11 вересня в Харкові офіційно розпочався виборчий процес на позачергових виборах Харківського міського голови, які відбудуться у зв’язку зі смертю міського голови Геннадія Кернеса у грудні минулого року. Верховна Рада прийняла рішення про проведення виборів ще 30 березня 2021 року, а вже з травня, за оцінками ОПОРИ, фактично триває дочасна агітаційна кампанія. На цьому етапі помітну активність проявляли щонайменше чотири потенційні кандидати - Ігор Терехов, Михайло Добкін, Аліна Мустафаєва та Дмитро Маринін. Відсутність правового регулювання дочасної агітації та контролю виборчих витрат кандидатів до моменту офіційної реєстрації, дозволяє кандидатам використовувати неконкурентні переваги, формально не порушуючи законодавства. Іншою проблемою є формат дочасної агітаційної активності кандидатів, який включав у себе кампанії з дискредитації опонентів та випадки передвиборчої благодійності.
У цілому найбільшим викликом для кампанії є усталені прояви зловживання адміністративним ресурсом, поодинокі випадки передвиборчої благодійності та непрозорість виборчих витрат в умовах дочасної агітації, що загалом негативно впливає на конкурентність виборчого процесу та здатність громадян зробити усвідомлений, поінформований вибір.
З 21 до 30 вересня 2021 року включно відбувався процес висування кандидатів на посаду міського голови від місцевих організацій партій та шляхом самовисування. До участі у виборах зголосилися 13 кандидатів, один з яких (самовисуванець Валерій Говоров) на початку жовтня відмовився від балотування.
Переважна більшість кандидатів (а саме 10 з 13) вирішили балотуватися в порядку самовисування, незважаючи на приналежність окремих з них до політичних партій, тоді як лише три кандидати були висунуті безпосередньо політичними партіями («Європейська Солідарність», «Партія Шарія» і «Блок Кернеса – Успішний Харків»). Крім «Європейської Солідарності», усі інші парламентські партії офіційно не беруть участі у виборчій кампанії. Про свою підтримку інших кандидатів декларували «Опозиційна платформа – За життя» (підтримали Михайла Добкіна) та партія «Голос» (підтримали Олександра Скорика).
Партійні з'їзди з висунення кандидатів увиразнили проблему неврегульованості доступу журналістів та зацікавлених осіб (зокрема громадських спостерігачів) до конференцій партій з номінування кандидатів. Спостерігачами ОПОРИ було встановлено, що політитичні партії частково ігнорували вимогу щодо розміщення на вебсайті партії інформації про конференцію та порядок акредитації журналістів.
Двоє з нещодавно зареєстрованих кандидатів – Ігор Терехов та Михайло Добкін – розгорнули у вересні наймасштабніші дочасні агітаційні кампанії, вдаючись до прямої роботи з виборцями, організації публічних зустрічей, політичної реклами в ЗМІ та в соціальних мережах, розповсюдження друкованої продукції. Також помітну активність проявляли Аліна Мустафаєва (через рекламу в інтернеті та на автомобілях каршерінгу) і Дмитро Маринін (зустрічі з виборцями та політична реклама в ЗМІ). Публічна активність решти учасників виборчих перегонів (Анатолій Родзинський, Костянтин Немічев, Олександр Скорик, Володимир Плетньов, Микола Кукуріка) значно менш виражена.
У вересні агітаційна кампанія характеризувалася високою інтенсивністю використання інтернет-інструментів та медійною присутністю кандидатів. Офіційні витрати кандидатів на політичну рекламу в соціальних мережах протягом останнього місяця склали понад 24 тис. доларів, збільшившись порівняно з серпнем на 15%. У цілому ж вартість політичної реклами, яка тиражувалася у Facebook на етапі дочасної агітації (з червня по вересень) за підрахунками ОПОРИ перевищила 77 тис. доларів (понад 2,07 млн грн). Аналітики організації виявили 40 сторінок, які транслювали рекламні дописи, в тому числі приховані мережі акаунтів, що агітували та дискредитували того чи іншого кандидата.
Менш помітною в цьому місяці була вулична агітація та проведення публічних заходів за участі потенційних кандидатів. У частині розповсюдження агітаційних матеріалів на зовнішніх рекламних носіях спостерігається суттєвий дисбаланс у використанні рекламних площ на користь Ігоря Терехова, тоді як присутність інших кандидатів була непропорційно меншою, особливо в межах центральних районів міста Харків.
Загальна тональність кампанії є достатньо конфліктною і супроводжується випадками брудної агітації та дискредитації опонентів в ЗМІ та соціальних мережах. Фігурантами маніпулятивних повідомлень з ознаками недостовірних відомостей стали усі ключові кандидати.
Серйозним проявом систематичного ігнорування демократичних виборчих стандартів на етапі виборчої кампанії, що передував реєстрації кандидатів, стали факти використання виборними та посадовими особами місцевого самоврядування свого статусу та офіційних повноважень в агітаційних цілях. Попри балотування декількох кандидатів, які є виборними особами органів місцевого самоврядування і мають потенціал використання адміністративних ресурсів, найбільш виразною протягом останніх місяців в цьому контексті є публічна активність кандидата Ігоря Терехова в статусі виконуючого обов'язки міського голови.
Погіршення епідеміологічної ситуації поки що немає прямого негативного впливу на перебіг виборчого процесу та адміністрування виборів, однак існуюча тенденція вказує на реальну загрозу опосередкованого обмеження можливостей щодо ведення виборчої кампанії та участі громадян в електоральних практиках.
Харківська міська територіальна виборча комісія продовжує реалізовувати свої поточні повноваження з дотриманням законних процедур, однак якість інформування про прийняті рішення та відкритість щодо взаємодії з суб'єктами виборчого процесу потребують удосконалення. Нерегламентований виборчим законодавством додатковий пропускний режим у будинку, де розміщена комісія, ускладнює доступ зацікавлених осіб та організації до засідань ТВК, створює явні перешкоди в комунікації із суб'єктами виборчого процесу.
Агітаційна активність кандидатів
Протягом першого офіційного місяця виборчої кампанії агітаційну активність проявляли дев’ять потенційних учасників виборів, сім з яких подали документи до ТВК і врешті були зареєстровані кандидатами. Це Михайло Добкін, Костянтин Немічев, Дмитро Маринін, Аліна Мустафаєва, Володимир Плетньов, Олександр Скорик та Ігор Терехов. Один з потенційних кандидатів, що проявляв активність на етапі дочасної агітації і декларував наміри стати кандидатом, а саме Анатолій Родзинський, відмовився від участі в кампанії. Решта осіб серед нещодавно зареєстрованих учасників виборів фактично не проводила помітних передвиборчих заходів на попередньому етапі кампанії.
Серед форм агітаційної активності домінує політична реклама в інтернеті й соціальних мережах, а також безпосередня взаємодія кандидатів з різними групами виборців через участь в публічних заходах, проведення зустрічей та візитів.
Михайло Добкін
Михайло Добкін балотується в порядку самовисування, є лідером партії «Християнські соціалісти», його кандидатуру на виборах підтримала партія «Опозиційна платформа – За життя».
Основою агітаційної діяльності кандидата є проведення безпосередніх зустрічей із виборцями у різних районах міста за уніфікованим форматом: у подвір’ях будинків розташовується брендований агітаційний намет синьо-білого кольору з політичними гаслами («Время Добкина. Обеспечим развитие», «Время Добкина. Гарантируем стабильность», «Время Добкина. Будет порядок»); в наметах працюють аніматори, які розважають дітей з 10:00 до 20:00; в цьому ж проміжку часу кандидат їздить від одного до іншого свого намету, де проводить спілкування із виборцями. Також під час заходу дітям роздають стікери із написами: «Харьков – наш дом. Михаил Добкин», наліпки із написом: «Харьков – наш дом. Город счастливых детей», ручки із написом: «Харьков – наш дом», браслети із написом: «Харьков – наш дом. Добкин хаб». Дорослим роздають газети «Время Добкина», а також флаєри із зображенням кандидата та зазначенням адрес офісів – Добкін хабів і пропонують заповнити анкету на знання міста. Агітатор, спілкуючись з виборцем, пропонує варіанти відповіді та заповнює форму у Google, а наприкінці пропонує вказати ПІБ та телефон і зісканувати один із 3-х QR-кодів із посиланням на сторінки організації кандидата «Харьков – наш дом» (https://www.dobkin.com.ua/) у мережі Telegram, Viber та/або Instagram.
Упродовж звітного періоду брав участь у програмах на телебаченні як у місцевих телевізійних мовників, так і на загальнонаціональних каналах (найчастіше на телеканалі «Україна»). Було розміщено агітаційні матеріали на користь кандидата на установах та підприємствах, які знаходяться у володінні, користуванні й розпорядженні Олександра Фельдмана, а саме ринок «Барабашово», будівля «АВЕК» тощо. Серед ЗМІ велику кількість матеріалів на користь кандидата розміщує «Інформаційне агентство «RegioNews». Кандидат не брав участі у масових публічних заходах (маршах, демонстраціях, пікетах, мітингах). На користь кандидата по всьому місту розповсюджуються друковані агітаційні матеріали, а саме газети «Время Добкина».
На підтримку кандидата запущена таргетована реклама у сервісах Facebook та YouTube. Згідно з даними Бібліотеки реклами Facebook, лише за останній тиждень вересня на користь сторінки «Наш Дом – Харьков. Команда Михаила Добкина» було витрачено понад 1000 доларів США. У YouTube просувають агітаційні ролики кандидата із сторінки «Михаил Добкин», а також рекламу із сторінки «Наш дом Харьков» із запрошенням долучитися до команди Михайла Добкіна.
У кандидата Михайла Добкіна є так звані «Добкін Хаби» ГО «Харьков – наш дом», які розміщені й покривають різні райони міста (Салтівка, Олексіївка, Холодна Гора, Завод імені Малишева, вул. Гіршмана). В даних центрах виборці можуть отримати газети, браслети, тощо й записатися на програму «Турбота» – малозабезпечені верстви населення мають змогу отримати додаткову фінансову допомогу, після того як кандидата оберуть на посаду Харківського міського голови. Громадська організація кандидата займається реалізацією різноманітних проєктів, в тому числі благодійних. Серед них можна виокремити програму «Наши дети», за якою працівники «Добкин хабів» проводять безкоштовні заняття для дітей із навчання TikTok блогінгу, української мови тощо.
Ігор Терехов
Кандидат, що є чинним секретарем міської ради і в.о. міського голови Харкова, був зареєстрований учасником виборів як висуванець від партії «Блок Кернеса — Успішний Харків!».
Передвиборча активність кандидата на етапі, що передував офіційній реєстрації, повністю концентрувалася на використанні публічного статусу виконуючого обов'язки Харківського міського голови. Ігор Терехов брав участь у великій кількості заходів, які організовувалися Харківською міською радою та місцевими районними в місті адміністраціями (зокрема такі масштабні, як День міста Харкова, День Незалежності, День знань, більш локальні – Ніч Науки, День Жихора, масові акції, приурочені до всесвітнього Дня прибирання «World CleanUp Day», Велодень). Проводив зустрічі з представниками заводів, комунальних підприємств, лікарями, вчителями, працівниками ДСНС тощо. Активно взаємодіяв з виборцями через громадські приймальні.
Також кандидат проводив зустрічі безпосередньо із виборцями у подвір’ях будинків по всьому місту. Формат заходів включав комунікацію щодо стратегії розвитку міста та вже ініційованих проєктів покращення життя харків’ян (ці тези є основним елементом передвиборчих декларацій). На цих же зустрічах розповсюджуються надувні кульки білого та синього кольору із написами політичної сили, від якої висувається кандидат, та зазначенням його імені та прізвища. А також безкоштовно роздають квитки у Харківський зоологічний парк.
Упродовж звітного періоду Ігор Терехов брав активну участь у програмах місцевого телебачення (АТН Харьков, Харьковские известия, телерадіокомпанії Simon (МГ Объектив)), де озвучував свої наміри та плани щодо розвитку міста у післявиборчий період. Натомість в загальнонаціональних ЗМІ його присутність не фіксувалася. Серед місцевих ЗМІ багато контенту на користь кандидата (чи проти його опонентів) публікували видання – «Редпост», Харьковские известия, МГ Объектив, тощо. Також велика кількість статей в контексті кандидатування Ігора Терехова публікується на сайті Харківської міської ради.
Помітна переважаюча, порівняно з іншими кандидатами, наявність матеріалів агітаційного спрямування Ігоря Терехова на носіях зовнішньої реклами. У вересні було розміщено агітаційні матеріали на користь кандидата на великій кількості білбордів та сітілайтів у місті із написами: «367. Харків – це круто! Зі святом! Ігор Терехов (галочка внизу)», а також із позначенням логотипу «Успішний Харків», який є схожим із логотипом, що використовувався кандидатами від партії «Блок Кернеса – Успішний Харків!» у кампанії місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.
Кандидат проводить свою діяльність також у таких соціальних мережах, як YouTube, Instagram, Telegram, TikTok (має декілька сторінок, проте останнім часом вони не є особливо активними).
Аліна Мустафаєва
Кандидатка є депутаткою Харківської міськради від фракції «Слуга народу», але балотується на виборах у порядку самовисування.
Більшу частину заходів дочасної агітаційної кампанії проводила переважно через використання мережі «Інтернет», а саме через власний YouTube-канал, на якому публікує відеоматеріали, здебільшого націлені на критику роботи муніципалітету і персонально свого опонента Ігоря Терехова (як в. о. Харківського міського голови). Проводить прямі трансляції із залученням підписників, на яких звітує про свою діяльність як депутатки місцевої ради. Також активно використовує для дочасної агітації такі соціальні мережі, як Facebook, Telegram, Instagram, TikTok. Проводить зустрічі з виборцями у подвір’ях будинків по всьому місту.
Упродовж звітного періоду також використовувала можливості для агітації у регіональних ЗМІ – брала участь у програмах на місцевому телебаченні у програмі «Точка Зору» на телеканалі Р1, а також дала інтерв’ю на YouTube-каналі «ОбнажёнKha». Випадків присутності кандидатки у загальнонаціональних ЗМІ зафіксовано за цей період не було.
У частині зовнішньої агітації кандидатка використовувала нетипові методи, пов'язані з її поточною бізнес-діяльністю. Так, у вересні було розміщено агітаційні матеріали зеленого кольору на користь Аліни Мустафаєвої на великій кількості машин служби «АЕ CarSharing» від ТОВ «АВТОЕНТЕРПРАЙЗ» із зображенням кандидатки та написами: «Мета Аліни Мустафаєвої. Технологічний Харків. Похвилинна оренда електромобілів. Доступніше ніж власне авто! Ініціатива Аліни Мустафаєвої. Сучасний Харків» та розміщено на підзарядних станціях біля низки АЗС «WOG» для електричних автомобілів із зображенням кандидатки та написами: «Аліна Мустафаєва. Розроблено та вироблено у Харкові. Енергобаланс та зниження тарифів», що стилістично є схожим й використовувалося кандидатами від партії «Слуга народу» у кампанії місцевих виборів 25 жовтня 2020 року. За даними спостерігачів ОПОРИ, на інших АЗС міста подібна агітація не розміщувалася. Попри достатньо активну публічну кампанію кандидатки варіативність форм агітації є обмеженою і не охоплює вуличної роботи та організації публічних заходів.
Костянтин Немічев
Костянтин Немічев балотується в порядку самовисування, є головою Харківської обласної організації партії «Національний корпус».
Протягом останнього місяця проводив кампанію шляхом активної участі в різноманітних публічних заходах, використанні ЗМІ та політичної реклами в інтернеті. Безпосередньо зустрічей із виборцями від кандидата протягом вересня спостерігачами не було помічено.
Ще до дня офіційної реєстрації у ТВК було розміщено агітаційні матеріали на користь кандидата на помірній частині білбордів у місті із написами «Костянтин Немічев. Єдиний кандидат від проукраїнських сил». Оскільки кандидат висувався в ході переговорного процесу щодо реалізації проєкту «Єдиний кандидат від проукраїнських сил», до нього була прикута достатня увага як у місцевих харківських ЗМІ (Суспільне, Depo, MediaPort тощо), так і загальнонаціональних телеканалів, ресурсів (Еспресо, Інтерфакс-Україна, Укрінформ, УНІАН тощо).
Кандидат бере участь у заходах, приурочених до всесвітнього Дня прибирання «World CleanUp Day», а також різноманітних зустрічах зі спортсменами із секцій ушу, боксу, футболу. Проводив зустріч із підприємцями у їхнє «професійне свято» й висловлював слова підтримки на адресу цієї електоральної групи. Упродовж звітного періоду брав участь у програмах на телебаченні від Суспільне Харків, АТН Харків, а також давав інтерв’ю харківському блогеру Олексію Андрєєву, YouTube-каналу Politeka Online. Ще раніше брав участь у Марші захисників України до Дня Незалежності в м. Харкові. На користь кандидата запущена таргетована реклама у сервісах Facebook та YouTube. Згідно з даними Бібліотеки реклами Facebook, за лише за останній тиждень вересня на користь сторінки «Костянтин Немічев» було витрачено понад 1000 доларів США. У YouTube просувають агітаційні ролики кандидата із сторінки «Національний Корпус Харків», головою якої він і є. Як зазначено на сайті кандидата, Немічев та його осередок партії є засновниками великої кількості проєктів, у тому числі благодійних. Так, у вересні було проведено турнір з міні-футболу серед ветеранів АТО/ООС «Незламні» за участі та сприяння кандидата.
Офіс кандидата працює у відкритому режимі – у ньому функціонує хаб, де проводять лекції, зустрічі з громадянами; можна скористатися тренажерами та спортивним інвентарем.
Дмитро Маринін
Основою агітаційної діяльності кандидата є проведення безпосередніх зустрічей із виборцями у різних районах міста та тиражування відповідних відеоматеріалів на двох YouTube-каналах: «Новий Харків – Новий мер» та «КРКП Україна». На користь кандидата під час зустрічей із виборцями розповсюджуються друковані агітаційні матеріали, а саме брендовані газети, блокноти із зображенням кандидата та його передвиборним слоганом «Новий Харків – Новий мер». В офісі кандидата проводяться поодинокі зустрічі із виборцями.
Упродовж звітного періоду брав участь на телеканалі Р1 у програмі «Точка Зору», а також давав інтерв’ю на YouTube-каналі «ОбнажёнKha». Серед ЗМІ достатню кількість матеріалів на користь кандидата розміщує «Інформаційне агентство «RegioNews». Кандидат проводив пресконференцію у пресцентрі видання «Медіагрупа «Накипіло», на якій розповідав про власне висування.
У вересні у Харкові були відсутні агітаційні матеріали зовнішньої реклами на підтримку Дмитра Мариніна. Також кандидат не використовував таргетованої реклами у сервісах Facebook та YouTube.
Олександр Скорик
Кандидат є чинним депутатом Харківської обласної ради і членом політичної партії «Європейська Солідарність», яка висунула його на виборах мера Харкова. Свою підтримку кандидату висловила партія «Голос». Також Олександр Скорик брав участь в проєкті з визначення «Єдиного кандидата від проукраїнських сил», але поступився в рейтинговому голосуванні Костянтину Немічеву. Пізніше «Європейська Солідарність» вийшла з переговорного процесу, відкликавши свої голоси.
На етапі дочасної агітації Олександр Скорик був активним учасником різноманітних публічних заходів і подій (День знань, День фізичної культури та спорту, змагання із літнього біатлону серед дітей, святкове богослужіння з нагоди світлого свята Різдва Пресвятої Богородиці, вшанування річниці трагедії літака АН-26Ш тощо). На відміну від інших кандидатів, акцентовано взаємодіє та проводить зустрічі з релігійними особами та адміністрацією церкви (ПЦУ). Подібна активність у тому числі супроводжується благодійними заходами: Олександр Скорик разом з Петром Порошенком зробив пожертву на відбудову храму Святого Іоанна Богослова у м. Харкові; в смт. Ков’яги Харківської області було закладено капсулу на честь будівництва храму Святого Миколая Чудотворця Мирлікійського предстоятелем ПЦУ його святістю Епіфанієм, а Скорик буде виступати зі своєю родиною ктитором (патроном) цього проєкту.
На підтримку Олександра Скорика за ініціативи «Європейської Солідарності» в Харкові було проведено форум «Бізнес vs Влада» – де-факто передвиборчий захід, участь в якому брали народні депутатки Ніна Южаніна та Ірина Фріз. Також в межах ще одного заходу агітаційного характеру (форум «Від фундаменту державності до України майбутнього») потенційного кандидата підтримав лідер «Європейської Солідарності» Петро Порошенко, який відвідав Харків. На користь кандидата відбувалися візити в регіон Ірини Геращенко, Михайла Забродського, Вікторії Сюмар.
Кандидат не часто використовував регіональні телевізійні ЗМІ, натомість була зафіксована присутність в ефірах загальнонаціонального телеканалу «Прямий». Серед місцевих електронних ЗМІ публікації на користь кандидата поширювало видання «NewsRoom».
У частині зовнішньої реклами, у вересні було розміщено агітаційні матеріали білого кольору із зображенням логотипу та назви політичної партії «Європейська Солідарність» на підтримку кандидата із написами: «ЄС. Європа. Харків. Україна».
На користь кандидата була запущена та наявна таргетована реклама у мережі Facebook щодо просування низки постів сторінки «Скорик Олександр», а також «Європейська Солідарність – Харківщина» у вересні. Також наявна реклама у мережі YouTube. Кандидат, не надто інтенсивно, але проводить пряму роботу з виборцями в рамках виїзних візитів і на базі власної громадської приймальні у м. Богодухів.
Володимир Плетньов
Кандидат є чинним депутатом Харківської міської ради від політичної партії «Партія Шарія», яка також висунула Володимира Плетньова в якості кандидата на посаду міського голови.
Харківський осередок партії періодично проводить публічні заходи (флешмоби, акції, тощо) із залученням своїх прихильників. У звітний період командою кандидата організовувалися суботники, турнір по настільному тенісу, акція, присвячена Міжнародному дню чистоти. Загалом агітаційна кампанія кандидата зосереджена на проведенні безпосередніх зустрічей із виборцями у різних куточках міста. З метою популяризації кандидата, під час зустрічей із виборцями розповсюджуються друковані агітаційні матеріали, а саме брендовані листівки червоного кольору із зображенням кандидата, логотипом партії та написами: «Альтернатива есть. Владимир Плетнев. Партия Шария» та надувні кульки червоного кольору.
В інтернеті матеріали на користь кандидата розповсюджують лише ресурси, пов’язані із «Партією Шарія», а саме: сайт Шарий.net, офіційний сайт партії, Facebook-сторінка Харківського осередку партії, Telegram-канал партії, а також сторінки партії та Харківського осередку партії у мережі Instagram. Натомість у місцевих ЗМІ спостерігачами не зафіксовано розміщення агітаційних матеріалів кандидата. Він не брав участі у програмах на місцевому чи загальнонаціональному телебаченні. У вересні також були відсутні агітаційні матеріали на носіях зовнішньої реклами.
Анатолій Родзинський
На етапі дочасної агітації був одним з активних учасників електорального процесу, хоча і проводив менш помітну кампанію порівняно з іншими потенційними кандидатами. У вересні фактично припинив публічну діяльність і незважаючи на задекларовані наміри не подавав документи в міську ТВК для реєстрації кандидатом. У вересні на користь кандидата лише тиражувалася таргетована реклама у мережі Facebook для просування постів сторінки «Харків з Родзинським – Родзинский, Родзинський». Упродовж звітного періоду брав участь у програмах АТН Харьков – кожної п’ятниці у проєкті «Віддзеркалення» у «Підсумки харківського тижня» та на телеканалі Р1 у програмі «Точка Зору».
Інші кандидати, що були зареєстровані територіальною виборчою комісією, помітної публічної активності, на етапі дочасної агітації, не проявляли.
Процес висування кандидатів місцевими організаціями партій
Результати висування кандидатів організаціями партій на посаду міського голови показали законодавчу проблему в забезпеченні рівного доступу до конференцій. Виборчий кодекс України передбачає порядок акредитації журналістів на захід партії з метою висування кандидатів, про що повідомляються засоби масової інформації та оприлюднюється на сайті відповідної партії. Проте, у законодавстві не передбачено оприлюднення на сайті партії порядку акредитації журналістів на конференцію для висування кандидатів на міських голів. Повідомлення про місце, час конференції партії на її сайті та порядок акредитації стосується лише висування кандидатів у депутати. Крім того, залишається не врегульованим питання участі у конференціях офіційних спостерігачів, що не сприяє публічності та відкритості даного етапу виборчого процесу.
Відповідно до Виборчого кодексу України особа може балотуватися на посаду міського голови від політичної партії та шляхом самовисування. На позачергових виборах Харківського міського голови процес висування кандидатів тривав з 21 по 30 вересня. Висування кандидатів від політичних партій відбувалося на конференціях обласних організацій партій, які мали бути організовані відповідно до загального порядку висування кандидатів (стаття 218 ВКУ). Порядок висування кандидатів є важливим для дотримання, адже ігнорування відповідних законодавчих вимог могло стати причиною для відмови в реєстрації територіальною виборчою комісією. Про дату, час і місце проведення конференції з метою висування кандидата, організація політичної партії мала повідомити Харківську ТВК та засоби масової інформації. Розміщення на вебсайті партії або організації партії інформації про конференцію та порядок акредитації журналістів передбачено лише для висування кандидатів у депутати, що дозволило деяким партіям частково ігнорувати даний спосіб повідомлення. Відповідно до встановлених Законом термінів, Харківську ТВК організації партії повинні були повідомити не пізніше ніж як за день до дня проведення конференції, на сайтах – не пізніше як за п’ять днів.
У період висування кандидатів на пост Харківського міського голови конференції провели три політичні партії: «Блок Кернеса – Успішний Харків», «Європейська Солідарність» та «Партія Шарія». За спостереженнями усі партії виконали законодавчу вимогу щодо повідомлення Харківської територіальної виборчої комісії про конференцію, проте у спостерігачів ОПОРИ відсутня інформація щодо вимоги повідомлення засобів масової інформації. Основні проблеми виникли з повідомленням на сайтах партії, адже лише «Європейська Солідарність» повною мірою дотрималась усіх вимог Закону. Обласна територіальна організація партії «Європейська Солідарність» на сайті за п’ять днів до дня конференції оприлюднила інформацію про дату, час та місце конференції. Також на сайті був доданий порядок акредитації представників засобів масової інформації, який спостерігачі ОПОРИ пройшли без перешкод. Вимоги включали в себе заявку, засвідчену у встановленому порядку копію свідоцтва про реєстрацію засобу масової інформації, ПІБ, номери телефонів та електронні адреси журналістів / технічних працівників, які направлялись для висвітлення конференції.
У свою чергу партія «Блок Кернеса – Успішний Харків» також розмістила повідомлення про конференцію, проте з порушенням строків. Так, партія 20 вересня опублікувала інформацію про конференцію, яка відбулась 25 вересня. Відповідно Виборчого кодексу (стаття 4) першим днем обчисленого строку є наступний після оголошення про дату конференції, а останнім є день, що передує даті проведення заходу по висуванню. Виходячи із порядку обчислення строків, день для опублікування на сайті партії мав бути 19 вересня. Крім того, спостерігачі ОПОРИ відзначають, що акредитація на захід для журналістів була відкрита всього чотири години, що суттєво ускладнило даний процес.
Проблеми з акредитацією виникали і з «Партією Шарія». Інформація щодо повідомлення про заплановану конференцію з'явилася на сайті партії з дотриманням строків, проте порядок акредитації був відсутній. Інформація щодо порядку акредитації журналістів була додана окремим абзацом тільки через п’ять днів після повідомлення на сайті. Тільки після звернення до офісу партії, а також депутатів Харківської міської ради від фракції «Партія Шарія», було надіслано порядок акредитації та було додано його до офіційного повідомлення про конференцію партії на сайт. Втім відповідь щодо акредитації не надійшла, тому станом на початок проведення конференції прохід був ускладнений, але в результаті спостерігачі ОПОРИ були запрошені до участі в конференції. Процес висування кандидата від «Партії Шарія» відбувся безконфліктно, у ході конференції було зазначено, що рішення щодо кандидатури обговорювалося в партії та було попередньо погоджено, тому учасники одноголосно підтримали Володимира Плетньова.
Конференція політичної партії «Блок Кернеса – Успішний Харків» відбулась відповідно до анонсовано місця та часу, проте не всі мали змогу потрапити на захід. Перед конференцією охоронна фірма «Бріг» не пропустила журналіста видання RegioNews, яке неофіційно пов'язане з Михайло Добкіним. Також не пропустили журналіста програми «Цена вопроса» Іллю Колтунова. У повідомленні видання RegioNews відзначається, що на конференцію не були акредитовані журналісти засобів масової інформації «Госпром», «Правовой контроль» та спостерігач Богдан Василюк від громадської організації «Центр контроля избирательных программ». Спостерігачі ОПОРИ зазначають, що на конференції була створена мандатна та контрольна комісії. Головуюча заходу оголосила склад мандатної комісії, після чого було оголошено, що комісія відправиться в кімнату за сценою, де буде проводити свою роботу. Лічильна комісія проводила підрахунок голосів швидко, хоча було оголошено про присутність 50 делегатів. Окрім цього, під час голосування піднімали руки догори не тільки делегати, але й гості конференції, які не мали на це повноважень. У результаті голосування було підтримано висунути кандидатуру Ігоря Терехова на посаду міського голови.
Без проблем та конфліктів відбулась конференція організації партії «Європейська Солідарність». Перед початком конференції представники партії перевіряли документи і реєстрували учасників, після чого вони отримували мандати для голосування. Була створена лічильна комісія, на заході було присутніми 26 делегатів, які одноголосно підтримали кандидатуру Олександра Скорика.
Проблеми та перешкоди, які були виявлені у процесі акредитацій на конференції партій, підкреслюють законодавчі прогалини у забезпеченні відкритості та прозорості даного етапу виборчого процесу. Законодавство встановлює нерівні можливості для участі в конференціях, адже повідомлення у ЗМІ про акредитацію дає змогу партії повідомляти лише окремі засоби масової інформації. А необхідність публікації порядку акредитації на сайті партії потрібна у разі висунення лише кандидатів у депутати, що сприяло партіям не дотримуватись норми Закону без наслідків під час реєстрації відповідних кандидатів.
Діяльність органів адміністрування виборів
Основний організаційний супровід виборчого процесу здійснює Харківська міська територіальна виборча комісія та дев’ять районних в місті ТВК. За оцінками спостерігачів ОПОРИ, робота Харківської територіальної виборчої комісії організована на належному рівні. ТВК проводить свою діяльність відкрито, на засідання допускаються журналісти та спостерігачі, однак є проблеми із забезпеченням належних умов доступу до Комісії з боку зацікавлених суб’єктів виборчого процесу. Директорка Комунального закладу культури «Муніципальний центр культури та аматорського мистецтва», де розташована комісія, уклала договір із ТОВ «Охоронна компанія «Зубр». Представники даної фірми здійснюючи облік осіб, які намагаються потрапити до Харківської міської ТВК, вимагають надати персональні дані (ПІБ, дата народження, область проживання), а у разі відмови, обмежують доступ. Застосування додаткового спеціального режиму пропуску на засідання Комісії, необумовленого виборчим законодавством, слугує зайвим бар’єром і обмежує законні права суб’єктів виборчого процесу.
Проблемою в частині гарантування публічності процесу адміністрування виборів є незадовільна якість опублікованих на сайті Харківської міської ради постанов територіальної виборчої комісії та випадки вибіркового оприлюднення документів (наприклад, відсутність додатків до постанов чи окремих постанов). Публікація рішень комісій на сайті здійснюється із затримками, що унеможливлює вчасне та оперативне ознайомлення з постановами з боку зацікавлених суб'єктів виборчого процесу, журналістів, громадськості.
Відповідно до Закону було визначено розподіл обов’язків та графік чергувань членів Комісії, забезпечено дотримання процедурних вимог законодавства при прийнятті рішень. Відвідуваність засідань на високому рівні. У середньому 14/18 членів комісії (або близько 80%) присутні на засіданнях.
У вересні було проведено 4 засідання Харківської міської територіальної виборчої комісії. Під час перших трьох члени комісії довільно слідували алгоритму дотримання протиепідемічних заходів, встановлених постановами КМУ та ЦВК, зокрема не було організовано дотримання маскового режиму, використання антисептиків та засобів для скринінгу температури. Після введення посиленого адаптивного карантину і переведення регіону у жовту зону, усі члени комісії стали більш відповідально дотримуватися протиепідемічних правил. Фактів захворювань на COVID-19 серед членів комісії зафіксовано не було.
Поточні труднощі в реалізації міською ТВК своїх повноважень були спричинені затяжним процесом погодження кошторису в середині вересня. Харківська міська ТВК забезпечена приміщенням, засобами зв’язку, обладнанням, інвентарем, оргтехнікою тощо. Виходячи з досвіду проведення чергових місцевих виборів 2020 року, залишаються певні ризики щодо організації роботи міської ТВК, з огляду на перенесення минулого року до спільної будівлі однієї з районних в місті ТВК (Основ’янської районної в місті Харкові територіальної виборчої комісії). Факт активної взаємодії членів ДВК з районною у місті комісією може створювати певні незручності на завершальному етапі виборів.
Відділи ведення Державного реєстру виборців (ДРВ), які функціонують на базі адміністрацій районів Харківської міської ради, працюють у стандартному режимі, а зацікавлені виборці мають можливість безперешкодно комунікувати з ними чи звернутися із заявою. Разом з тим не всі відповідні будівлі є інклюзивними для людей із інвалідністю та належним чином облаштовані.
ДРВ інформував громадян про можливість і процедуру зміни виборчої адреси шляхом розміщення відповідних плакатів і в рамках співпраці з Центрами надання адміністративних послуг. Так, у випадку звернення до ЦНАП внутрішньо переміщених осіб його працівники повідомляли громадян, що вони мають можливість звернутися до ДРВ із заявою про зміну виборчої адреси й мати змогу проголосувати на позачергових місцевих виборах.
Порушення законодавства та виборчих стандартів
У період дочасної агітації потенційні кандидати довільно дотримувалися правових стандартів щодо поширення агітаційних матеріалів і не повною мірою слідували демократичним вимогам щодо ведення передвиборної діяльності.
У тиражованій у вересні друкованій продукції, пов’язаній з потенційними кандидатами, переважно фігурувала інформація щодо замовників, відповідальних за друк, тираж примірників тощо. Однак візуальні агітаційні матеріали (такі як білборди) здебільшого не були промарковані і не містили обов’язкової інформації. Також без вихідних даних часто розповсюджувались промоційні матеріали, зокрема блокноти, наліпки, ручки та браслети громадської організації Михайла Добкіна «Наш Дім – Харків», а також блокноти та ручки партії «Блок Кернеса – Успішний Харків».
Протягом вересня активно використовувалися технології «чорного піару» проти потенційних та зареєстрованих кандидатів, які тиражувалися у соціальних мережах та в інтернет-виданнях. Найбільше матеріалів подібного змісту стосувалися Ігоря Терехова та Михайла Добкіна. Також багато матеріалів із ознаками «чорного піару» були направлені проти чинної нардепки Юлії Світличної, яка врешті відмовилися від реєстрації кандидаткою. Зокрема, у групі «Харьков без Терехова» була опублікована новина сайту from.ua із заголовком «Хорошо пристроился. Как Игорь Терехов использует женщин и прикрывается ими от НАБУ». Активно до поширення інформації з критикою та ознаками «чорного піару» долучився сайт «Первый свободный» та його сторінка у соціальних мережах, де Терехова звинувачували у проведенні передвиборчого піару замість підготовки до вакцинації населення, у лобізмі інтересів дніпровського бізнесу. На сайті regionews.ua є кілька матеріалів, в яких ставиться під сумнів законність призначення Ігоря Терехова на посаду секретаря Харківської міської ради. Крім того, є публікації, де дискутуються загальновідомі обставини смерті колишнього міського голови Харкова Геннадія Кернеса.
Натомість сайт «Харьковские известия» (утримуються комунальним підприємством), активно розміщує матеріали з ознаками «джинси» на підтримку Ігоря Терехова та матеріали з елементами «чорного піару» і критикою Михайла Добкіна та Юлії Світличної. Зокрема, на сайті та сторінці у Facebook цього видання вийшов матеріал із заголовком, що «Добкин снова делит людей на сорта». Подібні звинувачення були і в матеріалі з критикою Юлії Світличної. Ще в одному матеріалі в заголовку вказано, що «Добкин хочет отдать на откуп бизнесменам коммунальное хозяйство Харькова». В іншому матеріалі Добкіна звинуватили у проведенні кампанії на «брудні гроші». На сайті «Редпост» вийшов матеріал, в якому у заголовку стверджувалося «У планах Добкина – подкуп харьковчан». Сайт та сторінка у Facebook «Первая столица» опублікувала матеріал, в якому Добкіна звинувачують у зв’язках із Аваковим.
Стадія переходу дочасних передвиборних заходів потенційних кандидатів до агітаційної діяльності де-юре після їх офіційної реєстрації, характеризувалася збереженням попередньо усталених практик порушень правил ведення агітації. Так, спостерігачі ОПОРИ звернулися із заявою в поліцію щодо розміщення банеру з ознаками агітації без вихідних даних на користь Михайла Добкіна. Сам банер був розміщений задовго до початку кампанії, проте не був знятий після реєстрації кандидата.
Неприйнятною є ситуація щодо використання рекламних площ на зупинках громадського транспорту для реклами політичних сил та кандидатів, що суперечить виборчому законодавству. У переліку місць, виділених та облаштованих Харківською міською радою для розміщення агітаційної продукції, фігурують зупинки громадського транспорту, в межах яких розміщуються сітілайти, що використовуються для передвиборної агітації та політичної реклами.
Інформація щодо перешкоджання кандидатам в розміщенні агітаційних білбордів на вулицях міста Харків, яку неодноразово публічно озвучували окремі кандидати (зокрема Михайло Добкін) потребує перевірки та уважного вивчення правоохоронними органами. Так само як і факти пошкодження приміщень партійних офісів (молодіжної організації партії «Опозиційна платформа – За життя») та агітаційних матеріалів.
Інциденти з ознаками зловживання адміністративним ресурсом
Участь у виборчій кампанії виборних та посадових осіб місцевого самоврядування актуалізує ризики зловживань службовими повноваженнями та бюджетними ресурсами в агітаційних цілях. На момент офіційного розгортання виборчого процесу, найбільший виклик і загроза конкурентності та чесності виборів проявляється у розширенні практик використання адміністративного ресурсу.
Частина кандидатів володіють потенціалом щодо використання владного публічного статусу в агітаційних цілях. Зокрема, це в. о. міського голови Харкова Ігор Терехов («Блок Кернеса – Успішний Харків»), депутати Харківської обласної ради Валерій Говоров (самовисування, відмовився від участі) і Олександр Скорик («Європейська Солідарність»), депутати Харківської міської ради Володимир Плетньов («Партія Шарія») та Аліна Мустафаєва (самовисування). Демократичні стандарти та виборче законодавство формально обмежують кандидатів у використанні неконкурентних переваг у ході передвиборчої боротьби, однак обсяг можливостей для вчинення недоброчесних дій залишається достатньо широким.
Публічна виборча кампанія Ігоря Терехова, яка в режимі дочасної агітації активно триває протягом останніх кількох місяців, переважно базується на мобілізації муніципальних ресурсів і популяризації бюджетних проєктів та міських планів як результату втілення особистих намірів і досягнень конкретної посадової особи і учасника виборчих перегонів (де-факто кандидата).
Ігор Терехов систематично використовував бюджетні програми та заходи з метою популяризації своєї діяльності як виконуючого обов’язки міського голови м. Харкова в контексті наближення виборчої кампанії. Так, партійний сайт «Блок Кернеса – Успішний Харків» щодня розміщує новини про виконання ремонтів та реконструкцій комунікацій, розміщення пандусів у багатоквартирних будинках, відкриття зон відпочинку, ремонтів під’їздів у різних районах міста, наголошуючи, що це стало можливим «за результатами звернень місцевих жителів до керівника міста Ігоря Терехова». В свою чергу на офіційних веб-сторінках міської ради в соціальних мережах розміщувалися не тільки новини про діяльність Ігоря Терехова на посту в. о. очільника міста, але й рекламувались анонси партійних зустрічей посадовця з мешканцями (на цих зустрічах тиражувалася партійна символіка партії «Блок Кернеса – Успішний Харків»); результати електоральних досліджень; проведення з'їзду партії «Блок Кернеса – Успішний Харків» з висунення Ігоря Терехова кандидатом в мери. При цьому відсутня інформація про аналогічні заходи, організовані іншими партіями, представленими в Харківській міській раді.
У передвиборчий рік Харківська міська рада спрямувала масштабні бюджетні витрати на реалізацію соціально-орієнтованих проєктів та ініціатив, популяризація яких є ключовим елементом передвиборчих декларацій Ігоря Терехова (зокрема «Карта Харків’янина», відкриття зоопарку та океанаріуму). Ризиками цих ініціатив в умовах виборчої кампанії є можливість отримання громадянами, які скористаються відповідними послугами, матеріальних стимулів і благ за рахунок коштів місцевого бюджету (застосування режиму спеціальних цін для власників «Карти Харківянина», безкоштовне відвідування зоопарку). Про агітаційну спрямованість таких заходів свідчить, наприклад те, що при вході до зоопарку розповсюджувалася мапа території парку, на якій є гасло «Харків – це круто». Цей слоган також є на бордах із прізвищем Ігоря Терехова, разом з галочкою у квадраті та назвою партії.
Агітація з ознаками матеріального стимулювання виборців
У вересні кандидати продовжували вчиняти дії чи виявляти наміри щодо здійснення матеріального стимулювання виборців в агітаційних цілях. Окрім традиційної передвиборчої благодійності, у форматі проведення агітаційних заходів та надання послуг від імені громадських організацій та благодійних фондів, особливістю агітаційних кампаній стало декларування обіцянки надання послуг і благ після обрання кандидата/кандидатки.
Так, Аліна Мустафаєва ще в статусі потенційної кандидатки заявляла про заснування Програми з пільгових умов для каршерінгу (спільної оренди автомобіля) для певних груп населення (працівників прокуратури, поліції та СБУ), які щомісячно отримуватимуть 1000 грн на користування транспортом. Сама Аліна Мустафаєва є працівницею «АвтоЭнтерпрайз», яке надає послуги по каршерінгу.
Михайло Добкін заявив, що після перемоги на виборах міського голови має намір відразу ж запустити міську програму «Турбота», яка допоможе жителям міста оплачувати постійно зростаючі тарифи на послуги ЖКГ. Йдеться про обіцянку запровадження у грудні міської програми, в рамках якої мешканці зможуть отримувати щорічну разову допомогу на оплату ЖКП у розмірі 2000 грн. як доплату до інших соціальних виплат і пільг. На базі діяльності «Добкін Хабів» відкрито облік та збір персональних даних громадян, які потребують допомоги. Для зголошення громадянам потрібно подати заяву, копію паспорта, ІНН та номер телефону. Факт збору особистої інформації є додатковим ризиком з точки зору потенціалу використання незаконних виборчих технологій.
Рекомендації
Верховній Раді України:
- У рамках процесу реформування виборчого законодавства виробити правові умови проведення дочасної агітації та інструменти контролю за фінансовими витратами потенційних кандидатів.
- Ініціювати експертну дискусію щодо необхідності правового регламентування практик бюджетного фінансування та вимог щодо діяльності посадовців в умовах наближення виборчої кампанії, які б поєднували гарантії щодо реалізації пасивного виборчого права з обмеженням потенціалу використання адміністративних ресурсів.
- Врегулювати порядок проведення агітації в мережі «Інтернет» та розширити перелік вимог щодо підзвітності кандидатів (партій) про відповідні виборчі витрати.
МВС України, Національній поліції України:
- Здійснювати оперативне інформування громадськості щодо встановлення, перевірки та розслідування фактів, які мають ознаки тиску на кандидатів, перешкоджання їх діяльності чи обмеження реалізації виборчих прав.
Виборчим комісіям:
- Забезпечити вчасне та вичерпне оприлюднення інформації про прийняті рішення та гарантувати безперешкодний доступ до засідань виборчих комісій для всіх громадян, наділених відповідними правами і статусом.
- Реалізувати комплекс протиепідемічних заходів у рамках реалізації поточних повноважень виборчих комісій і взаємодії з суб'єктами виборчого процесу та підготовки до проведення голосування.