ОПОРА організувала паралельний підрахунок голосів на останові статистичної вибірки дільниць, з яких спостерігачі отримують репрезентативний результат виборів за списками політичних партій (в єдиному загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі). Дослідження здійснювали 1 477 спеціально навчених спостерігачів ОПОРИ. Активісти відслідковували весь процес голосування, процедуру підрахунку та фіксували фактичні дані з протоколів, результатам яких довіряли. ППГ не є опитуванням, а точним методом оцінки результатів з первинних протоколів ДВК, які отримуються з дільниць, обраних за соціологічною вибіркою. 

Дані отримані на основі 1 473 із 1 477 дільниць, які потрапили до вибірки (99.7 %, 791 384 голосів). ОПОРА має 99 % впевненості, що коли ЦВК оголосить остаточні результати, то вони матимуть такий вигляд:
 
PVT OPORA parlament 2
 

Паралельний підрахунок голосів ОПОРИ: питання і відповіді

Що таке ППГ?

Паралельний підрахунок голосів (ППГ) є ефективним методом, який застосовують незалежні громадські спостерігачі для систематичної оцінки голосування в день виборів, включаючи підрахунок результатів на виборчих дільницях. ППГ дає можливість незалежно перевірити офіційні результати, оголошені Центральною виборчою комісією (ЦВК). ППГ здійснюється на основі звітів спеціально підготованих спостерігачів, які оцінюють якість процесу на виборчих дільницях. На відміну від екзит-полів, ППГ не включає опитування громадян щодо здійсненого ними вибору. При ППГ відбувається підрахунок фактичної кількості голосів, відданих виборчій дільниці, яка включена до моніторингу. Цей метод успішно використовується громадськими організаціями для оцінки процесу голосування в день виборів у багатьох країнах світу, включаючи Болгарію, Румунію та Грузію.

Чому потрібно проводити ППГ?

Належне проведення ППГ забезпечує оперативний аналіз виборчого процесу на основі первинних фактичних даних, отриманих зі звітів спостерігачів. ППГ може підтвердити офіційні результати та підвищити довіру до якісно проведених виборів. ППГ також може викрити фальсифікації або показати проблеми виборчого процесу та оцінити можливість їхнього впливу на результати виборів. Отож, ППГ зменшує можливість виникнення політичного конфлікту.

Яку інформацію надає ППГ?

ППГ дозволяє отримати достовірні статистичні дані, на основі яких базується оцінка виборчого процесу. Спостерігачі використовують стандартизовану форму, яка дозволяє їм оцінити перебіг дня виборів та результати голосування. ППГ дозволяє збирати два типи інформації:

1.Інформація про перебіг процесу:

Спостерігачі використовують стандартизовану форму, яка дозволяє оцінити рівень дотримання виборчих процедур, процесу голосування та підрахунку голосів.

Приклад якісних даних ППГ, здійсненого ОПОРОЮ під час виборів Президента України в 2014 р.:

Члени ДВК підписали протоколи за результатами голосування в 99 % виборчих дільниць. Тільки в 1,1 % виборчих дільниць члени ДВК додали окрему думку до протоколу.

ППГ дозволяє визначити, чи процес підрахунку голосів правильно відображає результат волевиявлення громадян та проводити спостереження за голосуванням протягом дня, щоб визначити, чи є суттєві проблеми.

2. Офіційні результати виборів по пропорційній складовій, відповідно до протоколів ДВК:

  • Дані опрацьовуються тільки після того, як інформація про проведення виборів підтверджує, що голосування та підрахунок голосів були проведені належним чином.
  • ППГ може з високою чіткістю (оскільки межа похибки є низькою) відображати явку та результат голосування по пропорційній складовій.

Наскільки точними є результати ППГ?

Під час виборів Президента у травні 2014 р., 861 148 українців проголосувало на 1 500 виборчих дільницях, обраних за допомогою статистичної вибірки для проведення ППГ. Межа похибки за голосами, відданими за Юлію Тимошенко була +/-0,6 %, а відсотковий результат за ППГ був від 12,6 % до 13,8 %. Офіційний результат, оголошений ЦВК, був у межах даних, отриманих завдяки ППГ – 12,8 %. Для порівняння, найбільший екзит-пол, який проводився на минулих виборах, налічував 17 000 опитаних з 400 дільниць, тож, жоден екзит-пол не дасть таких точних результатів як ППГ.

Що відбувається, якщо фальсифікації відбуваються на рівні ОВК?

Якщо даним, отриманим безпосередньо на ДВК, можна довіряти, то загальні результати встановлюються опосередковано, завдяки статистичному аналізу. У випадку, якщо офіційні результати ЦВК виходять за межі результатів ППГ, то це ставить під сумнів офіційні результати. Проводячи спостереження на виборчих дільницях протягом усього дня, представники ОПОРИ слідкують за процесом голосування. Це дозволяє ОПОРІ оцінити, наскільки точно офіційні результати відображають волевиявлення громадян.

Яким є досвід ОПОРИ в проведенні ППГ?

Громадянська мережа ОПОРА – це неурядова, незаангажована, та фінансово незалежна всеукраїнська мережа громадських активістів, заснована в 2006 році. ОПОРА використовувала метод ППГ під час обох турів виборів Президента в 2010 році, виборів до Верховної Ради України в 2012, повторних виборів до парламенту в 2013 та позачергових виборів Президента цього року.

26 жовтня ОПОРА розгорнула мережу із 1 600 спостерігачів, обраних за допомогою репрезентативної вибірки, для збору інформації та здійснення ППГ. Для моніторингу виборчого процесу під час парламентських виборів у 2014 р. ОПОРА залучила 198 довготермінових спостерігачів в усіх округах, де відбувається голосування.