Opora

Народні депутати є представниками українського народу, які діють в його інтересах під час законодавчого процесу. Вони беруть участь в обговоренні та прийнятті законів, у політичних дебатах під час виступу з парламентської трибуни, в реалізації права на депутатські запити та звернення. Напередодні першого пленарного засідання в 2019 році громадянська мережа ОПОРА проаналізувала діяльність народних обранців з Харківщини за останні 4 роки.

 

За чотири роки роботи ВРУ VIII скликання українські парламентарі понад 6 мільйонів 300 тисяч разів висловлювали свою позицію під час голосувань – а це майже 15 тисяч голосувань на одного депутата. За цей період у середньому український нардеп пропустив кожне п'яте голосування, у третині випадків взагалі “не голосував”, а під час двох із п'яти голосувань натискав кнопку “за”. Натомість лише один раз зі ста натискав “проти”, а ще у семи відсотках випадків “утримувався”. Таким чином, попри опозиційну риторику багатьох політичних сил, українські парламентарі не висловлюють таку свою позицію під час голосувань у сесійній залі.

 

Цієї осені розпочинається суспільно-політичний проект «Виборчий округ», який надаватиме аналіз професійної діяльності народного депутата, а також налагоджуватиме між ним та виборцем якісний діалог. Програма виходитиме в ефірі регіональних філій ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України», а у частині збору фактажу про поточну діяльність депутата у парламенті буде допомагати Громадянська мережа ОПОРА.

 

У попередніх блогах ми публікувалидосить технічну інформацію та яким чином користуватися API сервісів rada4you. Як стягувати дані, які можна в подальшому більш глибше аналізувати. У вас виникли запитання такі як: що саме з цього можна зробити, які публіцистичні матеріали можна створити на основі цих даних, як саме порівнювати ці дані тощо. На прикладах, що ми спробуємо більш доступно та предметно пояснити, як практично використовувати дані не лише для статистики.

 

У п'ятницю, 20 липня, минув останній день роботи в комітетах після того, як рівно за тиждень депутати на засіданні закрили восьму сесію. Тепер народні обранці зберуться вже у вересні. А експерти Громадянської мережі ОПОРА вирішили підбити підсумки сесії – що вдалось народним обранцям, а до чого доведеться повертатись у новому політичному сезоні.

 

Цього місяця у стінах Верховної Ради було 8 пленарних днів. За цей час кожен із народних обранців мав можливість 314 разів проголосувати за питання порядку денного. Проте понад третину з них, 117 (або 37%), були технічного характеру (розгляд за скороченою процедурою, включення до порядку денного). Ще 150 разів (48%) нардепи голосували за поправки до законопроектів. Таким чином голосування щодо низки законопроектів відбувалися по декілька разів.

 

Як часто народні обранці попри свою фізичну присутність у парламенті та офіційну реєстрацію не проявляють своєї позиції під час розгляду питань й не голосують? Експерти ОПОРИ порахували, що таким чином внаслідок не натискання на жодну з кнопок українські парламентарі ігнорували голосування у майже третині випадків.

 

Проблема результативного ухвалення ініційованих законопроектів залишається актуальною для більшості депутатів Верховної Ради. Лише 18 народних обранців можуть похизуватися тим, що хоча б один з чотирьох законопроектів їхнього співавторства набув чинності. У даному матеріалі з серії "3 роки Верховній Раді" Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала голосування депутатів.

 

У зв’язку зі зверненнями ЗМІ до ОПОРИ щодо оцінки факту реєстрації та змісту проекту Закону України про вибори народних депутатів (за мажоритарною системою) за реєстр. № 7366, зазначаємо наступне. На думку ОПОРИ, внесення ініціативи щодо запровадження мажоритарної виборчої системи на виборах народних депутатів України має ознаки порушення Регламенту Верховної Ради України, дестабілізує процес підготовки проекту Виборчого кодексу до другого читання, не відповідає рекомендаціям Україні з боку міжнародних організацій та внутрішньополітичним зобов’язанням депутатських фракцій у парламенті поточного скликання. ОПОРА закликає парламент продовжити розгляд проекту Виборчого кодексу, доклавши максимальних зусиль для виконання власних зобов’язань у сфері виборчої реформи.

 

За три роки роботи Верховної Ради України народні депутати 4 мільйони 655 тисяч 128 разів висловлювали свою позицію під час голосувань. За цей час у середньому український парламентар пропустив кожне п’яте голосування,у третині випадків взагалі “не голосував”, а під час двох з п’яти голосувань натискав кнопку “за”. Натомість лише один раз зі ста голосував “проти”, а ще у семи відсотках випадків “утримувався”. У даному матеріалі з серії "3 роки Верховній Раді" Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала голосування депутатів.

 

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2019