Громадянська мережа ОПОРА рішуче засуджує застосування насильства та порушення прав людини під час затримань учасників мирного протесту в Тбілісі.

У преамбулі Загальної декларації прав людини вказано, що права людини мають охоронятися силою закону для того, щоб людина не була змушена вдаватися до повстання проти тиранії і гноблення як до останнього засобу. Якщо цього не відбувається, а уряд навпаки намагається узурпувати владу та порушує права громадян на свободу і гідність, громадяни цілком закономірно мають природне право на опір гнобленню, на повстання. 

Водночас дії поліції, зокрема жорстоке поводження з демонстрантами, є непропорційними рівню загрози громадському порядку й тому неприпустимими. У демократичному суспільстві поліція має виконувати роль захисника прав і свобод громадян, а не бути інструментом репресій. Кожен випадок насильства з боку правоохоронців має бути розслідуваним, а винні — притягнені до відповідальності.

Затримання представника ISFED

ОПОРА висловлює підтримку Нарсії Шота, правозахиснику грузинської організації “Міжнародне товариство за справедливі вибори та демократію” (ISFED — International Society for Fair Elections and Democracy), затриманому 1 грудня 2024 року під час мирної демонстрації, проти учасників якої спецпризначенці застосовували газ.

У ході неспровокованого нападу Шота жорстоко побили. Його вдарили в потилицю, збили з ніг, кілька разів ударили по нозі, тягли по землі, а потім переслідували й притиснули до стіни. Внаслідок цього у нього зафіксовано травми нирок і хребта.

За інформацією ЗМІ, Шота не чинив опору. Також у розмові зі своїм адвокатом він повідомив, що зазнав надзвичайних словесних утисків і психологічного залякування, особливо після того, як співробітники міліції встановили його належність до ISFED.

У своїх заявах ISFED вимагала звільнити Шота з-під варти та ретельно розслідувати ймовірні неправомірні дії й перевищення влади з боку поліції під час затримання свого представника, а також рішуче засудила нелюдське та принизливе поводження із затриманими.

2 грудня відбулося судове засідання, в результаті якого Нарсія Шота був звільнений зі слідчого ізолятора, попередньо сплативши штраф у 2800 ларі (приблизно 984 долари).

Масові затримання мирних демонстрантів у Грузії

За інформацією юристів Legal Aid Network, більшість затриманих 2 грудня 2024 року в Тбілісі були жорстоко побиті. Деякі з них наразі перебувають у медичних закладах. У них синці по всьому тілу і травми обличчя, зокрема переломи носа та щелепи. У всіх госпіталізованих струс мозку, численні забої та гематоми, їм важко пересуватися і говорити.

За словами затриманих, вони зазнали насильства з боку правоохоронців як під час, так і після затримання. У міліцейських автозаках їх нещадно били щонайменше шість співробітників спецпідрозділів, які нападали по черзі. Після тривалого безперервного побиття мікроавтобус був залитий кров'ю. Старший чоловік, який, схоже, наглядав за катуванням, стежив, щоб затримані не отримали смертельних травм. Вийшовши з фургона, затримані були змушені пройти через коридор спецпризначенців, які били їх ногами по обличчю і спині, а також по спині.

Заклики до поліції не виходити за рамки встановлених законом норм озвучив і грузинський омбудсмен Леван Іоселіані: «Ми відвідали 156 осіб, і 124 з них стверджують, що зазнали насильства і нелюдського поводження, а це майже 80%. Це дуже тривожна цифра. Швидкими темпами збільшується кількість громадян, які стверджують, що з боку поліції мало місце перевищення сили».

Початок протестів через відмову від євроінтеграції

Протести у Грузії тривають з 28 листопада, коли прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе заявив, що влада країни припиняє будь-які консультації з Європейським Союзом щодо відкриття перемовин для вступу, а також відмовляється від європейських бюджетних грантів до кінця 2028 року. За його словами, влада Грузії розгнівана тиском Європи у вигляді заклику провести нові парламентські вибори із незалежним контролем за підрахунком голосів. Натомість грузинська опозиція та громадянське суспільство не визнають результатів виборів та звинувачують владу в масштабних фальсифікаціях.

Партія "Грузинська мрія", яка оголосила про перемогу, повідомила про формування уряду і назвала кандидата на посаду президента Грузії — колишнього футболіста Михаїла Кавелашвілі. Відповідно до нової процедури, наступного президента обиратимуть не прямим, а парламентським голосуванням. Чинна президентка Саломе Зурабішвілі підтримала громадян і вийшла на мітинг, заявивши, що не вважає парламент легітимним і продовжуватиме працювати на своїй посаді.

Революція Гідності в Україні у 2013-2014 роках почалася з Євромайдану — протесту за демократичні цінності та європейський вектор розвитку. Тодішня влада України в односторонньому порядку вирішила припинити європейську інтеграцію. І, як показує історія, прагнення народу до євроінтеграції неможливо ігнорувати.

Нагадаємо, цьогоріч у Грузії вже відбувалися протести — після того, як парламент ухвалив закон про "іноагентів".