Протягом дня голосування спостерігачі ОПОРИ фіксували випадки порушення виборчого законодавства, зокрема видачу бюлетенів без паспортів та недостатню кількість скриньок, а також виправлення протоколів про підрахунок голосів членами ДВК у приміщенні ОВК. Про це йшлося на пресконференції Громадянської мережі ОПОРА 23 липня у Вінницькому пресклубі.

Як зазначила координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області Наталія Величко, інцидентів,  які могли б вплинути на результати виборів, у регіоні не зафіксували.

«Спостерігачі ОПОРИ слідкували за перебігом дня голосування та підрахунком голосів виборців на дільницях, відповідно до статистичної вибірки, а також були присутніми на засіданнях окружних виборчих комісій області під час прийому протоколів про підрахунок голосів від дільничних виборчих комісій. На Вінниччині у день виборів працювало загалом 93 спостерігачі ОПОРИ», - розповіла Наталія Величко.

За словами координаторки спостереження, найбільш поширеним порушенням у день голосування все ще залишається видача бюлетенів без пред’явлення особою відповідного документу.

«На виборчих дільницях спостерігачі ОПОРИ фіксували видачу бюлетенів без пред’явлення паспортів. На жаль, залишається типовою проблемою те, що в малих населених пунктах члени виборчих комісій вважають, що ніби не потрібно вимагати документ від людей, яких вони особисто знають», - зазначила Наталія Величко.

Також на Вінниччині було зафіксовано факт видачі бюлетенів двом особам, які не були включені до витягу і списку виборців. Крім того, спостерігачі ОПОРИ фіксували недостатню кількість скриньок для голосування.

Комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області Галина Сегеда розповіла, що у день голосування було зафіксовано незаконну агітацію, зокрема, у Вінниці на дошках оголошень і електроопорах та неподалік виборчої дільниці у Могилів-Подільському районі. За її словами, були також випадки, коли кабінки для голосування розміщували таким чином, що вони стояли дуже близько до вікна.

«При такому розташуванні існує імовірність контролю за волевиявленням виборців. Такі випадки були у Барському та Оратівському районах. Після зауважень спостерігачів ОПОРИ вікна заклеїли папером», - зазначила Галина Сегеда.

Також Наталія Величко розповіла, що фіксувались порушення і при процедурі передачі виборчої документації з дільничних виборчих комісій на окружні. Зокрема, члени ДВК уточнювали протоколи у приміщенні ОВК, тоді як уточнення повинне відбуватися у приміщенні ДВК на засіданні, також прибували на окружну виборчу комісію з печатками.

Координаторка спостереження повідомила, що ОПОРА на позачергових виборах народних депутатів України здійснювала паралельний підрахунок голосів у загальнодержавному виборчому окрузі. Результати паралельного підрахунку голосів ОПОРИ опубліковані на офіційному сайті.

Також на сайті розміщена заява ОПОРИ про попередні висновки спостереження на позачергових виборах народних депутатів.

За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області
тел.: +380636286785
Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області
тел.: +38 0977052366

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.