Попри те, що потік абітурієнтів до вищих навчальних закладів сповільнився, а приймальні комісії реєструють значно менше заяв та документів для участі у конкурсному відборі, вступна кампанія набирає нових обертів.

Оскільки Умовами прийому (п.6.10) передбачено, що один абітурієнт має право подати п’ятнадцять заяв (у п’ять ВНЗ на три напрямки підготовки) для участі у конкурсному відборі, рейтингові списки в окремих навчальних закладах вже налічують більше тисячі вступників, як на популярних, так і не дуже затребуваних напрямках підготовки. Самостійно оцінюючи свої шанси на зарахування на навчання за бюджетний кошт, багато абітурієнтів роблять невтішні висновки і приймають рішення забрати документи в одному навчальному закладі та подати їх в інший, куди за їхніми прогнозами, можуть бути зараховані на бюджетні місця.

Громадянська мережа ОПОРА наголошує на помилковості та необдуманості таких вчинків. По-перше, насправді подають оригінали документів у виш лише близько 30 % абітурієнтів, які були рекомендовані до зарахування у першій «хвилі», решта – 70 % доукомплектовується в другій-третій «хвилях» за рахунок тих осіб, які не були рекомендовані раніше. А тому цілком ймовірно, що у 5 чи 8 серпня можуть бути рекомендовані до зарахування абітурієнти із значно меншими конкурсними балами. Крім того, досвід попередніх років показує, що у випадку наявності вільних місць держзамовлення станом на 10 серпня, приймальні комісії зараховують (за рейтингом) вступників, які подали оригінали документів, але не були рекомендовані до зарахування раніше.

По-друге, якщо абітурієнт хоче забрати раніше подані документи з одного навчального закладу, щоб подати їх до іншого (бо використав усі спроби вступити до 5 ВНЗ), він не зможе цього зробити, як і повернути заяву для участі у конкурсному відборі назад. Адже коректно подана вступником особисто чи дистанційно заява реєструється у Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Факт подання заяви у паперовому вигляді реєструється працівником приймальної комісії безпосередньо під час прийняття заяви (п.6.10 Умов прийому), а електронної – коли відповідальний за роботу з ЄДЕБПО працівник приймальної комісії встановлює заяві статус «заяву зареєстровано у ВНЗ» або «заява потребує уточнення» (Порядок подання та розгляду заяв в електронній формі на участь конкурсному відборі до ВНЗ, затверджений Наказом МОН 05.11.2012 № 1244). Після встановлення таких статусів, абітурієнт вже не може скасувати електронну заяву.

Тому, навіть попри те, що абітурієнт забере документи в приймальній комісії – факт подачі заяви у Базі все одно залишається. Тому звичною є ситуація, коли абітурієнти, забравши документи в одному виші, на жаль, не можуть їх подати до іншого, адже він вважається шостим, що не передбачено ні Умовами, ні правилами прийому, а реєстрація такої заяви в ЄДЕБПО неможлива.      

Зважаючи на це, передусім радимо не забирати вже поданих документів з приймальних комісій конкретних ВНЗ. Адже, спрогнозувати можливість вступу на місця державного замовлення вкрай важко. Для тих абітурієнтів, які ще не скористалися своєю можливістю та не подали заяви для участі у конкурсному відборі до 5 ВНЗ пропонуємо приймати виважені рішення, які не стануть на перешкоді здобуття бажаного фаху.

Детальніше:
Ольга Стрелюк, координатор кампанії "За прозорий вступ до ВНЗ" - 063 628 68 36.

Спостереження відбувається в рамках кампанії "За прозорий вступ до вищих навчальних закладів!", підтриманої МФ "Відродження".