У день голосування на Херсонщині спостерігачі ОПОРИ зафіксували агітаційні матеріали деяких кандидатів, фотографування та розривання бюлетенів, конфлікти, пов'язані з відсутністю виборців у списках, помилки у списках. Також зафіксовано декілька випадків перешкоджання роботі офіційних спостерігачів.

Про це розповіли представники ОПОРИ в Херсонській області під час прес-конференції 1 квітня.

Координатор спостереження в Херсонській області Максим Єлігулашвілі озвучив заяву Громадянської мережі ОПОРА, що чергові вибори Президента України  31 березня 2019 року відбулись у конкурентних  умовах та з дотриманням базових стандартів справжніх виборів, а випадки порушення національного законодавства не стали критичною перешкодою для реалізації громадянами свого права обирати і бути обраними. 

Явка у Херсонській області склала в середньому 57,65%, найвища зафіксована у 182-му виборчому окрузі – 60,18%, найменша у 186-му – 54,95%. За даними, отриманими в комісіях, більшість спеціальних виборчих дільниць демонструють явку на рівні 95-100%.

Спостерігачка ОПОРИ Анастасія Супрун презентувала результати паралельного підрахунку голосів, згідно з якими лідирує кандидат Володимир Зеленський  (30,1%), на другому місці – Петро Порошенко (15,7%), на третьому – Юлія Тимошенко (13,3%).

Станом на 20:00 районними підрозділами поліції зареєстровано 44 заяви та повідомлення, пов’язані з порушенням виборчого законодавства. З них: 16 – відсутність громадян у списках виборців, 8 – розбіжність даних виборців у списках, 5 – пошкодження бюлетенів, 3 – незаконна агітація, 2 – фотографування  бюлетенів та інші. В ході проведення перевірок в Генічеську був складений адміністративний протокол за дрібне хуліганство на виборчій дільниці. Також було відкрите кримінальне провадження за фактом пошкодження виборчої документації на одній із ДВК в смт Нижні Сірогози.

«Очікуємо, що зареєстрованих заяв щодо порушень виборчого законодавства буде більше, тому що спостерігачі ОПОРИ, окрім вказаних фактів, ще викликали поліцію в місті Херсоні, Бериславі, Станіславі», – прокоментував  Максим Єлігулашвілі.

На етапі проведення підготовчих засідань робота виборчих комісій була в цілому організована належним чином. Більшість ДВК на Херсонщині зібрались на ранкове засідання та відкрилися вчасно – о 8:00. Винятком стала лише ДВК № 650781 в місті Херсоні, яка знаходиться у  виправній колонії № 61, не відкрилася вчасно, тому що на ранкове засідання не прийшов її голова. 

Проблемна ситуація склалася на дільниці № 650386, що знаходиться в селі Нижні Сірогози на Херсонщині (185-ий округ). Там було зіпсовано штампом «Вибув» 1293 бюлетені, і додаткові бюлетені не доставили у відповідності до процедур до ранку 31 березня. Лише станом на 11:30 ДВК отримала додаткові виборчі бюлетені від ОВК, закрилась на засідання, а безпосередньо голосування розпочалося о 12:20.

Проблема, з якою зіштовхнулися ДВК на початку дня голосування, – неправильне заповнення витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування. Декілька дільниць у формі витягу поставили замість номеру зі списку виборців порядковий номер (ВД № 650736, 650730, 650767, 650732). Також фіксувались випадки поєднання двох типів нумерацій.

Ще одним типовим порушенням на дільницях було розміщення інформаційних плакатів кандидатів на пост Президента, які повинні висіти в приміщенні для голосування, але в багатьох випадках вони лежали на столах. На виборчій дільниці № 650660 (селище Інженерне), наприклад, були наявні плакати тільки 9 кандидатів, що також є порушенням. На деяких дільницях члени комісії самі вирішували, хто з кандидатів є «технічним» та розміщували інформаційні матеріали тих, яких вважали «основними».

Максим Єлігулашвілі  розповів, що, окрім прихованої реклами кандидатів в день виборів, переважно у формі білбордів в усіх передвиборчих округах на Херсонщині були зафіксовані агітаційні матеріали деяких кандидатів. Наприклад, на шляху до однієї з дільниць в смт Дніпряни (184-ий округ) були рівномірно розкидані буклети кандидата Олександра Вілкула. У Херсоні та на території 185-го округу була зафіксована агітаційна друкована продукція чинного Президента. Масовою проблемою стали зображення одного з кандидатів, чинного Президента України, на території дільниць, розміщених у навчальних закладах та адміністративних будівлях.

Що стосується роботи ДВК, типовим порушенням в сільській місцевості є так звана ротація комісій. Наприклад, на виборчій дільниці № 650525 (186-ий округ) частина членів комісії пішла на обід і лише декілька чоловік продовжували видавати бюлетені, внаслідок чого на дільниці створювався натовп і черги, а також порушувались процедура видачі бюлетенів. Такі випадки були поширеними на території 184-го, 185-го та 186-го виборчих округів.

Комунікаційниця ОПОРИ Катерина Пономаренко розповіла, що під час процесу голосування спостерігачі ОПОРИ фіксували фотографування та розривання бюлетенів, конфлікти, пов'язані з відсутністю виборців у списках, помилки у списках та голосування виборців, внесених у витяг за місцем перебування на території виборчих дільниць.

У приміщенні виборчої дільниці № 650630 (182-ий округ) постійно чергував співробітник однієї з охоронних фірм. Спостерігачі пояснили, що згідно з вимогами виборчого законодавства ця людина не належить до кола осіб, які можуть знаходитися на виборчій дільниці впродовж тривалого часу. Голова дільничної комісії погодилася зі спостерігачами ОПОРИ і попросила співробітника охоронної фірми вийти за межі приміщення для голосування, що чоловік і зробив.

На виборчій дільниці № 650005 (184-ий округ), що знаходиться в медичному коледжі міста Берислав на Херсонщині, спостерігач ОПОРИ зафіксував можливу фальсифікацію. Біля кабінок для голосування сидять три жінки, які потім виявились офіційними спостерігачами, що фіксували факти голосування певних груп виборців. Спостерігач ОПОРИ помітила, що деякі виборці подають цим жінкам певні знаки жестами, після чого вони роблять відмітки в блокнотах. Поліція прийняла заяву за даним фактом, але інформація про можливі правопорушення не підтвердилася

Координатор спостереження в Херсонській області Максим Єлігулашвілі констатував, що, на жаль, були зафіксовані й випадки перешкоджання роботі офіційних спостерігачів.

На виборчій дільниці № 650056, що знаходиться в селі Станіслав Білозерського району Херсонської області, члени комісії не дозволяли спостерігачу фотографувати документи, штовхали, а представник поліції, який знаходився на дільниці, просив припинити відеозйомку та покинути приміщення. Фіксувались спроби недопуску на ДВК 650672 та до  якої викликали слідчу групу по підозрі в фальсифікації виборчої документації.

Під час вечірнього засідання дільничних виборчих комісій також не обійшлося без конфліктних ситуацій. Традиційно дільничні виборчі комісії вкрай вільно трактують вимоги виборчого  законодавства у сфері прав і доступу офіційних спостерігачів на засідання комісій. Продовжується традиційна незаконна практика недопуску спостерігачів на засідання або навпаки – не випускання з приміщення. Спостерігача ОПОРИ не допустили на засідання комісії № 650732 (182-ий округ). А на виборчій дільниці № 650047 (183-ій округ) спостерігача ОПОРИ не хотіли випускати з приміщення, де проводилось засідання.  На засіданні ДВК № 650576 (185-ий округ, місто Каховка) спостерігачу ОПОРИ забороняли фото- і відеофіксацію, а також був присутній поліцейський, який відмовлявся виходити та не вівся протокол засідання.

Громадський омбудсмен з виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА В’ячеслав Гусаков під час прес-конференції розповів, що згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень і згідно з інформацією, яку ми маємо з інших джерел, відомо про 10 справ, пов'язаних з виборами Президента України, які розглянули суди у Херсонській області. З цих справ 5 стосуються розміщення агітаційних матеріалів, які не містять вихідних даних.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Максим Єлігулашвілі, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Херсонській області

тел.: 066 62 44077

Громадянська мережа ОПОРА в Херсонській області

email: oporakherson2015@gmail.com

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)