В перші години повторного голосування в семи містах України виборчий процес характеризується низькою активністю виборців, однак відбувається з дотриманням законних процедур та в безконфліктній атмосфері.
Так само, як і на момент проведення підготовчих засідань і відкриття виборчих дільниць, спостерігачі ОПОРИ не фіксують явних і повторюваних зловживань, що можуть негативно вплинути на результати волевиявлення громадян. Дії, які мають ознаки суттєвих процедурних порушень, мали місце на 0,76% виборчих дільниць. В той час як незначні проблеми з організацією виборчого процесу були виявлені на 14,5% дільниць в межах усіх регіонів, де відбувається голосування 15 листопада. Станом на 12:00 не було зафіксовано жодної спроби незаконного вкидання виборчих бюлетенів (пачтками) в скриньку для голосування. Це позитивний сигнал на цьому етапі, адже наявність такого серйозного типу порушень пізніше може стати підставою для визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, що в умовах низької явки може мати суттєвий вплив на результати виборів.
Найбільш частим процедурним порушенням, за оцінками спостерігачів ОПОРИ, є спроби розголошення таємниці голосування шляхом демонстрації виборцем бюлетеня або його заповнення не в кабінці для голосування – на 2,29% виборчих дільниць були встановлені такі факти. Спроби фотографування виборцями бюлетенів мали місце на 1,53% виборчих дільниць.
Хоча перебіг голосування значно спростився порівняно з попередній туром (з огляду на меншу кількість одночасних виборів і бюлетенів), а частина членів мають додатковий досвід, отриманий в першому турі голосування, все ж спостерігаються деякі проблеми, пов’язані з видачею бюлетенів виборцям. За даними спостерігачів, на 6,11% виборчих дільниць буди поодинокі випадки видачі бюлетенів з порушеннями, зокрема без пред’явлення належних документів (наприклад, на підставі закордонного паспорта).
Спостерігачі ОПОРИ постійно працюють на 133 виборчих дільницях, рівномірно розподілених по усій країні. Перед початком спостереження ОПОРА провела для них 2 раунди навчань та спеціальних симуляцій по роботі у день голосування з моделюванням можливих ситуацій та інцидентів. Розподіл спостерігачів відбувався за випадковою стратифікованою вибіркою. Максимальна похибка для цього звіту не перевищує 6,86%. Статистично базоване спостереження ОПОРИ – це незалежна діяльність, що проводиться тільки ОПОРОЮ з наміром надати незалежну інформацію щодо ходу виборів.
Станом на 12:00 спостерігачі ОПОРИ повідомили про виявлення близько 60 інцидентів порушення виборчого законодавства.
Загроза безпеці спостерігача й протидія фіксації порушення
У Сумах о 8.35 ДВК ВД №590902 всім складом негативно відреагувала на те, що вона вимагала протокол підготовчого (вранішнього) засідання, який комісія не вела. Також члени комісії вимагали, щоб спостерігачка не направляла звіт про це порушення і звинувачували її у спробі зірвати вибори.
Недопуск, видалення з виборчої дільниці, обмеження у спостереженні/пересуванні
Загалом афіксовано 5 випадків (3 стосуються недопуску спостерігача, 2 - обмеження спостереження).
Так, cпостерігачку недопущено у приміщення спеціальної виборчої дільниці №071104 у зв'язку з відсутністю на довідці про ПЛР-тестування на SARS-CoV-2 печатки. Такі дії є неправомірними, виходячи з наступного: 1) вимоги щодо форми такої довідки відсутні на законодавчому рівні; 2) вимога щодо ПЛР-тестування на SARS-CoV-2 не передбачена виборчим законодавство, а згідно з постановою ЦВК від 22 жовтня 2020 року № 409 надання такої довідки з негативним результатом є лише рекомендацією. Таким чином, комісія діяла всупереч вимогам ч. 8 ст. 36 Виборчого кодексу визначеним для присутності офіційного спостерігача під час голосування у приміщенні виборчої дільниці, якими не передбачена наявність такої довідки без печатки (або її відсутність взагалі). Варто зазначити, що всі спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА, які скеровані для спостереження на спеціальних виборчих дільницях, пройшли ПЛР-тестування на SARS-CoV-2 та мають при собі результати тестування.
У місті Суми на виборчій дільниці №590993 було здійснено недопуск спостерігача на підготовче засідання, відмову аргументували тим що посвідченням було видано 17 жовтня, також вказували на необхідність реєстрації спостерігача напередодні голосування, хоча така вимога в виборчому законодавстві відсутня.
У місті Одеса на виборчій дільниці №511157 спостерігачку спочатку не допускали до приміщення, де відбувається підготовче засідання, порушення усунуто внаслідок реагування поліції;
Два випадки спроб обмежити права спостерігача зафіксовано на дільниці 141054 в Краматорську, яка знаходиться в приміщенні Комунального некомерційного підприємства "Психіатрична лікарня м. Краматорськ". Спочатку право спостерігачу на фотозйомку намагалися обмежити, мотивуючи тим що законодавство забороняє знімати пацієнтів, хоча в приміщенні для голосування вони перебувають у якості виборців та право спостерігача на зйомку обмежується лише забороною порушувати таємницю голосування. На цій же дільниці спостерігача просили вийти з приміщення для голосування під час санітарної обробки, в той час як частина членів виборчої комісії мала залишатися в приміщенні, спостерігач відстояв своє право залишатися в приміщенні для голосування,
Голосування без документів
Зафіксовано 3 випадки (бюлетені видавалися без пред'явлення визначених Кодексом документів):
- У місті Одеса члени ДВК звичайної виборчої дільниці №511178 видали виборчий бюлетень на підставі закордонного паспорту та військового квитка замість національного (внутрішнього) паспорту громадянина України.
- У с.Жуківці Обухівського р-ну Київської обл. двоє членів комісії виборчої дільниці №320748 проголосували без документів. Після зауваження спостерігача паспорти пред'явили.
- №681370 у Кам’янець-Подільському видали бюлетень по закордонному паспорту.
Виборець демонструє заповнений бюлетень
В Одесі у приміщенні виборчої дільниці №511308 двоє виборців заповнили бюлетені за столом біля членів комісії і віддали своєму знайому ці бюлетені для вкидання до скриньки, при цьому вони не були загорнуті і він бачив волевиявлення.
Фотографування бюлетенів
В Одесі на виборчій дільниці №511188 зафіксовано два випадки фотографування виборчих бюлетенів під час заповнення виборчих бюлетенів в кабінці для голосування.
Присутність сторонніх осіб
В Одесі у приміщенні для голосування виборчої дільниці №511247 присутній працівник МНС. Голова комісії дозволила працівнику МНС бути присутнім та зареєструвала його в якості спостерігача.
Агітація в день голосування
На вулиці біля дільниці біля виборчих дільниць №650768, №650740 в м. Херсон представник ГО "Нам тут жити" проводилося опитування людей, які вже проголосували. Разом з цим, спостерігачка з'ясувала, що в бюлетені є кандидати від політичної партії "Нам тут жити". Отже, створюється пряма асоціація ГО з ПП, а тому вбачаються ознаки адмінправопорушення за ст. 212-10 КУпАП. Спостерігачу рекомендовано викликати поліцію для складання на агітатора адмінпротоколу.
Недотримання вимог стосовно матеріально-технічного забезпечення ДВК
Цей вид порушень є найбільш поширеним, всього зафіксовано - 25 інцидентів, в переважній більшості йшлося про недоступність виборчої дільниці для виборців з інвалідністю. Також фіксувалася відсутність спеціально відведеної скриньки та кабіни для голосування особами, щодо яких є ознаки респіраторних захворювань чи підвищена температура.
Інші:
- 8 інцидентів надання бюлетенів лише одним членом ДВК замість двох;
- у м.Українка Обухівського р-ну Київської обл. на виборчій дільниці №320767 члени комісії взяли скриньку для голосування на дому і витяг зі списку виборців. Пішли проводити голосування, через годину повернулися і зазначили, що одну людину для голосування на дому не внесли у витяг. Далі цю людину дописали у витяг і повторно пішли до неї;
- у Луцьку члени ДВК виборчої дільниці №071096 частину бюлетенів залишили у сейфі;
- у м. Херсоні біля приміщень виборчих дільниць №650647, №650674 невідомі особи проводять опитування виборців стосовно результатів їх волевиявлення;
- у Сумах на спецдільниці № 590996 у пансіонаті всі голосують за "місцем перебування". Спостерігач не може спостерігати, бо в неї немає захисного костюма. Там старші люди частина не може пересуватися, інші можуть але оскільки оголосили карантин є рішення пансіонату що вони не пересуваються між поверхами, а виключно в межах одного боксах.
- у м.Українка Обухівського р-ну Київської обл. члени комісії виборчої дільниці № 320767 складають протоколи під час голосування;
- у трьох випадках не вівся протокол підготовчого засідання ДВК ВД №71036 у с. Великий Омеляник Луцького р-ну Волинської обл. (за вимогою спостерігача порушення було усунуто), ДВК ВД № 590902 у Сумах, ДВК ВД №71044 у Луцьку;
- в Одесі члени ДВК ВД №511247 відкрили до підготовчого засідання сейф з бюлетенями;
- у м.Українка Обухівського р-ну Київської обл. на виборчій дільниці №320767 член комісії заздалегідь заповнював бюлетень - вписував призвіще. Спостерігач зробила зауваження, порушення було усунуте;
- підготовче засідання розпочалося раніше визначеного Виборчим кодексом часу (раніше 7.15) у м.Українка Обухівського р-ну Київської обл. на виборчій дільниці № 320772 та в місті Одесі на ВД №511148 (початок засіданні о 7.10.);
- затримка початку голосування мала місце у Краматорську ДВК ВД №141054 розпочали голосування о 8.12; у Сумах на спецдільниці №590996;
Недотримання вимог пов'язаних з COVID-19
Члени ДВК ВД №71082 перебувають у приміщенні для голосування без масок. У Сумах у приміщенні виборчої дільниці № 590902 відсутня окрема виборча скринька для виборців з ознаками респіраторного захворювання.