На сьогоднішньому засіданні робочої групи з доопрацювання Виборчого кодексу пройшли 147 поправок. Розглянули питання гарантій діяльності кандидатів у депутати та партій, а також роботи партійних представників, уповноважених осіб та спостерігачів. Про це повідомляють присутні на засіданні представники Громадянської мережі ОПОРА.

19 жовтня відбулось двадцять четверте засідання офіційної робочої групи з доопрацювання Виборчого кодексу. На ньому були присутні народні депутати Олена Бойко, Юрій Левченко, Руслан Сидорович, Олександр Черненко, а також помічники народних обранців Ольги Богомолець, Юрія Дерев’янка, Дмитра Добродомова, Михайла Папієва, Валерія Писаренка, Вікторії Пташник та представники громадськості.

Під час сьогоднішнього засідання робочої групи учасники розглянули статті 349-388 та 2264-2416 поправки до них. Вони стосуються питань попередження за порушення виборчого законодавства, офіційного переліку партій-суб’єктів виборчого процесу, гарантій діяльності кандидатів у депутати та партій, вимог до представника й уповноважених осіб партії та їхніх повноважень, порядку їхньої реєстрації та заміни, права партії мати офіційних спостерігачів.

Більшість поправок сьогодні була відхилена, бо найчастіше вони пропонували корективи, які видозмінюють саму виборчу систему, що закладена в початковий текст Виборчого кодексу. Так, під час розгляду поправок від народного депутата з депутатської групи «Партія «Відродження» Валерія Писаренка його помічник та член робочої групи Віктор Залізнюк виступив і з експрес-презентацією основних засад версії кодексу, яку запропонувала їхня команда в рамках своїх поправок.

Серед прийнятих поправок була та, яка передбачає, що за рахунок бюджетних коштів Центральна виборча комісія забезпечує виготовлення офіційного переліку партій-суб’єктів виборчого процесу із розрахунку не менш як по 25 примірників на кожну велику, не менш як по 20 примірників на кожну середню та не менш як по 15 примірників на кожну малу виборчі дільниці. Серед них – по одному примірнику виготовлятиметься рельєфно-крапковим шрифтом (за методом Брайля) та збільшеним шрифтом на кожну виборчу дільницю.

Варто зазначити, що в основному серед пройдених поправок ті, які стосувалися питань забезпечення доступу для людей з інвалідністю, були «винесені за дужки». Тобто члени робочої групи не прийняли конкретного рішення щодо них, а планують провести засідання-обговорення із залученням широкого кола зацікавлених осіб. Така ж доля стосується більшості поправок щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та трудових мігрантів.

Загалом, станом на 24-те засідання робоча група пройшла 2116 поправок з 4296, які були подані до законопроекту після першого читання. Таким чином, наразі група опрацювала 49,3% поправок до Виборчого кодексу. Нагадаємо, що 7 листопада буде рівно рік після ухвалення цього документа Верховною Радою у першому читанні.

Наступне засідання робочої групи відбудеться в понеділок, 22 жовтня, об 11:00 за адресою: вул. Садова, 3а, каб. 916а. Розгляд розпочнеться з поправки №2416 (також на початку будуть розглянуті відтерміновані сьогодні поправки №2265-№2268 щодо скасування реєстрації кандидата у депутати).

Нагадаємо, ця робоча група не має положення щодо своєї роботи й, відповідно, кворум та голосування не передбачені. Але важливо, щоб на засідання групи ходили всі учасники, аби якнайшвидше розглянути всі 4 296 поправок та розблокувати процес подальшого розгляду Виборчого кодексу.

За результатами розглядів ця робоча група надасть свої рекомендації Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя щодо поправок. Комітет на своєму засіданні розгляне напрацювання робочої групи та прийме рішення щодо висновку до проекту Виборчого кодексу для подальшого його винесення на друге читання в сесійній залі парламенту.

Варто зазначити, що 251 поправка була розглянута в рамках кількох зустрічей групи підкомітету з питань виборів і референдумів Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя. Попередній процес розгляду поправок у рамках цієї групи стартував 21 грудня. 28 лютого на засіданні Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя, що відбулось під куполом парламенту, депутати проголосували за створення офіційної робочої групи з підготовки до розгляду в другому читанні проекту Виборчого кодексу України №3112-1. А вже 4 квітня на наступному засіданні затвердили персональний склад цієї офіційної робочої групи. До неї увійшли 24 особи, серед яких 22 чинні народні депутати та двоє експертів-співавторів інших версій Виборчого кодексу.