Громадянська мережа ОПОРА продовжує досліджувати, як працюють парламенти у різних країнах Європи та світу в умовах пандемії. У попередньому матеріалі ми вже писали про роботу парламентів США, Великої Британії, Іспанії, Італії, Польщі, Грузії, а також про роботу Європарламенту та Верховної Ради України. У цьому матеріалі ми розкажемо, як працюють парламенти Франції, Німеччини, Словаччини, Угорщини, Швеції, Литви та актуалізуємо інформацію, що стосується України. 

Франція 

В умовах епідемії коронавірусу Президентом Національної асамблеї (нижня палата парламенту) було ухвалено ряд рішень, спрямованих на боротьбу з поширенням вірусу в стінах парламенту. Зокрема, для співробітників парламенту (стосується посадових осіб та співробітників, які працюють за контрактом), присутність яких в приміщенні парламенту є не обов'язковою, запроваджено можливість працювати віддалено. Були закриті ресторани у будівлі парламенту, перенесені засідання Асамблеї та всі інші публічні заходи, заборонено проводити зустрічі, де більше п'яти учасників. Крім того, були відмінені всі закордонні відрядження та прийоми іноземних делегацій, а для співробітників парламенту збережені усі умови оплати праці та соціальні гарантії.  

Що стосується сесійних засідань та засідань парламентських комітетів, то станом на 8 квітня вони відбуваються в звичному форматі. Практика проведення засідань у форматі відеоконференцій поки не застосовується. Останнє засідання парламенту відбулося 7 квітня. 

Німеччина

У березні в Німецькому Бундестазі ухвалено низку обмежувальних заходів, щоб підвищити безпеку депутатів та співробітників парламенту в умовах поширення коронавірусної інфекції. Зокрема, урни для таємного голосування були встановлені на більшу відстань, а сам час на таке голосування був збільшений до 2 годин. 

Крім того, з метою протидії поширенню коронавірусу в парламенті відмінені всі публічні заходи за участі громадськості та організованих груп відвідувачів до кінця квітня. З 10 березня для відвідувачів закриті купол і тераса будівлі парламенту, які є популярними туристичними об'єктами в Берліні. Також обмежені закордонні відрядження депутатів, а поїздки в небезпечні регіони скасовані. 

Всім членам парламенту надана вичерпна інформація щодо коронавірусу та рекомендації, як убезпечити себе від цієї інфекційної хвороби. Членам парламенту, які виявляють у себе ознаки хвороби, надається медичний супровід. 

Сесії Бундестагу відбуваються в дещо незвичному форматі. Під час останнього засідання парламенту, яке відбулося 25 березня, в залі під час сесії була присутня лише третина депутатів, інші парламентарі спостерігали за перебігом подій зі своїх кабінетів і заходили в залу лише щоб проголосувати після того, як питання було обговорено. Депутати сиділи на відстані 1,5 метра один від одного. Цим самим вони демонструють суспільству, що вони також дотримуються обмежень, які запроваджені в країні у зв'язку з пандемією. Відповідно до норм німецького законодавства громадяни не мають з'являтися в громадських місцях групами і в кількості більше 2 осіб і наближатися один до одного на відстань ближчу, ніж 1,5-2 метри.

Словаччина 

У Словаччині спалах коронавірусу припав на перший місяць роботи новообраного парламенту. 29 лютого в країні проходили вибори до Національної ради. 20 березня відбулася перша сесія нового парламенту, де словацькі депутати обрали спікера та сформували персональний склад парламентських комітетів. 21 березня Президент Словаччини Зузана Чапутова призначила новий склад уряду. На перших засіданнях парламенту було прийнято ряд законодавчих ініціатив, які спрямовані на протидію коронавірусу.

Сесії парламенту та засідання комітетів відбуваються в традиційному форматі. Практика проведення засідань у форматі відеоконференцій поки не застосовується. Останнє засідання Національної ради відбулося 7 квітня. Депутати під час засідань були одягнуті в медичні маски та рукавички. 

Швеція

У парламенті Швеції  прийнято ряд заходів, щоб адаптувати роботу Риксдагу та створити умови, щоб він міг працювати, незважаючи на коронавірус. Мета всіх цих заходів направлена на те, аби зменшити ризик зараження інфекцією на робочому місці та знизити ризик її поширення. Серед заходів, які були запроваджені, тепер будівля парламенту прибирається частіше; співробітників, присутність яких у будівлі парламенту є обов'язковою, перевели на дистанційний режим роботи. Крім цього, зупинено проведення всіх екскурсій до парламенту; закрито парламентську бібліотеку; парламентський Комітет з питань Конституції призупинив аудит роботи уряду; лідери депутатських фракцій шведського парламенту домовилися, щоб лише 55 членів парламенту (всього в парламенті 349 депутатів) могли одночасно брати участь у засіданні.

Практика проведення засідань Риксдагу та засідань парламентських комітетів у форматі відеоконференції не застосовується. 

Литва

У Сеймі запроваджено ряд обмежуючих заходів у зв'язку зі спалахом епідемії коронавірусу. Були скасовані всі екскурсії до парламенту. Рекомендовано, щоб депутати та співробітники не їздили в закордонні відрядження. Також канцелярії Сейму було рекомендовано організувати роботу своїх співробітників у режимі віддаленої роботи. 

Зважаючи на те, що в Литві був оголошений надзвичайний стан, Рада Сейму відповідно до Регламенту Сейму (ст. 18611) рекомендувала комітетам та комісіям парламенту перевести свої засідання у віддалений формат. Всі засідання комітетів та комісій, а також пресконференції депутатських фракцій відбуваються в режимі онлайн. Також були внесені зміни до графіку засідань Сейму. Пленарні засідання відбуваються в приміщенні парламенту.

На сайті Сейму йдеться, що в самій будівлі парламенту також вжито всіх необхідних заходів гігієни і безпеки: більшість співробітників мають можливість працювати віддалено, приміщення дезінфікують і за необхідності провітрюються, одноденні пропуски для відвідувачів, включаючи журналістів, не видаються.

Угорщина

З 14 березня на невизначений термін Національна асамблея Угорщини була закрита для сторонніх відвідувачів та туристів. 30 березня угорський парламент підтримав Закон, який продовжує надзвичайний стан та надає Уряду спеціальні повноваження для запровадження надзвичайних заходів щодо зупинки коронавірусу. Опозиція не підтримала дане рішення через те, що в документі були відсутні конкретні дати, до якого часу мають діяти ці спеціальні повноваження. Цим Законом зацікавилися також в Європарламенті. Президент Європарламенту Девід Сассолі офіційно звернувся до Єврокомісії, щоб остання дала правову оцінку цьому документу. 

Парламент Угорщини працює у звичному форматі. Практика проведення засідань Національної асамблеї та засідань комітетів у форматі відеоконференції в Угорщині поки не застосовується. 

Україна

30 березня на позачерговому засіданні парламент підтримав зміни до закону про комітети Верховної Ради України для запровадження можливості проводити їхні засідання у режимі відеоконференції на період карантину (№3277). Закон буде діяти до скасування Урядом карантину. 

Закон передбачає, що засідання можуть проводитися у форматі відеоконференції за попередньою згодою більшості депутатів від кількісного складу комітету Верховної Ради. Згода на проведення засідання у форматі відеоконференції надсилається голові комітету з використанням єдиної автоматизованої системи та накладенням кваліфікованого електронного підпису. Документ також містить положення про можливість трансляції засідання у режимі відеоконференції на сайті парламенту.

Ухвалення попередньо узгодженого фракціями і групами законопроєкту про роботу Комітетів у режимі відеоконференції може свідчити про відмову парламенту розглядати раніше зареєстровану ініціативу Першого заступника Верховної Ради України Руслана Стефанчука (№3250). Цей проєкт передбачав проведення у режимі відеоконференції роботи не лише комітетів, а й пленарних засідань парламенту. 

З оцінкою ОПОРИ перспектив роботи Верховної Ради у форматі відеоконференції можна ознайомитися за цим посиланням.

Дистанційні голосування в парламентах різних країн

Парламент

Дистанційне проведення сесій

Дистанційне проведення засідань комітетів

Верховна Рада України

Ні

Так

Сейм Польщі

Так

Так

Парламент Грузії

Так

Так

Конгрес депутатів Іспанії

Ні

Ні

Палата депутатів Італії

Ні

Ні

Палата громад Великої Британії

Ні

Ні

Національна асамблея Франції

Ні

Ні

Буднестаг ФРН

Ні

Ні

Національна рада Словаччини

Ні

Ні

Національна асамблея Угорщини

Ні

Ні

Риксдаг Швеції

Ні

Ні

Сейм Литви

Ні

Так

Палата представників Конгресу США

Ні

Так

Європарламент

Так

Так