Навчальний курс, бізнес-ідеї від підлітків, серія відеороликів про успішні соціальні підприємства України, інформаційна листівка, низка матеріалів про соціальне підприємництво та співпраця з навчальними закладами – все це результати роботи команди ОПОРИ на Київщині в рамках міні-проєкту “Соціальне підприємництво – запорука успіху громади”.

Соціальний бізнес – це підприємницька діяльність, яка має основну місію – вирішити конкретні соціальні проблеми та задовольнити певні суспільні запити. Приміром, працевлаштувати вразливі категорії населення, виробляти соціально значущі товари чи надавати такі послуги, вкладати прибутки у свою соціальну місію. Відтак, саме мета створення бізнесу є основною відмінністю класичного підприємства від соціального. У першому випадку воно працює, насамперед, задля заробітку, у другому - для вирішення соціальних завдань. Соціальне підприємництво - це унікальна можливість поєднати  соціальну мету з бажанням заробити гроші, продати певні послуги чи товари. “Попри те, що в Україні такий різновид бізнесу вже все більше набуває своєї популярності та актуальності, Богуславська громада до цього тренду все ще не була дотична. Власне, це і стало однією з причин виникнення саме такої ідеї для роботи. А ще – виїзд молоді у великі міста”, – зазначає координатор проєкту “Промоція соціальної згуртованості у громадах та посилення демократичних цінностей” у Київській області Максим Тимошенко.

“Після перших етапів великого проєкту, після аналізу всіх звітів, над якими ми працювали,  з’ясувалось і підтвердилось, що великою проблемою, на яку ми можемо повпливати, є відтік молоді з громади, зокрема студентства. Зацікавити молодь залишитись на місці, можна, забезпечивши їх першою роботою. А соціальне підприємництво часто не потребує великих фінансових вкладів, тож, ми вирішили провести навчальний курс з подальшою розробкою двох робочих моделей таких підприємств. По-перше, вони можуть допомогти вирішувати певні соціальні проблеми, по-друге  – заробити гроші. Викликом, для мене особисто, стало те, що це лише набирає оберти в Україні і було тяжко знайти людей для лекцій, що спеціалізуються в даній сфері, знайти менторів, коучів, а також запросити успішних представників у цьому виді бізнесу”.

Розпочати вирішили з теорії. Організували для учнів, студентів та викладачів трьох навчальних закладів громади навчальний курс про соціальне підприємництво. Для цього запросили експертів у цій темі та засновників і кураторів соціальних бізнесів. В цілому, говорили про те, що  таке підприємництво та соціальне підприємництво, як розрізняти благодійність, соціальне підприємництво та соціальну відповідальність, розбирали успішні приклади соціального бізнесу в Україні та за кордоном, а також акцентували на ідеях, які були б цікавими та реалістичними саме для учнівської та студентської молоді, а далі, на практиці вже працювали над власними ініціативами. Після проходження курсу двоє найбільш активних учнів Вищого професійного училища сфери послуг та Центру професійно-технічної освіти, разом зі своїми  викладачами та ментором працювали над ідеями власних проєктів. І вже наприкінці грудня презентували їх на заході, який організувала команда ОПОРИ у Богуславі. Йдеться про дві ініціативи. 

Еко-кав’ярня “KAVERI” –  це інноваційний соціальний проєкт, який об'єднує низку компонентів. Адже, він спрямований на підтримку місцевої економіки та екології і надання першого робочого місця для молоді. Крім того, передбачає і розвиток самого навчального закладу, на базі якого передбачається створення кав'ярні. У закладі планується приготування  смачних напоїв, випічки та десертів, а також можливість здати на переробку непотрібну макулатуру. 

Еко-господарство “Теплий Сад” – ініціатива, яка об'єднує низку ключових компонентів, спрямованих на підтримку місцевої економіки та соціальну інтеграцію мало-захищених верств населення. Якщо детальніше, то проєкт включає: органічне сільське господарство, озеленення міста, майстер-класи, психологічну реабілітацію дітей, які втратили батьків, реабілітацію ветеранів війни, надання можливості першого робочого місця для молоді тощо.

Та і загалом, навчальний курс і робота над власними ідеями, позитивно вплинули на підлітків, які долучилися до проєкту:

“Спочатку я прийшла, тому що мене запросила викладачка, бо подумала, що мені це може бути цікаво. І дійсно, мені це виявилося дуже цікаво і корисно. На мою думку, взагалі потрібно брати участь у подібних проєктах, щоб був у тебе досвід і щоб ти розумівся у цьому світі.  Завдяки цьому проєкту я дізналась, що таке взагалі соціальне підприємництво. І це дуже актуальний напрям. Потрібно, щоб про нього знало більше людей, аби воно розвивалося.  Особисто мене це навчило тому, що потрібно вирішувати соціальні проблеми. І якщо щось не подобається - то шукати рішення, а не скаржитися”, – учениця Вищого професійного училища сфери послуг Анастасія Свистун.

Крім того, це ще і цінні знання, які у майбутньому можуть допомогти започаткувати власну справу, переконаний учень Богуславського Центру професійно-технічної освіти Дмитро Григоренко:

“Цей проєкт зацікавив мене, бо у мене була мрія відкрити власний бізнес. Щодо нашої ідеї, йдеться про теплиці, то над нею ми працювали командою спочатку, але. врешті, я лишився сам. І за допомогою ментора, Павла Рубана, ми зробили презентацію, він мені дуже допоміг і я дуже вдячний. Взагалі, до цього я не знав основні ази ні соціального підприємництва, ні класичного бізнесу, а тут мене цьому навчили. Як правильно думати і які основні моменти враховувати. А подальші плани у мене амбітні - я хочу відкривати подібні мережі у межах всієї України”. 

Та це далеко не всі напрацювання у проєкті. Одним із основних компонентів був просвітницький або ж медійний, аби якомога більше людей дізналося про соціальний бізнес, виклики, які він долає та можливості, які відкриває. Для цього команда ОПОРИ на Київщині підготувала багато цікавого та різноформатного контенту на будь-який смак – це і статті, і відео, й інформаційна листівка з описом аспектів соціального підприємництва.

Щодо відео, то тут команда мала на меті познайомити глядачів з конкретними, успішними, відомими ініціативами, а також розбити відомі та популярні міфи про соціальне підприємництво. Для цього спілкувалися з колективом музею у темряві “Третя після опівночі”, завітали у інклюзивну пекарню “Good bread from good people”, ставили найцікавіші питання експерту у сфері соціального підприємництва та підготували інтерв’ю про ініціативу, які вже майже 30 років - благодійне товариство “Джерела”.

Ось підбірка відео для перегляду:

“Наша місія – зруйнувати стереотипи про незрячих, збільшити їхнє працевлаштування та доступність мистецтва для всіх”, - музей у темряві “Третя після опівночі”:

Радіти життю та не боятись майбутнього, як основна місія  благодійного товариства “Джерела” – громадської організації батьків людей  з інтелектуальною недостатністю, а також -  спеціалістів, які надають послуги таким людям:

Шанс на реалізацію, в тому числі і професійну, дорослим людям з ментальною інвалідністю. Підприємство, яке після початку повномасштабної війни випекло і безкоштовно передало більше 350 000 хлібин для тих, хто цього потребував:  інклюзивна пекарня “Good bread from good people”:

“По-перше, ми беремо ідею, по-друге - маємо розуміти, як ця ідея буде реалізовуватися, а проблема вирішуватися. По-третє, думаємо, як буде функціонувати сам бізнес”. Лаконічно, втім, зрозуміло про теорію і наочні приклади соціального бізнесу:

У статтях детально розкривали тематику соціального підприємництва у різних розрізах та аспектах. Говорили про те, що ж це за бізнес і чим він відрізняється від звичайного, яка його основна “місія”, характерні риси та проблематика, аналізували, модель яких країн Україна може взяти за приклад, ділилися ТОП-порадами, які допоможуть перетворити ідею соціальної ініціативи на працюючий соціальний бізнес та розповідали історії успіху відомих соціальних підприємств України та світу. Детальніше можете почитати у самих матеріалах:

Серед іншого, проєкт передбачав ще і адвокаційний компонент, а саме – розробку проєкту програми розвитку соціального підприємництва Богуславської територіальної громади. Її основні завдання: популяризація культури соціального підприємництва, розвиток бізнес-навичок та підтримка розвитку соціального бізнесу, вимірювання соціального впливу та промоція соціальної звітності та створення фінансових та нефінансових інструментів для розвитку соціального підприємництва. До слова, серед інструментів підтримки такого бізнесу, проєкт програми передбачає: надання пільг на місцеві податки і збори, надання комунального майна в оренду на пільгових умовах, співфінансування придбання обладнання, техніки, обладнання та матеріалів. Ці напрацювання також презентували на відповідному заході наприкінці грудня.

В цілому, основні завдання, які ставила перед собою команда, вдалося виконати. І у напрямку розвитку соціального підприємництва на Богуславщині даний проєкт поклав успішний початок, переконаний координатор проєкту “Промоція соціальної згуртованості у громадах та посилення демократичних цінностей” у Київській області Максим Тимошенко:

“Наразі, ми вже маємо буклет з короткою довідкою про соціальне підприємництво, маємо проєкт міської програми щодо підтримки і розвитку соцпідприємництва в Богуславській громаді, , яку самі розробили. Також у нас є два практичні кейси, над якими автори ідей готові працювати надалі, а крім того, багато нових знайомств, зв'язків і людей, яким не байдуже на стан справ у громаді”.