6 лютого стартує реєстрація для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні 2018 року. Про те, як поєднуються різні предмети ЗНО під час вступу, читайте у нашому дослідженні. Сподіваємося, воно допоможе зробити правильний вибір майбутнім абітурієнтам.

Минулого року Міністерство освіти і науки України затвердило фіксований перелік предметів ЗНО для вступу на кожну спеціальність. Такий крок полегшує життя абітурієнтам, адже тепер зрозуміло, що до якого б закладу вищої освіти вони не вступали, набір предметів ЗНО той самий. Наприклад, на «гірництво» потрібно складати тести з української мови та літератури, математики, фізики або географії (третій предмет вибирає сам абітурієнт), незалежно від того, чи абітурієнт має намір вступати до Національного гірничого університету в Дніпрі чи до Національного технічного університету нафти і газу, що в Івано-Франківську.

Ми проаналізували, які навчальні предмети найбільш затребувані при вступі, та які їх комбінації збільшують можливості для подання заяв для участі у конкурсному відборі.

Першим обов’язковим предметом для вступу на будь-яку спеціальність є українська мова і література. Тому, результат ЗНО з цього предмета повинен мати кожен, хто бажає стати студентом закладу вищої освіти.

Щодо другого обов’язкового предмета, то тут спектр набагато ширший, хоча для вступу на більшість спеціальностей – а ми їх нарахували 82 – потрібно мати результати ЗНО з математики.

31 01 2018 kilkist specialnostei drugyi predmet

Вочевидь, у МОН пішли на такий крок, щоб повернути увагу абітурієнтів та закладів загальної середньої освіти до вивчення математики у школі. Встановлення результату ЗНО з математики, як обов‘язкового для вступу на значну кількість спеціальностей, має посилити мотивацію учнів до вивчення цього предмета, а вчителів – до ефективнішого викладання. Крім того, вступ на більшість спеціальностей, яким Умовами прийому надається особлива підтримка (додатковий галузевий коефіцієнт), передбачає подання результатів ЗНО з математики: середня та професійна освіта, природничі науки, аграрні науки («Лісове господарство», «Садово-паркове господарство», «Агроінженерія», «Агрономія»).

Тому, можемо прогнозувати збільшення кількості осіб, які реєструватимуться у 2018 році на ЗНО з математики. Разом з тим, варто розуміти, що значного зростання показника реєстрації очікувати не варто, адже до уваги потрібно брати той факт, що вищезгаданий перелік був затверджений в кінці 2017 року, а більшість вступників починають готуватися до вступу раніше. Крім того, аналіз даних Українського центру оцінювання якості освіти показує, що минулого року, хоч і було зафіксовано найнижчий показник вибору математики для складання ЗНО з часу його запровадження у 2008 році, все ж майже кожний другий виявив бажання пройти тестування з предмета (47 % від усіх зареєстрованих).  

Тому, наскільки ефективним буде такий крок привернення уваги до математики, зможемо оцінити через два-три роки, коли вибір предметів ЗНО та підготовка до тестування відбуватимуться за заздалегідь спланованим та усвідомленим графіком. 

Наступними у рейтингу найбільш затребуваних предметів ЗНО, які використовуватимуться під час вступу як другий (обов‘язковий) предмет, є біологія та історія України – для 27 та 26 спеціальностей відповідно. Іноземна мова визначена другим предметом для вступу на 7 спеціальностей: філологія, туризм, готельно-ресторанна справа, міжнародні відносини, міжнародні економічні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії, середня освіта (мова і література).

Результат ЗНО з географії як другий обов’язковий предмет тепер вимагатимуть лише для вступу на три спеціальності, аналогічно як і з фізики, з хімії – всього на дві. В основному, для підготовки педагогів, спеціалістів у сфері обслуговування та галузі природничих наук. Не дивно, що за такої пропозиції, кількість осіб, що реєструються для проходження ЗНО з фізики та хімії, становить близько 15 % від загальної популяції. Попит формується запитом МОН та закладів вищої освіти. Випускники, будучи раціональними, вибирають предмети, які дозволяють сформувати заявки для вступу на якомога більше спеціальностей.

31 01 2018 kilkist specialnostei tretii predmet

Що стосується третього предмета, який можна обрати з-поміж двох (для двох спеціальностей – з-поміж трьох), то найчастіше пропонується іноземна мова, фізика та математика. Але оскільки альтернативою фізиці у 51 випадку з 65 є іноземна мова, припускаємо, що абітурієнти складають в переважній більшості цей предмет. 

Тепер проаналізуємо, які найбільш поширені комбінації другого та третього предметів ЗНО пропонують умови прийому у 2018 році.

Комбінації другого та третього предметів ЗНО в Умовах прийому на 2018 рік

31 01 2018 kombinacii predmetivТаблицю слід читати зліва направо по горизонталі.

Найбільше варіації для компонування другого предмета з третім дає математика. Особливо високі шанси для вступу матимуть абітурієнти, які проходитимуть ЗНО з математики, фізики та іноземної мови. Причому радимо складати як третій предмет до математики і фізику, і іноземну мову. Це два взаємозамінні предмети, які Умови прийому найчастіше пропонують на вибір абітурієнтові.  

Щоб не ввести в оману вступників, звертаємо увагу на те, що велика кількість комбінацій предметів не обов’язково пропорційна кількості конкурсних пропозицій на ці спеціальності та в подальшому, місць державного замовлення. Адже на деякі спеціальності пропозиції сягають кількох тисяч місць, на інші – кількох десятків. Тому, складання тесту ЗНО з математики, фізики та іноземної мови, які пропонують найбільшу кількість комбінацій для вступу, дасть змогу мати більше можливостей для подачі заяв для участі у конкурсному відборі.     

Також виграшною є комбінація біології, як другого предмета, з хімією чи математикою. Поєднання результатів з біології та хімії дає можливість участі у конкурсному відборі на 18 спеціальностей, з біології та математики – на 17. Найменш вигідною є комбінація біологія та історія України, вона зустрічається в Умовах прийому лише для двох спеціальностей.

Результати ЗНО з історії України найоптимальніше поєднувати з результатами з іноземної мови чи математики, хоч спектр спеціальностей для вступу пропонують значно менший, ніж попередні предмети. Такі комбінації є визначальним для участі у конкурсному відборі на право, журналістику, філософію, історію, політологію тощо. Примітно, що вступ на 11 з 26 спеціальностей, де другим предметом є історія України, передбачає вибір третього предмета з-поміж іноземної мови чи математики. Тому, стратегічно правильним буде реєструватися на ЗНО з обидвох предметів, звичайно за умови, що абітурієнту не потрібна інша комбінація, наприклад іноземна мова та географія.

Як ми вже зазначали, іноземна мова як другий обов’язковий предмет пропонується для вступу на 7 спеціальностей, серед них філологія, готельно-ресторанна справа, туризм, міжнародні відносини тощо. Результат ЗНО з предмету можна скомбінувати лише з результатами ЗНО з історії України, математики та географії. З біологією, фізикою та хімією – жодної комбінації.  

Найрідше зустрічаються серед переліку других обов’язкових конкурсних предметів географія, фізика та хімія – на 6, 5 та 4 спеціальності відповідно. Порівняно з попередніми роками, сертифікат ЗНО з географії значно втратив свою вагу, його витіснили математика та фізика. Якщо результати з географії можуть бути зараховані третім предметом на 27 спеціальностей, то з фізики – на 65, з математики –  на 43. 

Звертаємо увагу, що для вступу на контрактну форму навчання, заклади вищої освіти можуть визначати інший перелік конкурсних предметів, відмінний від того, що пропонується для бюджетної форми навчання. Зокрема, другим конкурсним предметом навчальний заклад може визначити лише математику, історію України, іноземну мову чи біологію. Третій предмет ВНЗ обирає з-поміж решти предметів ЗНО, або ж передбачає право вступника на вибір з двох предметів.

31 01 2018 vybyraemo predmety ZNO 2018

На закінчення пропонуємо ознайомитися із переліком предметів ЗНО, які пропонуються для вступу на кожну спеціальність у 2018 році. Для зручності радимо використовувати фільтри для аналізу усіх можливих  комбінацій предметів ЗНО.

Якщо у вас залишилися запитання щодо процедур вступу, можете скерувати їх на електронну скриньку Громадянської мережі ОПОРА [email protected]