ОПОРА проаналізувала за перший тиждень липня 8 чернігівських обласних щотижневиків: «Деснянська правда», «Гарт», «Чернігівщина», «Весть», «Вісник», «Наш край», «Деснянка», «7 дней». Загалом у випусках надрукували 75 статей з політичною рекламою, з них кожна четверта(19) не промаркована належним чином.

Три чверті текстів (56) позначені як «політична реклама», «передвиборча агітація», або ж вийшли під рубриками «Думка», «Вибори», «Ситуація», «Точка зрения», «Общество», «Актуально», «Позиція», «Політикум», «Трибуна». У вихідних даних газет сказано, що цими назвами позначені рекламні матеріали.

Кількість матеріалів коливалась від 4 («Чернігівщина») до 14 («Семь дней»). Найбільше друкована преса писала про таких  кандидатів в народні депутати: Максима Микитася (14, ВО № 206) та Валерія Куліча (11, ВО № 205). Стосовно цих кандидатів спостерігається тенденція публікації одного й того ж матеріалу на сторінках одразу кількох видань. По 1-4  статті у Юрія Власенко (ВО № 205), Олега Семінського (ВО № 205), Марії Родікової (ВО № 205), Сергія Андреєва (ВО № 206), Сергія Сергієнко (ВО № 207), Валерія Зуба (ВО № 209), Юрія Болоховця (ВО № 209),  Леоніда Щукіна (ВО № 210) та Бориса Приходька (ВО № 210). Зауважимо, що по кандидатах 208  виборчого округу рекламні матеріали знайти не вдалося.

ОПОРА нагадує, що згідно із ч. 6 ст. 73 Закону «Про вибори народних депутатів України», партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі мають право за рахунок коштів свого виборчого фонду публікувати агітаційні матеріали в друкованих засобах масової інформації будь-яких форм власності, що видаються в Україні.  А у ч. 17 ст. 74 йдеться, що всі матеріали передвиборної агітації повинні бути відокремленими від інших матеріалів і означені як такі.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)