У соціальних мережах поширюється відео, на якому зафіксоване розповсюдження агітаційних друкованих матеріалів одного із кандидатів на проміжних виборах народного депутата в окрузі № 197 у будівлі навчального закладу. Українське виборче законодавство забороняє розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами в приміщеннях установ і організацій державної та комунальної форми власності.

23 жовтня в соціальній мережі Фейсбук на сторінках кандидата на довиборах в окрузі №197 Владислава Голуба (1983 р.н, самовисування) поширювалося відео, зняте в Золотоніській спеціалізованій школі №2 інформаційних технологій.

Як видно із відео, в одному із навчальних класів школи зібралася група людей, на партах лежать агітаційні листівки із портретом кандидата від політичної партії «Слуга народу» Віталія Войцехівського, розгорнуті агітаційні газети, брендовані пакети «Команда Войцехівського» та пам’ятки прихильнику, де зазначається: «Прошу Вас, будь ласка, 31-го жовтня підтримати нашу ідею та проголосувати за Віталія Войцехівського, №3 у виборчому бюлетені».

Як зазначили у коментарі ОПОРІ представники виборчого штабу кандидата Віталія Войцехівського, «кандидат у народні депутати Віталій Войцехівський та представники штабу кандидата проводять свою агітацію згідно з чинним законодавством: виготовляємо поліграфічну продукцію й оплачуємо виключно із виборчого фонду, розповсюджуємо за допомогою волонтерів партії, агітуємо у визначених законом місцях. У партії велика кількість прихильників в області, які проводять агітаційну роботу з виборцями. Відео, про яке згадується в запиті, ми побачили в мережі Інтернет. Люди, які є героями відео, не є співробітниками штабу чи представниками кандидата. Ми припускаємо, що розповсюдження буклетів на відео може бути особистою ініціативою людей або ж провокацією».

Водночас слід зазначати, що 23 жовтня ОПОРА вже зверталася за коментарем до штабу кандидата Віталія Войцехівського щодо заходів у Золотоніській спеціалізованій школі №2. Тоді ОПОРА отримала і опублікувала відповідь про те, що «зараз волонтери команди Войцехівського проводять серед прихильників партії  агітаційну та роз’яснювальну роботу — як правильно та безпечно проголосувати на виборах 31 жовтня: зберігати соціальну дистанцію, не створювати черги, брати із собою ручку тощо».

«Як бачимо, у своїх попередніх коментарях щодо заходу у цій школі, коли ми запитували щодо факту ймовірного підкупу виборців під час цієї події, команда кандидата не заперечувала  самого факту проведення такого заходу та агітаційності його характеру. Підкреслювався лише факт відсутності агітації у формі непрямого підкупу, а не саме проведення у школі агітації як такої», — зазначила старша радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба.

Окрім того, ОПОРА зверталася за усним коментарем до директорки Золотоніської спеціалізованої школи №2 Олени Вертиполох, яка попросила надіслати офіційний запит на поштову адресу навчального закладу.

Нагадаємо, що відповідно до ч. 5 ст. 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», забороняється розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності.

Відповідно до частини 3 статті 31 Закону України «Про освіту», політичні партії (об’єднання), їх члени, депутати (кандидати в депутати) не мають права провадити свою діяльність в закладах освіти, зокрема створювати власні осередки чи в будь-який інший спосіб втручатися в їхню освітню діяльність. У закладах освіти забороняється зберігання, розміщення, розповсюдження реклами, плакатів, подарунків, стендів, листівок, аудіо- чи відеоматеріалів, інших матеріальних чи нематеріальних об’єктів (крім підручників), які містять: найменування чи символіку політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об’єднань); зображення, прізвища, імена та по батькові осіб, які є членами (учасниками) чи засновниками політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об’єднань); зображення, прізвища, імена та по батькові виборних осіб та осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Зазначена заборона не розповсюджується на офіційне листування, реалізацію освітньої програми закладу освіти та у випадках, передбачених виборчим законодавством.

Напередодні місцевих виборів 2020 року МОН зверталося з листом до обласних державних адміністрацій, закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти щодо недопущення політичної агітації у закладах освіти.