Opora

Низка львівських газет намагаються приховати рекламу потенційних кандидатів у Президенти за допомогою двозначних назв рубрик, у яких її розміщують.

Такі публікації стосуються візитів певного політика в регіон, висвітлюють його діяльність чи подають дані опитувань, згідно з якими політик має високий рейтинг. За структурою вони схожі на звичайні редакційні. Про те, що матеріали розмістили на платній основі можуть свідчити назви рубрик, у яких вони опубліковані. Але крім зрозумілих назв “реклама” і “на правах реклами”, ЗМІ також використовують назви “офіційно”, “офіційна пошта”, “особливий погляд” (у “Львівській пошті”), “точка зору” (у “Ратуші”), або просто символ  ℗ (у “Високому замку”). Роз'яснення, що публікації у цих рубриках є комерційними, друкують поруч з контактами редакції, здебільшого на останній сторінці газети.

Однак, на думку аналітиків ОПОРИ, це недостатньо ефективний спосіб повідомити читачам, що перед ними саме реклама, а не журналістський текст. Адже ті читачі, які не прочитають інформації на останній сторінці можуть бути введені в оману двозначними назвами рубрик.

Так, у газеті “Львівська пошта” за 22 листопада  опублікували в рубриці “особливий погляд” статтю голови аналітичного центру “ІНПОЛІТ” Сергія Бикова з назвою “Соціологія довела — Тимошенко об’єднує Україну”. У ній автор пише про розчарування українців у чинній владі, посилаючись на соціологічні дослідження, згідно з якими потенційна кандидатка Юлія Тимошенко набрала 21% голосів, тоді як Президент Петро Порошенко трохи менше 10%. Аналітик схвально висловлюється про передвиборчу програму лідерки ВО “Батьківщина”, що, на його думку, більш “прорахована”, ніж програми інших потенційних кандидатів.

29.11.18 Lviv foto materialy v gazeti Lvivska poshta

У газеті “Львівська пошта” за 8 листопада у рубриці “офіційно” розмістили великий за обсягом матеріал “Єдність українців —  головна запорука успіху держави”, який стосувався недавнього візиту Юлії Тимошенко до Львова та детально розповідав про передвиборчу програму потенційної кандидатки на пост Президента.

29.11.18 Lviv foto materialy v gazeti Lvivska poshta2

У газеті “Високий замок” за 8-14 листопада із символом ℗ надрукували матеріал “У разі перемоги на виборах Юлія Тимошенко зменшить ціну на газ, скасує медичну реформу, перегляне реформу освіти та  ініціює перепис населення”, у якому також йдеться про візит потенційної кандидатки у Львів.

29.11.18 Lviv foto materialy v gazeti Vysory zamok

А в газеті “Ратуша” за 8-14 листопада в рубриці “точка зору” з’явилась публікація “Олег Ляшко: тарифи на газ і опалення — під мораторій”, приводом для якого стала пропозиція народного депутата скасувати рішення уряду підвищити ціну на газ та встановити мораторій на подальше її підвищення.

29.11.18 Lviv foto materialy v gazeti Ratusha

Аналітики мережі ОПОРА наголошують, що подібні маніпуляції ЗМІ є порушенням не тільки стандартів журналістської діяльності, а й закону. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України про “Про рекламу” реклама  має бути чітко відокремлена від іншої інформації, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу. У частині третій статті 9 зазначено: “Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який  формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою "Реклама" чи "На правах реклами".

Юристка Львівської обласної організації Громадянської мережі ОПОРА Наталія Матківська пояснює, що хоч у частині першій згаданої статті не визначено, як саме має бути позначена реклама, у випадку з публікаціями про потенційних кандидатів визначальною є частина третя тієї ж статті.

З частини третьої можна зробити висновок про те, що  інформація про особу має бути позначена лише цими рубриками: “Реклама” чи “На правах реклами. Визначення інших назв рубрик та розміщення в них агітаційний матеріалів (фактично рекламу особи) може мати ознаки недобросовісної реклами” — говорить Наталія Матківська.

Нагадуємо, відповідно до статті 1 Закону “Про рекламу” недобросовісна реклама — це реклама, яка може ввести в  оману, завдати шкоди особам, державі чи суспільству через неточність, недостовірність, двозначність, перебільшення,  замовчування, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження. Згідно з чинним законодавством вона є забороненою.

За коментарями звертайтеся:

Тарас Радь, координатор  спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області

тел.:+38 098 765 86 22

e-mail: lviv@opora.org.ua

FB 5Instagram 2Telegram 3Twitter 7Youtube 4Github 6

Статті/блоги

  • 13 січня 2019Роман ГривінськийОбіцянки, чорний піар, креатив: як політики використовують рекламу в соціальних мережахПротягом грудня – першої половини січня спостерігачі ОПОРИ в Києві фіксували й аналізували оплачені повідомлення та ролики у Facebook, Youtube та Instagram. Порошенко святкує Новий рік на Софійській площі. Тимошенко обіцяє зняти президентську недоторканність. Богословська рекламує авторський канал на Youtube. Андрій Садовий рятує котиків. Про ці та інші тренди політичної...  
  • 13 січня 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаТОП-5 конфліктів волинських осередків партій на старті виборчих перегонівПеред стартом виборчої кампанії та після початку виборчого процесу волинські осередки політичних партій робили публічні заяви стосовно опонентів чи конфліктів всередині власної організації. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА на Волині проаналізували «найгучніші» конфлікти, які широко обговорювали у волинському політичному просторі, у мережі...  
  • 13 січня 2019Віктор Пічугін, Микола ЗінченкоМажоритарники проти списочників: як харківські нардепи відпрацювали 4 рокиНародні депутати є представниками українського народу, які діють в його інтересах під час законодавчого процесу. Вони беруть участь в обговоренні та прийнятті законів, у політичних дебатах під час виступу з парламентської трибуни, в реалізації права на депутатські запити та звернення. Напередодні першого пленарного засідання в 2019 році...  
  • 11 січня 2019Сергій Макаренко, Андрій ЧернегаЯк Черкащина обирала Президента: ретроспективаЦьогоріч всьоме з часів здобуття нашою країною незалежності українці обиратимуть Президента. Черговий виборчий процес глави держави уже стартував. Нині кандидати подають документи для реєстрації.  
  • 11 січня 2019Олена ЧернецькаКандидат на пост Президента збирає персональні дані для шоу «Дружина для Президента» без згоди виборцівВиборча компанія офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Закон України «Про вибори Президента України» прямо пов’язує можливість розпочати передвиборну агітацію із датою реєстрації особи кандидатом на пост Президента України у ЦВК.  
  • 09 січня 2019Юлія ЛисенкоПропозиція перенести центр виборчого округу №40 на ДніпропетровщиніСпостерігачі Громадянської мережі ОПОРА дослідили доцільність зміни центру виборчого округу №40 на Дніпропетровщині, що дозволить комісіям зекономити 58 годин робочого часу.  
  • 05 січня 2019Галина Сегеда«Волею народу», а не «чиєюсь примхою» обирається ПрезидентУ ЗМІ, соціальних мережах та «на кухнях» лунають категоричні, навіть екстремістські думки про те, що деяким політикам треба заборонити балотуватись, декого прогнати, а декого кудись кинути, деякі телеканали закрити, деяку політичну агітацію палити, а деякі категорії виборців позбавити права голосу.  
  • 02 січня 2019Роберт ЛорянМонастирищенська міська рада: один голос і ти депутат (Черкащина)Нещодавно, ми розповідали, як отримали протоколи Монастирищенської міської ради. Так ось, проаналізувавши протоколи, ми виявили, що результати виборів були сфальсифіковані, внаслідок чого дві партії отримали по одному додатковому мандату.   
  • 31 грудня 2018Андрій СавчукЯк користуватись бюджетними коштами у сезон виборів: лайфхаки для депутатівЯк користуватись бюджетними коштами у сезон виборів: лайфхаки для депутатів 31 грудня в Україні офіційно стартують президентські вибори, які з невеликою перервою переростають у парламентські. Часу ще ніби вдосталь, але невпинна робота на політичній ниві давно кипить. У цьому матеріалі ми б хотіли розповісти про те, як за допомогою бюджетних...  
  • 31 грудня 2018Марія ДомськаЯк політики використовують онлайн-маркетинг у соціальній мережі Facebook в сегменті Тернопільщини?Соціальна мережа Facebook давно перестала бути онлайн-простором тільки для особистого спілкування. Сьогодні – це платформа для швидкого та масштабного поширення інформації, а також – сприятливе середовище для реклами, чим успішно користуються власники бізнесу, маркетологи, різні спільноти та просто зацікавлені особи. Ще у червні 2017 року...  
Усі статті

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2019