Сьогодні, 19 грудня, до Апарату Верховної Ради України був поданий на заміну законопроект №7366 про вибори народних депутатів України за мажоритарною системою. Сам проект був зареєстрований ще 6 грудня. Таким чином, завтра, 20 грудня – останній день подання альтернативних законопроектів від народних депутатів.

Серед співавторів перелічені такі народні депутати: Олег Барна, Сергій Рудик, Андрій Река, Артем Вітко, Андрій Шинькович, Роман Мацола, Юрій Тимошенко, Володимир Мельниченко, Антон Кіссе, Хвича Мепарішвілі, Іван Рибак, Андрій Вадатурський, Олександр Дехтярчук, Іван Спориш, Іван Мельничук, Дмитро Лубінець, Сергій Валентиров, Олександр Третьяков, Андрій Лопушанський, Григорій Тіміш, Олександр Супруненко, Юлій Мамчур, Валентин Ничипоренко, Борислав Розенблат, Микола Люшняк, Костянтин Яриніч, Олег Дмитренко, Микола Кучер, Сергій Куніцин, Анатолій Кузьменко. Більшість з них – мажоритарники, а ініціатор – Олег Барна – представник фракції «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», що наприкінці листопада 2014 року підписала Коаліційну угоду, в якій було зафіксоване ухвалення нового Закону «Про вибори народних депутатів України» на основі пропорційної системи з відкритими списками.

Громадянська мережа ОПОРА закликає народних депутатів України оперативно зареєструвати альтернативні законопроекти, аби при розгляді цього питання у стінах парламенту не відбулось безапеляційного голосування за законопроект, що не відображає всіх позицій щодо виборчої системи в Україні.

Нагадаємо, 19 жовтня Верховна Рада розглядала три проекти Закону «Про вибори народних депутатів». Жоден з них не зібрав достатньої кількості голосів, аби його взяли за основу. Так, презентуючи законопроект №1068, автор ініціативи Юрій Мірошніченко («Опозиційний блок») позиціонував свою законодавчу ініціативу як таку, що передбачає запровадження пропорційної виборчої системи з голосуванням за відкриті списки у регіональних виборчих округах.Хоча сам проект Закону передбачає проведення виборів народних депутатів України на основі пропорційної виборчої системи з голосуванням за закриті списки від політичних партій і блоків. Законопроект отримав підтримку лише у 41 депутата, фракція Радикальної партії Олега Ляшка та міжфракційна група «Партія «Відродження» не дали жодного голосу за цей документ. Законопроект №1068-1 отримав підтримку 91 депутата, жодного голосу не дала група «Партія «Відродження». Законопроект №1068-2 отримав найбільшу підтримку серед депутатів, однак не набрав достатню кількість голосів для його прийняття – лише 169 голосів. Жодного голосу знову не дала міжфракційна група «Партія «Відродження». Спікер парламенту Андрій Парубій закликав проголосувати за направлення його до комітету або на опрацювання до авторів законодавчої ініціативи, однак і тут не було підтримки народних депутатів. Заявивши, що парламент пройшов перший етап виборчої реформи, спікер Андрій Парубій закрив засідання.

20 листопада парламент виніс на голосування два Виборчі кодекси. Проект Виборчого кодексу №3112 був зареєстрований народним обранцем із Харківщини Валерієм Писаренком (депутатська група "Партія "Відродження") 16 вересня 2015 року. Документом передбачається запровадження особливого різновиду пропорційної виборчої системи, яку автор відносить до систем з відкритими списками, однак фактично вона такою не є. Альтернативний проект Виборчого кодексу №3112-1, внесений Андрієм Парубієм, Олександром Черненком, Леонідом Ємцем 2 жовтня 2015 року, передбачає перехід до обрання народних депутатів України за пропорційною виборчою системою з відкритими списками. 226 голосами останній був прийнятий у першому читанні. А вже 21 листопада у ВР було зареєстровано 178 поправок до проекту Виборчого кодексу №3112-1, які спільно розробили народні депутати, експерти Громадянської мережі ОПОРА та Міжнародної фундації виборчих систем (IFES). Пропозиціями та поправками до законопроекту пропонується встановити низку гарантій прозорості виборчого процесу та механізми запобігання зловживанням під час проведення виборів. Серед яких і запровадження пропорційної системи з відкритими партійними списками.

Варто зазначити, що в дослідженні Центру Разумкова про політичну культуру та парламентаризм, яке вийшло минулого тижня, є питання щодо побажань населення стосовно системи виборів до Верховної Ради України. Так, найбільше опитаних висловились за пропорційну систему з відкритими партійними списками (виборці голосують за ту чи іншу партію, а також позначають найбільш прийнятних для себе кандидатів від цієї партії; місце в списку кандидата від партії залежить від того, скільки виборців проголосувало за нього) – 34,5%. За змішану систему із закритими списками, яка існує на сьогодні – 17,2%, за мажоритарну систему – 16,1%, за пропорційну систему із закритими партійними списками – 5,2%.

Yaku systemu vyboriv do Verkhovnoyi Rady Vy vvazhayete naykrashchoyu dlya Ukrayiny