Протягом жовтня-листопада в окремих друкованих газетах Закарпаття почали з’являтися матеріали, які містять інформацію про потенційних учасників президентських виборчих перегонів, зокрема - їхні ідеї, ставлення та оцінка суспільно-політичних реалій, плани розвитку країни на майбутнє . Тенденцію збільшення кількості таких матеріалів, які містять ознаки так званої «джинси», зафіксували представники ОПОРИ шляхом моніторингу періодичних видань області.

Для моніторингу було обрано5 обласних газет - «Новини Закарпаття», «РІО», «Панорама», «Неділя», «Карпатський об’єктив» та одна міська комунальна газета «Ужгород».  У жовтні найбільше іміджевих текстів про потенційних кандидатів у Президенти вдалося знайти на сторінках видань «Неділя» (11 статей), «РІО» (16 статей) та «Панорама» (10 статей). У листопаді тенденція залишилася незмінною: на сторінках газети «РІО» можна нарахувати 14 матеріалів зі згадками про потенційних учасників виборів, на шпальтах «Неділі» - 11 статей, «Панорами» - 10. Також кілька іміджевих текстів спостерігачі ОПОРИ помітили на сторінках газети «Карпатський об’єктив». В інших друкованих виданнях, які увійшли до моніторингу – текстів, які б містили ознаки джинси – не виявлено.

Слід відзначити, що майже усі матеріали з ознаками джинси супроводжувалися світлинами політиків, про яких йшлося у тексті.

Так званий «чорний піар» у закарпатських газетах стосувався Юлії Тимошенко та Анатолія Гриценка. Зокрема, у газеті «РІО» за 17 листопада розміщена стаття із назвою - «Сім питань, на які немає відповіді у Гриценка».

5 12 2018 Zakarpattia grytsenko

Крім цього, у газеті «Неділя» за 2-8 листопада можна знайти матеріал про Юлію Тимошенко – «Навіщо Тимошенко зустрілася з каталонським сепаратистом», який містить ознаки чорного піару, а у газеті «РІО» за 9-15 листопада ознаки чорного піару можна знайти у статті з назвою «Офшорні ломбарди Тимошенко».

5 12 2018 Zakarpattia tymoshenko antipiar

Загалом, про потенційну кандидатку на посаду президента, очільницю партії ВО «Батьківщина» Юлію Тимошенко протягом жовтня було 11 матеріалів у місцевих виданнях, протягом листопада – 13. Більшість із них – позитивного змісту. У номері газети «РІО» за 10 листопада була розміщена стаття з назвою – «Тимошенко знає, як навести лад в армії та зупинити війну», у газеті «Неділя» за 9-15 листопада розміщено текст із назвою «Стратегія миру від Тимошенко - реалістична та здатна Україні принести перемогу». Слід зазначити, що однакові тексти про того чи іншого кандидата з’являються у різних газетах області. Наприклад, у газеті «Неділя» від 12-18 жовтня опубліковано матеріал із назвою - «Олександр Кеменяш: «Тимошенко пропонує Україні новий курс», статтю із такою ж назвою можна знайти на сторінках газети «РІО» за 13 жовтня.

5 12 2018 Zakarpattia tymoshenko kameniash

Близько десяти іміджевих матеріалів у закарпатських обласних виданнях протягом жовтня-листопада можна знайти про представників політичної сили «Основа», зокрема – про її лідера Сергія Таруту. Наприклад, у газеті «РІО» за 27 жовтня розміщений матеріал – «Олексій Сапронов: необхідно зменшити залежність регіонів», у номері від 20 жовтня – «Національний компроміс врятує економіку України», у випуску від 13 жовтня цієї ж газети – «Важливі для держави питання повинні приймати самі громадяни», у числі за 6 жовтня – «Нам не потрібно вступати у жодні військові союзи». У виданні «Панорама» за 11 жовтня розміщено текст «Важливі для держави питання повинні приймати самі громадяни», за 18 жовтня – «Національний компроміс врятує економіку України», «Як можна досягти миру в Україні», які також містять згадки про представників партії «Основа». У листопаді подібні тексти, які містили ознаки прихованого піару даної партії, були також розміщені у виданнях «РІО» та «Панорама». Наприклад, у випуску газети «РІО» від 3 листопада, є текст – «Корупція є найбільшим тягарем для розвитку країни», «Всі люди в Україні заслуговують на повагу», у випуску газети «Панорама» від 1 листопада також розміщено статтю – «Корупція є найбільшим тягарем для розвитку».

5 12 2018 Zakarpattia panorama 2

Крім цього, у друкованих виданнях краю є згадки про потенційного учасника президентських виборів – Олега Ляшка. До прикладу, у газеті «РІО» за 3 листопада розміщена стаття Василя Олефіра із назвою «Ляшко: Поки в людей батареї холодні, чиновники не повинні сидіти в теплі», у газеті «Неділя» за 9-15 листопада є матеріал «Олег Ляшко збирає голоси за скасування нових тарифів за газ і тепло», у газеті «Панорама» від 8 листопада – «Ляшко: Потрібно захистити Україну від грабіжницьких тарифів», які також містить ознаки піару даного політика.

5 12 2018 Zakarpattia liashko

Матеріали з ознаками піару стосовно ще одного потенційного учасника виборчих перегонів – Олександра Шевченка, можна знайти на сторінках місцевих газет. Наприклад, у газеті «Панорама» від 11 жовтня розміщений текст «Народний президент», який супроводжується фото, на якому зображений Олександр Шевченко.

5 12 2018 Zakarpattia shevchenko111

Також спостерігачі «ОПОРИ» зафіксували на сторінках обласних газет матеріали зі згадками представників партії «За життя» та «Блоку Петра Порошенка «Солідарність». До прикладу, у газеті «РІО» від 27 жовтня розміщено текст – «Порошенко просив Кабмін захистити українців субсидіями», у газеті «Неділя» від 28 жовтня – «Ми маємо захистити людей..». Ці тексти містять ознаки прихованої політичної реклами на користь Петра Порошенка. У газеті «Панорама» за 22 листопада міститься матеріал «Франція: свободу слова Україні», який супроводжується фото одного із очільників партії «За життя» Вадима Рабіновича, також у номері від 4 жовтня цього ж видання є матеріал - «Не можна ділити людей за мовною ознакою», який містить ознаки прихованої реклами цієї ж партії.

5 12 2018 Zakarpattia porosheenko5 12 2018 Zakarpattia za zhyttia

«Матеріали, які нібито інформують про діяльність конкретних політиків чи партій у суто позитивному чи негативному контекстах, насправді містять ознаки прихованої реклами чи антиреклами і є підстави вважати, що їх походження є замовним, - зазначає Ярослав Гулан, координатор громадського спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області. - Проблема не у тому, що інформація розміщується за гроші, а у тому, що ні замовники, ні самі редакції не інформують аудиторію, що матеріал про політика вийшов тому, що за це заплатили. Тут питання як політичної культури, так і конкретних ознак порушення Закону “Про рекламу”. Коли офіційно стартує виборча кампанія, у контексті  “джинси” можна буде говорити й про ознаки передчасної агітації та ймовірного порушення уже Закону “Про вибори Президента України”.

Частина 5 статті 9 Закону України «Про рекламу» забороняє приховану рекламу, а у частині 3 цієї ж статті йдеться, що інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих осіб чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами». Виборчий процес офіційно розпочнеться лише 31 грудня цього року, тому такі матеріали не підпадають під дію Закону «Про вибори Президента України». 

За коментарями звертайтеся:

Ярослав Гулан, координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області.

тел.: 097 644 66 39,

        099 031 98 62

e-mail: zakarpattya@opora.org.ua

Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області

тел.: 050 230 95 96

Веб-сайт|Фейсбук |Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)