До нового складу окружних виборчих комісій Волинської області увійшли переважно жінки вікових категорій 30+ та 40+. Такими виявились результати аналізу Громадянської мережі ОПОРА щодо вікової та гендерної структури новостворених ОВК. Нагадаємо, п’ять виборчих комісій на Волині утворила ЦВК відповідно до постанови №773 від 10 квітня 2019 р. 

Вікова структура

Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала віковий склад виборчих комісій, утворених у територіальних виборчих округах №19-23 на Волині. За результатами дослідження найбільша кількість членів виборчих комісій належать до вікової категорії 40+ (23 особи, 33%). На другому та третьому місцях за кількістю осіб розмістилися категорії 30+ (19 осіб, 27%) та 50+ (18 осіб, 26%) Натомість, найменша кількість членів ОВК належать до категорій 20+ (8 осіб, 11%) та  60+ (2 особи, 3%).  Водночас, у жодній із комісії немає членів, молодших 20-ти років.

Якщо проаналізувати вікову структуру членів ОВК у територіальному виборчому окрузі №19, то найбільше їх належить до категорії 40+ (п'ять членів комісії). Далі йде категорія 30+ (чотири члени ОВК) та 50+ (три члени комісії). По одному представнику в ОВК мають вік 20+ та 60+.

В окрузі №20, натомість, найбільше членів – шість осіб – належать до вікової категорії 50+. Ще п'ять членів ОВК мають вік 40+, двоє – 30+ та є один член комісії, старший за 60 років.

В ОВК №21 шестеро людей мають вік 40+, ще четверо – 20+. Троє членів комісії належать до вікової категорії 50+ та один – 30+. Водночас, у складі комісії немає жодного представника, старшого за 60 років.

Натомість в ОВК у територіальному виборчому окрузі №22 аж вісім представників вікової категорії 30+, ще четверо представників мають вік 40+. Окрім того, до склад ОВК увійшли двоє осіб із категорії 50+ та одна віком 20+.

У комісії округу №23 по четверо осіб із вікових категорій 30+, 40+, 50+. Також до комісії увійшло двоє представників віком 20+.

Зауважимо, що у попередньому складі ОВК найбільша і водночас однакова кількість членів виборчих комісій належала до вікових категорій 30+ та 50+ (по 25% відповідно). Натомість, найменша кількість членів ОВК належала до категорій 70+ та 20+ (3% та 10% відповідно). Разом з тим, до категорій 60+ та 40+ належали 18% та 19% членів виборчих комісій відповідно. Відтак, нова комісія дещо «помолодшала», також цього разу до складу не увійшло жодної особи із категорії 70+.

Гендерна структура

У складі новостворених окружних виборчих комісій на Волині працює 70% жінок та 30% чоловіків. У керівному складі комісій жінки переважають ще з більшим відривом: тут гендерний розподіл становить 90% та 10% відповідно. Зокрема, серед голів ОВК дев’ять із 10 осіб – жінки, а посади секретарів дісталися виключно жінкам.

Так, у виборчому окрузі №19 до складу окружної виборчої комісії входить сім жінок та сім чоловіків (по 50% відповідно). Склад окружної виборчої комісії у виборчому окрузі №20 сформовано із двох чоловіків (14%) і 12 жінок (86%). 10 жінок (71%) та четверо чоловіків (29%) входять до складу виборчої комісії у територіальному виборчому окрузі №21. Представництво чоловіків в ОВК у виборчому окрузі №22 складає 5 осіб (36%) проти 9 жінок (64%). В окружній виборчій комісії №23 також переважають жінки – їх у комісії працює 12 (86%) а чоловіків двоє (14%).

Якщо згадати відповідне співвідношення у попередньому складі ОВК, то різниця між кількістю жінок та чоловіків була дещо меншою (62% та 38% відповідно). Також не таким разючим був «гендерний відрив» серед керівного складу комісій – їх на третину займали чоловіки, а на дві третини – жінки. Однак тоді серед керівного складу були голова, заступник та секретар, тоді як у нинішньому – лише голова і секретар.

Нагадаємо, відповідно  до постанови ЦВК № 761 від 07.04.2019, якою затвердили календарний план підготовки до повторного голосування, а також відповідно до частини 5 статті 85 Закону України «Про вибори Президента України» для проведення повторного голосування з виборів Президента України Центральна виборча комісія не пізніш як за десять днів до дня повторного голосування за поданням кандидатів на пост Президента України, які включені до виборчого бюлетеня для повторного голосування, формує новий склад окружних виборчих комісій у кількості чотирнадцяти осіб - по сім осіб від кожного кандидата, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.
За коментарями звертайтеся:
Катерина Шарпата,
координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Волинській області
(098) 278 82 90, volyn@opora.org.ua
 
Василина Боруцька,
комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області