Демографія та міграція українців

Оновлено

25 листопада 2024 р.

Аби створити цей дашборд, Громадянська мережа ОПОРА регулярно моніторить, збирає та верифікує інформацію з різних джерел.


Оцінка чисельності населення

Абсолютно точно сказати, скільки людей проживало в нашій державі до повномасштабного вторгнення, неможливо. Так, згідно з різними методологічними оцінками, ще до повномасштабної війни в Україні мешкало:

  • 37.3 млн осіб (оцінка уряду України, без ТОТ, 1 грудня 2019 року)
  • 41 млн осіб (Євростат, 2022 рік)
  • 41.1 млн осіб (Дежрстат, без ТОТ АР Крим, 1 лютого 2022 року)
  • 43.8 млн осіб (Світовий Банк, 2021 рік)
  • Річне скорочення населення становило понад 420 тис. (!) осіб. 
  • Навіть за найскромнішими підрахунками, населення України за 30 років зменшилося на понад 8 млн людей. 

Тенденції у сфері демографії до 24 лютого 2022 року:

  • Переважання смертності над народжуваністю
  • Масова еміграція населення, зокрема молоді
  • Низький коефіцієнт народжуваності
  • Складна соціально-економічна ситуація

ДПС

Одним з основних джерел даних для оцінки кількості українців, що виїхали за межі країни, є інформація Державної прикордонної служби про перетини кордону.

Звісно, з цих даних неможливо точно встановити, скільки громадян виїхали за межі України — з огляду на можливість кількаразового перетину кордону, повернення на Батьківщину українців, які до 24 лютого 2022 року перебували за кордоном, та проблеми з фіксацією масового виїзду в сусідні країни в перші три тижні від початку повномасштабного російського вторгнення.

Загалом з 1 січня 2022 до 31 серпня 2024 року було зафіксовано 81.14 млн перетинів українського кордону в обидва боки. Зокрема, станом на 1 вересня 2024 року ДПС зафіксувала 41.85 млн виʼїздів з України та 39.29 млн в’їздів. Як бачимо, міграційне сальдо відʼємне, а різниця становить 2.56 млн осіб. Прикметно, що лише з початку 2024 року Україну покинуло близько 211 тис. осіб. Утім, більш точні цифри можна буде підраховувати після літнього сезону.

Станом на 1 серпня 2024 року українці найактивніше перетинали кордон із Польщею – 44.77 млн виїздів та в’їздів. Це більше, ніж кількість перетинів кордону з усіма іншими країнами, з якими межує Україна. Саме у Польщі та сусідній із нею Німеччині, за даними МЗС, перебуває найбільше українців.

УВКБ ООН

УВКБ ООН — провідна організація, що займається захистом прав і добробуту біженців, шукачів тимчасового притулку та осіб без громадянства по всьому світу. Способом реалізації мандату цієї організації є збір, аналіз і розповсюдження даних про становище цих груп населення. Зокрема, УВКБ ООН регулярно публікує інформацію про кількість українців, які перебувають за кордоном.

Так, за даними організації, станом на середину серпня 2024 року в Європі перебуває 4 млн 805 тис. українців, а загалом у світі — 5 млн 376 тис.

Відзначимо: у цих підрахунках ОПОРА не враховує дані, які надають РФ та Білорусь, оскільки, на думку організації, вони не є достовірними.

Українці за кордоном

ОПОРА проаналізувала інформацію щодо українців за кордом. Так, наразі найбільше українців перебуває у Польщі — 1.2 млн осіб та у Німеччині — 1.1 млн. Свою чергою найбільша частка українців до всього населення відповідної країни проживає у Чорногорії — 11.5%, Молдові — 5.5%, Чехії —5.3%.

Державна міграційна служба України

ОПОРА за допомогою запитів до ДМСУ регулярно відстежує кількість документів, виданих громадянам України за кордоном. Зокрема, відомо, що за період з 24 лютого 2022 року до 13 серпня 2024 року за кордоном було видано 892  060 українських паспортів.

Нижче наводимо деталізацію по установами.

Відокремлені підрозділи ДП “Документ” (за кордоном) видали 241 633 паспортів громадянина України у формі картки та 650 427 паспортів громадянина України для виїзду за кордон;

Закордонні дипломатичні установи видали 386 133 паспортів громадянина України для виїзду за кордон.

МЗС України

За допомогою запитів до Міністерства закордонних справ України ОПОРА регулярно відстежує кількість українців за кордоном. Дані МЗС свідчать, що нині за кордоном через війну перебуває близько 7.6 млн українців (15-20% від наявного населення України до 24 лютого 2022 року).

Також за даними МЗС на консульському обліку перебуває лише близько 420 тис. українців. Це близько 5.5% від усіх, хто перебуває за кордоном.

Зауважимо, що дані МЗС не розділяють українців на вимушених переселенців через вторгнення Росії та загалом українців за кордоном (трудові мігранти; особи, які мають громадянство, але живуть за кордоном тощо).

Мінʼюст

Міністерство юстиції України щороку публікую статистичну інформацію про державну реєстрацію актів цивільного стану. Це, зокрема, дані про народжуваність та смертність, а також деякі інші показники: укладання та розірвання шлюбів, зміни імен тощо. Позаяк інформація Мінʼюсту є фактичним показником – її варто використовувати для підрахунку зміни кількості населення. Зокрема, у 2023 році різниця у бік смертності становила 308 тис. осіб, а у 2022 році335 тис. осіб.

Мінсоцполітики

Згідно з українським законодавством, внутрішньо переміщеними особами є люди, яких змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Станом на 25 листопада 2024 року на обліку внутрішньо переміщених осіб в Україні перебуває 4.7 млн людей, із яких 60% — жінки, а 40% — чоловіки. Підкреслимо, що повномасштабне вторгнення змусило покинути свої домівки 1350 людей віком 100 і більше років.


Відкриті дані

Громадянська мережа ОПОРА підтримує концепцію відкритих даних. Якщо ви хочете отримати інформацію, що представлена у нашому дашборді, у машиночитному форматі, будь ласка, напишіть нам про таку потребу на електронну адресу [email protected].


Наші дослідження

Більш детально про міграцію, демографію та протидію російській агресії читайте у наших матеріалах.

Image 1 Image 2 Image 3

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2024