8 серпня закінчився термін, за який органи місцевого самоврядування згідно із Законом «Про вибори народних депутатів» повинні були облаштувати місця для розміщення друкованої агітації.

Міськвиконком Ужгородської міської ради згідно із рішенням №243 від 1 серпня 2012 визначив 5 рекламно-інформаційних тумб та стендів, перелік огорож будівельних майданчиків та дошок оголошень на будинках за адресами для розміщення передвиборчої інформації.

Очевидно, що серед вищеподаного переліку, лише рекламно-інформаційні тумби та стенди потребували облаштування, адже дошками на під’їздах відають ЖРЕРи, а будівельні паркани є тимчасовими спорудами і розміщувати на них оголошення можна лише за згодою будівельників.

Тож, представники ОПОРИ вирішили перевірити, як департамент міського господарства, на який було покладено організацію робіт та контроль за впорядкуванням стендів та дошок оголошень, впорався із завданням, а місто, у свою чергу, підготувалось до початку агітаційної кампанії виборів депутатів до Верховної Ради України.

За підсумком перевірки облаштованих місць, лише один із п’яти стендів є впорядкованим для використання та придатний для розміщення на ньому друкованої агітаційної продукції (вул. Керченська, 7). Ця вулиця веде до кількох дворів багатоповерхових будинків та приватного сектору.

Три стенди-тумби (пр. Свободи, 1; пл. Ш. Петефі; пл. Кирила і Мефодія) виявились не впорядкованими. Вони обклеєні товстим шаром оголошень, який під своєю вагою від вітру в деяких місцях почав лущитись та відпадати.

На вул. Льва Толстого, 8 знаходиться стенд зі склом, який використовується як театральна афіша Закарпатського облмуздрамтеатру, біля якого, власне, і знаходиться. На ньому традиційно вивішуються суто оголошення вистав та концертів, які відбуваються в цьому закладі культури. Складається враження, що цей стенд аж ніяк не планувався використовувати для розміщення агітаційних матеріалів.

Таким чином, за підсумком огляду офіційно визначених стендів, Ужгородська міська рада як орган місцевого самоврядування не забезпечила їхньої належної підготовки для розміщення матеріалів друкованої агітації, чим порушила Закон України  «Про вибори народних депутатів України» та своє ж рішення.

Також, варто відзначити, що в спальному районі міста, де проживає численна кількість ужгородців, немає жодного спеціально облаштованого стенду та дошки для оголошень. Натомість єдиний впорядкований з офіційно визначених стендів знаходиться між кількома багатоповерхівками та приватними забудовами.

Станом на 09.08.2012 в Ужгороді на жодній із п’яти згаданих тумб та стендів друкованої агітаційної продукції розміщено не було.


Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.