Протягом червня в Чернігівській області спостерігачі ОПОРИ фіксували дочасну агітацію, пошкоджені білборди, розповсюдження сітілайтів та плакатів без вихідних даних, «благодійні» заходи кандидатів в народні депутати. Підсумки першого місяця парламентської виборчої кампанії на Чернігівщині обговорили під час пресконфенції  2 липня.

Координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА розповіла про активність кандидатів у народні депутати, як відбувалася їхня реєстрація, а також про порушення, які зафіксували спостерігачі ОПОРИ. 

«На Чернігівщині по 205-210 виборчих округах подали документи і зареєструвалися 95 кандидатів у народні депутати, серед них 49 від партій, 46 – самовисуванці. Найбільша кількість кандидатів  у ВО №209 та ВО № 210 (по 19), найменша (11) у ВО № 208. Середній їх вік становить 41 рік.  Найстаршому – 77, а наймолодшому – 23 роки. Відсоток жінок дорівнює 10%, а чоловіків 90%. Майже 84% претендентів мають вищу освіту:  середня спеціальна – 6,31%, загальна середня – 5,26%, професійно-технічна – 4,21%. Також 21 липня 2019 року на позачергових виборах народних депутатів України зможуть проголосувати близько 820 тисяч жителів Чернігівської області, враховуючи 17,5 тисяч осіб з відміткою про вибуття», - зазначила координаторка. 

 

Найбільш характерними формами агітаційної роботи серед потенційних та фактичних учасників виборчого процесу у червні стала агітація на носіях зовнішньої реклами. Білборди, сітілайти, плакати, листівки  використовували як політичні партії, так і окремі кандидати, не завжди дотримуючись вимог чинного законодавства.

Наприклад, 24 червня на території двох виборчих округів 205 та 206 (м. Чернігів) представники ОПОРИ зафіксували півсотні білбордів, сітілайтів та постерів без вихідних даних.  Проходили і масові заходи за підтримки кандидатів в народні депутати, наприклад  3 червня в м. Городні (ВО № 207) та в м. Ніжині (ВО № 209). Також зафіксовано кандидатів-«двійників» на Чернігівщині: двом Центральна виборча комісія відмовила в реєстрації і надіслала до поліції копії заяв для перевірки.

 

Спостерігачі ОПОРИ у Чернігівській області під час виборчого процесу подали  4 повідомлення про можливе вчинення  адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-13 КУпАП (агітація без вихідних даних), у тому числі одна – за ст. 212-10 Кодексу України про адміністративні порушення (м. Городня).

Речниця Чернігівського обласного управління поліції Юлія Ковтун розповіла про розгляд справ, пов’язаних з виборчим процесом. Зокрема, з 24 травня зареєстроване одне провадження за ч.1 ст.345 ККУ (погроза або насильство щодо журналіста, м. Прилуки), відкрито 4 провадження за ч.1 ст. 15 ККУ (незаконна агітація), складено два адмінпротоколи за ч.1 ст. 212-13 КУпАП (незаконна агітація, білборди без вихідних даних), загалом отримано 26 повідомлень.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)