ОПОРА вже чотири роки досліджує тему розподілу державних субвенцій на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій між одномандатними виборчими округами в Україні. Аналіз даних у 2016-2019 роках засвідчує наявність політичних факторів у процесі адміністрування державних субвенцій, непрозорий та нерівномірний їх розподіл між різними областями та округами в межах однієї області. Крім того, сама субвенція стала інструментом, за допомогою якого уряд забезпечує лояльність депутатів-мажоритарників до рішень та політики, яку він реалізує.
Ще однією важливою проблемою є те, що народні депутати використовували субвенції у цілях передвиборчої агітації, яка є однією з форм бюджетного адміністративного ресурсу. Так, у період з червня 2018 року по липень 2019 року спостерігачі ОПОРИ зафіксували 2 724 випадки піару на бюджетних ресурсах з боку 147 парламентарів, які були обрані в мажоритарних округах, і 27 – за партійними списками.
Зважаючи на це, ОПОРА неодноразово звертала свою увагу на те, що процес розподілу має відбуватися прозоро, на основі чітких та зрозумілих критеріїв, бути рівномірним та неупередженим, а народні депутати не повинні піаритися на залученні коштів на свої округи. Нові уряд та парламент, можливо, змінять існуючу непрозору практику розподілу субвенцій, але на даний момент є ризики, що ситуація може залишитися без змін.
18 жовтня парламент підтримав у першому читанні проєкт Закону про бюджет на 2020 рік. За це рішення проголосувало 255 народних депутатів. ОПОРА раніше вже писала, що в цьому документі кошти на субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій не були закладені. Проте ми тоді прогнозували, що вони можуть з’явитися в тексті документа вже на етапі підготовки законопроєкту до другого читання. Є ймовірність, що так і станеться, зважаючи на останні події, які мали місце на закритій зустрічі членів фракції “Слуга народу” та Прем'єр-міністра Олексія Гончарука. Так, на порталі “Українська правда” з'явилася інформація про те, що на цьому засіданні зранку 18 жовтня відбувся конфлікт між парламентарями та прем'єром через розподіл субвенцій на соціально-економічний розвиток.
"Нашим мажоритарникам розповідали, що ніяких субвенцій не буде, а сьогодні виявляється, що якась робоча група Мінфіну та бюджетного комітету поділили соцеконом за 2019 рік. Фактично 100 "мажорів" залишилося без грошей! Ось вони й обурювалися, сварилися", – зазначив один із депутатів “Слуги народу” в розмові з УП.
У цей же день у телеграм-каналі шеф-редакторки видання “Левый берег” Соні Кошкіної була оприлюднена таблиця запитів депутатів щодо фінансування своїх округів за рахунок субвенцій соціально-економічного розвитку на наступний бюджетний рік. У списку 67 депутатів. Більшість з них представляють фракцію “Слуга народу”. Загальна сума – трохи більше 2 мільярдів гривень.
Після того, як таблиця з цифрами потрапила в мережу, у цьому ж телеграм-каналі з'явилася інформація, що народний депутат із “Батьківщини” Іван Крулько (навпроти прізвища якого стоїть сума у 185 мільйонів гривень) пояснив, що він робив запит лише на 5 мільйонів на Черкаси, а інші 180 мільйонів – це зібрані запити депутатів, які проходили через нього як заступника голови бюджетного комітету.
На нашу думку, збереження непрозорої системи розподілу субвенцій на соціально-економічний розвиток є неприпустимою практикою, яка йде всупереч тому політичному курсу, який декларує новий уряд та керівництво держави.
З огляду на це, Громадянська мережа ОПОРА закликає:
- Зробити процес розподілу субвенцій на соцеконом прозорим, на основі чітких критеріїв або перенаправити кошти субвенцій у Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР), де розподіл коштів відбувається за більш чіткими та зрозумілими процедурами.
- Врахувати інші рекомендації Громадянської мережі ОПОРА та Рахункової палати щодо підвищення прозорості розподілу субвенцій.
- Оприлюднити всі пропозиції народних депутатів, що надійшли до Мінфіну щодо розподілу коштів субвенцій на соціально-економічний розвиток окремих територій.
- Оприлюднити протоколи засідання Комісії з підготовки пропозицій щодо розподілу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій.
- Посилити контроль за використанням бюджетних коштів.
- Шляхом інформування та належного звітування унеможливити використання бюджетних ресурсів у агітаційних цілях.