Центральна виборча комісія у відведений Законом термін (до 31 травня 2019 року) сформувала всі 199 окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів 21 липня 2019 року.

До основних повноважень ОВК відноситься встановлення підсумків голосування в межах одномандатного виборчого округу, утворення спеціальних дільниць на тимчасовій основі, реєстрація офіційних спостерігачів, визнання голосування на виборчій дільниці недійсним (у окремих випадках).  

Свої кандидатури до складу ОВК могли подати політичні партії, які мають депутатські фракції у Верховній Раді поточного скликання, а також політичні партії кандидатів у депутати, від яких було зареєстровано у загальнодержавному окрузі на останніх виборах депутатів парламенту. Всі вони могли подати не більш як по одній кандидатурі до складу кожної окружної виборчої комісії. Кандидатури від партій, які мають фракції в парламенті, включалися до складу окружних виборчих комісій автоматично, кандидатури від інших суб’єктів включалися до ОВК із застосування механізму жеребкування. Таким чином, парламентські партії (фракції) могли претендувати на отримання 2 осіб у складі окремих ОВК.

Правом подати свої кандидатури до складу ОВК скористалися всі 6 партій, які мають парламентські фракції, а також 25 з 29 партій, які висували списки кандидатів у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014  року.

Усі окружні виборчі комісії було утворено в максимальному складі (18 осіб) і всього до складу ОВК включено 3 582 особи (з яких 59% - жінки). У гендерному розрізі найменша кількість жінок до складу ОВК була делегована партіями «Сила і Честь» (37%), «Правий Сектор» (42%) і ВО «Свобода» (42%), тоді як найбільше жінок до складу ОВК внесла партія «Солідарність жінок України» (70%). Основними віковими групами серед членів ОВК є особи віком від 31 до 50 років (таких нараховується майже 50%) і від 51 до 70 років (35%).  

Майже всі парламентські партії (фракції) делегували свої кандидатури до максимально можливої кількості ОВК (199-ти). Лише «Самопоміч» внесла свої кандидатури до складу 184 ОВК (з 199-ти). У цілому ж найбільше кандидатур до складу ОВК (за результатами жеребкування та на основі фракційних квот) делегували «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (309 осіб), «Радикальна партія Олега Ляшка» (307 осіб), «Народний фронт» (305 осіб), «Батьківщина» (300 осіб) і «Опозиційний блок» (290 осіб). Ці чотири партії отримали по дві особи в складі близько половини утворених ОВК. За результатами жеребкування найбільше представництво в складі ОВК отримала партія «Відродження» (114 осіб) та партія «5.10» (114 осіб), найменше – «Сила людей» (47 осіб).

Представництво партій у складі ОВК:

Суб’єкти подання

Кількість ОВК,

в яких представлена партія

Кількість ОВК, де партія

представлена двома особами

Кількість ОВК, де партія

представлена однією особою

Загальна кількість кандидатур,

внесених партією до складу ОВК

1

БПП "Солідарність"

199

110

89

309

2

Радикальна партія

199

108

91

307

3

Народний фронт

199

106

93

305

4

Батьківщина

199

101

98

300

5

Опозиційний блок

199

91

108

290

6

Самопоміч

184

53

131

237

 

       

23

Україна Майбутнього

85

0

85

85

24

Ліберальна Партія України

82

0

82

82

25

Сила людей

47

0

47

47

При розподілі керівних посад в окружних виборчих комісіях ЦВК забезпечила для кожного суб’єкта подання кандидатур до складу ОВК пропорційну частку керівних посад (в середньому 17%) у відношенні до загальної кількості осіб, включених від цього суб'єкта до складу окружних виборчих комісій.

Понад третина членів (38%) новосформованих ОВК входили до складу окружних виборчих комісій на президентських виборах 2019 року. Найбільша кількість осіб, які увійшли до складу новосформованих ОВК на останніх президентських виборах, працювали в окружних виборчих комісіях за поданням Володимира Зеленського (193 особи) і Петра Порошенка (182 особи). Також значна кількість чинних членів ОВК на президентських виборах були делеговані від Юлії Тимошенко (95 осіб), Андрія Садового (93 особи), Олега Ляшка (90 осіб), Олександра Вілкула (79 осіб).

Також ОПОРА проаналізувала структуру переходів членів комісій, поданих від кандидатів у президенти на президентських виборах до політичних партій, які внесли кандидатури до складу ОВК на парламентських виборах. Партії «Всеукраїнське аграрне об’єднання «Заступ», «Всеукраїнське Політичне Об’єднання «Єдина Родина», «Україна Майбутнього» і «Партія Зелених України» стали основними реципієнтами членів окружних виборчих комісій, які на Президентських виборах представляли Володимира Зеленського. «Блок Петра Порошенка «Солідарність» став реципієнтом членів комісій, які на Президентських виборах представляли Петра Порошенка, Юлію Литвиненко і Володимира Петрова. Найбільша частка членів комісій, які на Президентських виборах представляли в ОВК Олександра Вілкула та Юрія Бойка на парламентських виборах, були делеговані до складу ОВК за поданням «Опозиційного блоку». ВО «Батьківщина» стала реципієнтом членів ОВК, які на президентських виборах представляли Юлію Тимошенко, Миколу Габера та Андрія Новака. Радикальна партія Олега Ляшка стала основним реципієнтом колишніх членів ОВК від Олега Ляшка і Руслана Ригованова.