Станом на 21 квітня 22:15 год. дільнична виборча комісія №560870 (м. Дубно, вул. Михайла Грушевського, 184) в Акті про видачу копій протоколів підрахунку голосів вказала дату складання 22 квітня.

Спостерігачка Громадянської мережі ОПОРА звернулась до членів комісії з проханням пояснити, чому у документі вони вказують 22 квітня, на що члени комісії повідомили, що поїдуть після 12 ночі і видадуть його, коли виїжджатимуть з виборчої дільниці.

  • Навіщо Ви пишете 22.04?
  • Ми їдемо після 12. Протокол фактично здається.
  • Але Ви мені даєте о котрій годині протокол?
  • 22 числа
  • А зараз котра година?...
  • Фактично ми їх повинні видавати, коли ми виїжджаємо.
  • Ви розумієте, що це підробка виборчої документів?
  • Це ж не підробка. Нам їхати туди. Ми січас поки приїдем вистоїм в очереді, ми не можем писати, що люди будуть нас чекати, щоб ми написали раніше.
  • Я можу отримати протокол після підрахунку голосів. Стаття 158 Кримінального кодексу – підробка виборчої документів.
  • Хорошо, чекайте. Ми будемо виїжджати – ми вам дамо.  

За  виявленим фактом спостерігачка ОПОРИ викликала поліцію. На місце події приїхала слідчо-оперативна група та відібрала пояснення у членів виборчої комісії.

Відповідно до ч. 4 ст. 79 Закону України «Про вибори Президента України» у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. У разі своєї незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою «З окремою думкою». Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Непідписання або відмова у підписанні протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення.

Стаття 158 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за фальсифікацію виборчих документів, документів референдуму чи фальсифікацію підсумків голосування, надання неправдивих відомостей до органів Державного реєстру виборців чи фальсифікацію відомостей Державного реєстру виборців.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.