У контексті наближення місцевих виборів, які мають відбутися у жовтні 2020 року, ОПОРА дослідила сталість функціонування партійних структур у Чернівецькій області.  У фокусі дослідження опинилася Чернівецька обласна рада. Зокрема, ми проаналізували, наскільки змінилася структура партійного представництва, які партії втратили своїх депутатів; чи були спроби відкликання депутатів і чим вони завершилися; як відбувалося обрання голови та заступників. Вся ця інформація допоможе краще розібратися, у якому стані політичні партії, що отримали підтримку жителів Чернівецької області на останніх виборах.

Резюме

За підсумками місцевих виборів 2015 року в Чернівецькій обласній раді було створено 10 фракцій і станом на 1 квітня 2020 року всі вони продовжили роботу, але у фракції «Об’єднання «Самопоміч» з 5-ти депутатів залишився тільки один. Окрім того, позбулися по одному депутату фракція «БПП «Солідарність» та «УКРОП».

Найбільше депутатів до Чернівецької обласної ради було обрано від «БПП «Солідарність», але представникам цієї сили не вдалось сформувати коаліцію і кандидат, якого вони висували на посаду голови обласної ради, не отримав достатньої кількості голосів, натомість мобілізувати навколо себе депутатів вдалось керівнику обласного осередку партії ВО «Батьківщина» Івану Мунтяну і саме він був обраний головою обласної ради, а посади заступників отримали представники партії Радикальна партія Олега Ляшка та ВО «Свобода».

Фактично більшість ради належить голові обласної ради і опозицію представляють тільки окремо взяті депутати, а також значною мірою представники «БПП «Солідарність», проте більшість рішень в раді приймаються без особливих проблем і часто навіть без дискусій та обговорень.

Та все ж керівну позицію голові обласної ради не вдалось втримати до кінця роботи ради, оскільки проти нього було відкрито кримінальне провадження щодо отримання хабаря і Івана Мунтяна було відсторонено від виконання обов’язків голови обласної ради.

Результати місцевих виборів та формування більшості

25 жовтня 2015 року були проведені місцеві вибори та сформовано новий склад Чернівецької обласної ради, який суттєво відрізняється від попереднього, 6-го скликання, в якому більшість становили представники «Партії регіонів», маючи у складі ради 49 депутатів, на другому місці з 23-ма депутатами була партія «Фронт змін», на третьому – ВО «Батьківщина» (17 депутатів), 9 депутатів мали представники «Нашої України», 4 депутати – ВО «Свобода» і по одному депутату – Народна партія та Соціалістична партія України.

Після виборів 2015 року найбільшу фракцію в Чернівецькій обласній раді отримала політична партія Блок Петра Порошенка «Солідарність», яка налічувала 15 депутатів, партія «Батьківщина» отримала в обласній раді 12 мандатів,  7 депутатів у раді представляють Аграрну партію України, 5 – Радикальну партію Олега Ляшка і 5 депутатів було обрано від партії «Об’єднання «Самопоміч». По чотири мандати отримали такі партії: «Народний контроль», «Наш край», «Опозиційний блок», «УКРОП» та «Свобода».

Незважаючи на найбільшу кількість отриманих мандатів, «партія президента» так і не змогла сформувати більшість у раді й не отримала жодної керівної позиції в раді. Очолив ж обласну раду Іван Мунтян, який очолював обласний осередок партії «Батьківщина», оскільки він зумів мобілізувати депутатів інших фракцій на свою підтримку і в результаті таємного голосування за його кандидатуру проголосували 47 депутатів облради з 64-ох. За його найближчого конкурента Олександра Фищука, який був обраний від партії БПП «Солідарність», проголосували тільки 14 обранців. Заступниками голови обласної ради було обрано Інгу Маковецьку, яка представляє Радикальну партію Олега Ляшка та Віталія Мельничука від ВО «Свобода».  Таким чином, в обласній раді сформувалась ситуативна більшість навколо голови обласної ради. Опозицію голові представляють тільки депутати «БПП «Солідарність» та «Самопоміч». Інші фракції, в більшості випадків, підтримують лінію більшості, тому особливістю роботи 7-го скликання обласної ради є те, що майже всі рішення, які виносяться на розгляд ради, приймаються, інколи навіть не проходять обговорень.

Партійні переходи

Від початку роботи обласної ради, п’ять депутатів обласної ради вийшли зі складу своїх фракцій і стали позафракційними. Троє депутатів вийшли зі складу фракції «Об’єднання «Самопоміч» і ще одна депутатка склала свої депутатські повноваження, а рішення про включення до складу ради нового депутата на її місце поки не прийнято. Ще по одному депутату втратили фракція «БПП «Солідарність» та «УКРОП».

Партійне представництво в Чернівецькій обласній раді

Назва партії

Кількість мандатів станом

на момент обрання

Кількість представників партії

на 1 квітня 2020 року

Європейська Солідарність (раніше БПП «Солідарність»)

15

14

ВО «Батьківщина»

11

11

Аграрна партія України

7

7

Радикальна партія Олега Ляшка

5

5

Об'єднання «Самопоміч»

5

1

ВО «Свобода»

4

4

Громадський рух «Народний контроль»

4

4

УКРОП

4

3

Наш край

4

4

Опозиційний блок

4

0

Опозиційна платформа – За життя

0

4

Позафракційні

0

6

Розпад «Самопомочі»

Так само, як і в Чернівецькій міській раді, так і в обласній, найбільше депутатів втратило «Об’єднання «Самопоміч». 23-го травня 2018 року на пленарному засіданні Чернівецької обласної ради було оголошено, що за рішенням депутатської фракції політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» зі складу фракції було виключено депутата Василя Гостюка, який на той момент був заступником голови Чернівецької ОДА. У коментарі порталу «Молодий буковинець», депутат зазначив, що рішення про його виключення з фракції стало для нього сюрпризом.

«Нормально, що прийняли рішення. Я ніколи не був членом партії «Самопоміч», ніколи навіть не подавав заяву про вступ до цієї партії. Зважаючи на особливості виборчого законодавства у 2015 році, вони самі мені запропонували долучитись до виборчої кампанії і бути обраним депутатом до обласної ради, на що я погодився. Прийняли рішення, і я дуже вдячний їм за це рішення. Інакше, якби мені довелося писати заяву про вихід з фракції, мені треба було би складати мандат депутата», - сказав Василь Гостюк.

В свою чергу, Олег Мельничук, який на той момент був членом фракції «Об’єднання «Самопоміч» зазначив, що фракція прийняла таке рішення, оскільки Василь Гостюк майже рік не брав участі у загальних зборах фракції.

Згодом, 9 серпня 2019 року, сам Олег Мельничук написав заяву про вихід з фракції політичної партії «Об’єднання «Самопоміч». Пізніше, в ефірі програми «Без емоцій» на телеканалі «Чернівецький промінь», він пояснив своє рішення так: «Я написав заяву про вихід з партії «Самопоміч» і рахував за потрібне вийти з фракції «Самопоміч». Але мандат не склав через те що переконаний, що виборці проголосували за мене не як за представника «Самопомочі». Я бачив розвиток об’єднання «Самопоміч» в Чернівецькій області трошки по іншому. На початку я вийшов за рамки Новоселицької «Самопомочі» і мені було цікаво створювати нові осередки, знаходити гарних цікавих людей, що нам вдавалось робити. Ми робили цікавий медичний проект по області. Я не розумів подальшої співпраці і як я можу втримати команду. Я вже не мав після президентських виборів впливу. Мені потрібно було повернутись назад в Новоселицький осередок».

Також заяву про вихід з фракції «Об’єднання «Самопоміч» написав олімпійський чемпіон, депутат Іван Гешко. Заяву про вихід з фракції він написав у ході виборчої кампанії до Верховної Ради 2019 року, на якій він був зареєстрований кандидатом-самовисуванцем по 202-му виборчому окрузі, але згодом зняв свою кандидатуру з перегонів на користь кандидата від партії «Слуга народу».

Дві фракції обласної ради втратили жінок-депутатів

Фракція «Об’єднання «Самопоміч» не єдина в Чернівецькій обласній раді, яка втратила депутатів. У вересні 2019 року заяву про вихід з фракції «БПП «Солідарність» написала Любов Годнюк, яка в своїй діяльності в раді більше підтримувала представників «Батьківщини», аніж своїх колег по фракції.  Причину виходу з фракції Любов Годнюк публічно не озвучувала. У жовтні 2019 року, заяву про вихід з фракції написала Марина Волошенюк, яка входила до складу фракції політичної партії «УКРОП». У вересні 2019 року вона отримала посаду керівника патронатної служби голови облдержадміністрації апарату Миколаївської обласної державної адміністрації, що могло послужити причиною її рішення, хоча заяву про складання депутатських повноважень вона не подавала.

Партійні переходи в Чернівецькій міській раді

Ім'я та прізвища депутата

Звідки

Куди

Дата

Василь Гостюк

«Об’єднання «Самопоміч»

Позафракційний

23.05.2018

Іван Гешко

«Об’єднання «Самопоміч»

Позафракційний

07.08.2019

Олег Мельничук

«Об’єднання «Самопоміч»

Позафракційний

12.09.2019

Любов Годнюк

«БПП «Солідарність»

Позафракційна

12.09.2019

Марина Волошенюк

«УКРОП»

Позафракційна

03.10.2019

Складання депутатських повноважень

Протягом роботи 7-го скликання Чернівецької обласної ради не було ініційовано процесу відкликання депутатів обласної ради за народною ініціативою, проте 5 обранців самі написали заяви про складання депутатських повноважень і на відміну від Чернівецької міської ради, депутати підтримали відповідні заяви.

Першим депутатом, який написав заяву на складання депутатських повноважень, був Роман Ванзуряк, який в період з березня по жовтень 2014 року був головою Чернівецької ОДА і задля зайняття цієї посади він склав мандат депутата Верховної Ради України (від партії УДАР). Депутатом обласної ради він був обраний в 2015-му році від партії «Громадський рух «Народний контроль». Заяву на складання депутатських повноважень він написав у зв’язку із переходом до політичної сили Михайла Саакашвілі «Рух нових сил».

На своїй сторінці в мережі Facebook він написав: «Щодо «Народного контролю», – я впевнений, що цей період в моєму житті був дуже важливим і плідним. Звісно, я хотів би, аби між нами і в подальшому складалися хороші ділові стосунки, але сьогодні я бачу перед собою серйозніші цілі, для яких потрібна консолідація всіх демократичних сил, а не концентрація на якійсь одній з них, яка реально може вплинути, але не може кардинально змінити правила гри». Замість Романа Ванзуряка, депутатом став Віталій Захарюк.

В липні 2017 року заяву на складання депутатських повноважень написав Михайло Нікітін, який був обраний депутатом від партії «Опозиційний блок», а також Віталій Балта, який був обраний від партії «Громадський рух «Народний контроль». Обидва депутати публічно не повідомляли причину складання своїх повноважень. Разом з тим в офіційному повідомленні обласної ради було зазначено, що депутати добровільно написали заяви на складання депутатських повноважень. Також зазначається, що Михайло Нікітін є фізичною особою-підприємцем, проживає у Чернівцях. Він здобув перемогу на місцевих виборах у 2015 році, балотуючись на виборчому окрузі №8, де за нього віддали свої голоси 647 виборців. Віталій Балта – підприємець, проживає у Чернівцях. Він переміг на місцевих виборах у 2015 році, балотуючись на окрузі №23, де отримав підтримку 977 виборців. На місце Михайла Нікітіна зайшов Віталій Левко, а замість Віталія Балти депутатом став Михайло Липка.

У січні 2018 року заяву про складання депутатських повноважень написав депутат від «Об’єднання «Самопоміч» – Руслан Майданський. Причиною складання повноважень стало те, що на виборах 24-го грудня 2017 року він був обраний депутатом Новоселицької об’єднаної територіальної громади. Замість нього депутатом обласної ради став Олег Мельничук.

У грудні 2019 року заяву на складання депутатських повноважень подала Ольга Кобевко, яка була обрана депутатом від партії «Об’єднання «Самопоміч». Своє рішення вона пояснила «сімейними обставинами» і в ході засідання обласної ради повідомила: «У моєму житті сталися зміни, тому прошу колег підтримати мою заяву». Варто зазначити, що після складання депутатських повноважень вона продовжила активну громадську діяльність. Замість неї до складу ради мав увійти підприємець Євген Цурик, проте з початком карантину так і не вдалось завершити процедури щодо представлення нового депутата, тому рада працює без одного обранця.

Окрім того, ще два депутати обласної ради померли. Чорней Іван Михайлович, який був обраний від партії «Опозиційний блок», помер 5 лютого 2016 року і замість нього до складу ради увійшов Олександр Болтунов. 7-го вересня 2018 року помер Василь Телешман, який був обраний від Аграрної партії України, його місце в раді зайняв Юрій Гаврилюк.

Заяви про складання депутатських повноважень

Депутат

Партія

Дата подачі заяви

Роман Ванзуряк

«Громадський рух «Народний контроль»

13.12.2016

Михайло Нікітін

«Опозиційний блок»

6.07.2017

Віталій Балта

«Громадський рух «Народний контроль»

28.07.2017

Руслан Майданський

«Об’єднання «Самопоміч»

02.01.2018

Ольга Кобевко

«Об’єднання «Самопоміч»

16.12.2019

Відсторонення від виконання обов’язків голови обласної ради

У жовтні 2019 року в місцевих ЗМІ з’явилась інформація, що в кабінеті голови Чернівецької обласної ради Івана Мунтяна (ВО «Батьківщина») та керівника юридичного відділу апарату ради проводять обшуки детективи НАБУ. Згодом було повідомлено, що проти голови обласної ради було відкрито кримінальне провадження за вимагання хабаря в місцевого підприємця.

Завдяки ухвалі суду вдалось встановити, що детективи Національного антикорупційного бюро України звинувачують голову Чернівецької обласної ради Івана Мунтяна у вимаганні та отриманні майже 200 тисяч доларів хабаря.

«Досудове розслідування вказує на те, що голова Чернівецької обласної ради у період часу до 23.07.2019 висловив мешканцю міста Чернівці прохання надати неправомірну вигоду в сумі 200 тисяч доларів США для себе за вчинення дій із використанням наданої йому влади та свого службового становища», – йдеться в оприлюдненій ухвалі Вищого антикорупційного суду. Детективи НАБУ стверджують, що за ці кошти голова Чернівецької облради погодився сприяти передачі одному товариству в довгострокову оренду цілісного майнового комплексу Чернівецького обласного комунального підприємства «Бальнеологічний санаторій “Брусниця”». В ухвалі суду також зазначається, що в період часу з 23.07.2019 по 15.10.2019 голова Чернівецької облради встиг отримати 180 тисяч доларів США неправомірної вигоди за вчинення вказаних дій. У рамках справи суд арештував також і мобільний телефон голови Чернівецької облради, який вилучили під час обшуку квартири фігуранта справи. 

4 лютого голові Чернівецької обласної ради Івану Мунтяну вручили повідомлення про підозру за фактом одержання неправомірної вигоди. А 13 лютого, у ході судового засідання, прокурор САП пропонував обрати Іванові Мунтяну запобіжний захід у вигляді тримання під вартою терміном на 60 днів з можливістю внесення застави у розмірі 15,1 мільйона гривень. Однак вищий антикорупційний суд призначив заставу в розмірі 10 млн гривень. Згодом за Івана Мунтяна була внесена зазначена застава, у коментарі кореспонденту molbuk.ua, голова обласної ради повідомив,  що заставу за нього внесли родичі та близькі люди.

28 лютого 2020 року колегія суддів палати Вищого антикорупційного суду ухвалила рішення про відсторонення голови Чернівецької обласної ради від займаної посади у зв'язку із притягненням до кримінальної відповідальності до 4 квітня. 2 квітня Вищий антикорупційний суд ще на два місяці відсторонив голову Чернівецької обласної ради Івана Мунтяна від займаної посади, на що була подана апеляція, проте суд апеляційної інстанції відмовив у задоволені апеляційної скарги сторони захисту, тож Іван Мунтян не може виконувати повноваження голови обласної ради ще мінімум до 2 червня 2020 року. Обов’язки голови обласної ради наразі виконує його заступниця – Інга Маковецька, яка була обрана депутатом від Радикальної партії Олега Ляшка.

Ситуація напередодні місцевих виборів

На даний момент більшість політичних партій не ведуть у Чернівецькій області публічної кампанії, яка могла свідчити про те, що вони активно готуються до виборів. З тих партій, які на даний момент представлені в міській раді, найбільшу активність проявляє «Європейська Солідарність». У період карантину її представники організовують передачу допомоги медичним працівникам для боротьби з коронавірусом, а до початку карантину періодично проводили публічні акції під час пам’ятних дат або ж щодо актуальних суспільно-політичних проблем. Певну активність також проявляють представники ВО «Батьківщина», але вона більше зосереджена в медіа-просторі і стосувалася невдоволення від запровадження ринку землі. Значно збільшилась активність обласного штабу ВО «Свобода» в напрямку актуалізації проблем щодо впровадження карантинних заходів.  

Також активізувалися представники партії «Опозиційна платформа – За життя», оскільки народні депутати від цієї партії проводили публічну передачу допомоги області для боротьби з COVID-19.

Відсутні ознаки активності з боку представників партій «Об’єднання «Самопоміч», «УКРОП», «Аграрна партія України», «Наш край», «Громадський рух «Народний контроль», Радикальна партія Олега Ляшка.

Серед партій, які не представлені в обласній раді, активність проявляють представники «Слуги народу», які теж організовують допомогу медикам, а також проводять медіа-кампанії.