за попередні звітні періоди немає, план розвитку КП на виконкомі не розглядали.

У КП «Муніципальні ринки» сайту немає, представники підприємства на виконкомі не звітували.

Міська аварійно-рятувальна служба не має сайту. Вона регулярно звітує про свою діяльність у Facebook, але її річний звіт розглядали на виконкомі ще у квітні 2021 року.

Висновки і рекомендації:

  1. На офіційному сайті міста необхідно актуалізувати перелік комунальних підприємств міста Івано-Франківська та створити розділ зі звітами, адже не всі КП мають сайти, а ті, які мають, не завжди розміщують там звіти про свою діяльність. Це спростить пошук звітів підприємств і підвищить рівень прозорості їх діяльності.
  2. Не всі дані про комунальні підприємства, які підлягають оприлюдненню згідно з ст. 78 ГКУ, є в публічному доступі. Так, наприклад, КП не оприлюднюють інформацію про принципи формування і розмір винагороди керівника та членів наглядової ради. ОПОРА рекомендує виконавчому комітету Івано-Франківської міської ради зобов’язати КП громади розширити набір даних для оприлюднення у щорічних звітах.
  3. У річних звітах КП вказують інформацію иро фактично досягнуті показники, а в планах — очікувані. ОПОРА рекомендує вказувати у звітах обидва показники, що спростить оцінку ефективності роботи комунальних підприємств.

Довідково: Проєкт “Промоція соціальної згуртованості у громадах та посилення демократичних цінностей” реалізує Громадянська мережа ОПОРА за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED). Його мета на локальному рівні — допомогти місцевому самоврядуванню напрацювати якісні рішення для розв’язання конкретних проблем, які виникли під час та після війни, а також забезпечення належних умов для кожного мешканця громади. Проєкт спрямований на підвищення соціальної єдності, посилення впливу громадянського суспільства на місцевому рівні та залучення неурядового сектору до подолання наслідків війни. На цьому етапі проєкт реалізовується у трьох цільових громадах (Івано-Франківськ, Львів, Рівне).