Про існуючий досвід участі громадськості у процесах ухвалення рішень в об’єднаних територіальних  громадах,  важливість застосування публічних консультацій в умовах децентралізації, ризики і загрози недостатньої комунікації між громадами та владою, важливість діалогу, а також спільну відповідальність говорили під час Форуму «Відповідальне управління громадою», що відбувся 20 грудня у Києві.

21.12.2018 forum vidpovidalne upravlinnia gromadoyu 2

Як зазначила голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська, слово «відповідальне» у назві Форуму не випадково, адже ми маємо бути співвідповідальними за процеси, які відбуваються в нашій країні.

«Є таке гасло «В країні відповідальних громадян немає безвідповідальних політиків». Бути відповідальним - це не право, це обов'язок. І, наприклад, вибори - це не день голосування, а цілих 5 років. Тому варто бути відповідальними», - зазначила у вітальному слові пані Ольга.

21.12.2018 forum vidpovidalne upravlinnia gromadoyu 3

За словами в.о. директора Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Миколи Рубчака, тема Форуму дуже важлива, адже спрямована на важливість залучення громадян до процесу ухвалення рішень в громадах в умовах децентралізації.

«Часто громадяни не бажають брати участь у прийнятті рішень. Але це небажання виникає через відсутність знань. Саме тому влада має інформувати та залучати мешканців, а мешканці не боятися брати на себе відповідальність. І якраз тематика Форуму спрямована на активізацію громади», - сказав пан Микола.

21.12.2018 forum mykola rubchak vidpovidalne upravlinnia gromadoyu

На важливості публічних консультацій та зацікавленість ними представників ОТГ наголосила радниця з залучення неурядових організацій Програми «U-LEAD з Європою» Ірина Войцехівська.

«В межах реалізації проекту «Відповідальне управління громадою» ми побачили, що майже 270 громад виявили зацікавлення щодо проведення публічних консультацій. Це досить високий показник і це вже крок до діалогу», - зазначила пані Ірина.

21.12.2018 forum iryna vpotsehivska vidpovidalne upravlinnia gromadoyu

Про те, чому Україні має вдатися та які виклики треба подолати йшлося у промові експерта з довготермінових стратегій, учасник Несторівської експертної групи Євгена Глібовицького.

Під час свого виступу пан Євген наголосив, аби цілісно розвиватися, ми маємо навчитися і відповідати на виклики, які стоять перед нами.

21.12.2018 forum evgen glibovytskyi vidpovidalne upravlinnia gromadoyu

З відеозверненням виступив соціолог, депутат Європейського парламенту Міхал Боні,  розповівши про те, чому при ухваленні рішень є важливою довіра.

«Основна передумова для працівника органів державної влади – це компетенція, і здатність донести інформацію до цільової аудиторії у дусі поваги до них. З цією метою і було розроблено 7 принципів публічних консультацій. Довіра – це означає, що на додачу до основного завдання консультацій, усі присутні мають керуватися спільною метою - долучатися до таких консультації заради дискусії і обміну думками, а не лише для того, щоб сперечатися і породжувати конфлікти», - зазначив Міхал Боні.

21.12.2018 forum mihai boni vidpovidalne upravlinnia gromadoyu

Соціолог, Генеральний директор Лабораторії соціальних досліджень та інновацій «STOCZNIA» Куба Вигнанський у своєму відеозверненні зазначив, що демократія абсолютно точно у певному сенсі є проблемою, і у певному сенсі є її розв’язанням. А розв’язанням вона є настільки, наскільки ми наважимося на той тип демократії, який від нас самих вимагатиме певних зусиль.

«Бо демократія не є кращою від її учасників. Нерозумних, дурних, жадібних людей, які обиратимуть собі таких самих лідерів. Хтось колись сказав, що демократія – це такий суспільний лад, коли нами керують саме такі, на яких ми реально заслуговуємо. Це гірке, але правдиве зізнання. Отже, ми повинні ставити перед собою високі вимоги. Те, чого ми повинні вимагати від себе в демократії, такого, на перший і цілком неочевидний погляд, це здібності мати власні погляди, щоб бути готовими до зусиль мати власну думку і тим самим уникати маніпуляцій і фабрикування думок», - сказав Куба Вигнанський.

21.12.2018 forum kuba vygnanskyi vidpovidalne upravlinnia gromadoyu

Про важливість участі у змінах на усіх рівнях та про застосування вмінь на практиці, а також про три рівні довіри – персональну, інституційну і глобальну, говорив доктор філософських наук, Інституту соціології НАН України Євгеній Головаха.

«Багато людей вважає, що не вони мають щось робити, а хтось має робити за них. Дуже мало людей розуміють, що зміни залежать саме від них і ці зміни можуть прискоритися на практиці», - вважає Євгеній Головаха.

Пан Євгеній наголосив, що важливим аспектом в участі є процес інформування та навчання. Вже з перших класів учні у школах мають навчатися процесів самоуправління.

Про виклики, які постають перед головами ОТГ та про те, як вирішуються ці виклики на прикладах «з полів» розповів Маркіян Дацишин, координатор проектів ГО «Інститут громадянського суспільства».

21.12.2018 forum vidpovidalne upravlinnia gromadoyu 1

«На теперішній час немає перешкод і обмежень щодо проведення публічних консультацій в об’єднаних територіальних громадах», - зазначила експертка проекту «Відповідальне управління громадою» Лілія Ковшун, презентуючи результати якісного соціологічного дослідження щодо практики публічних консультацій в ОТГ, яке було проведено цьогоріч КМІС у 5 областях України.

Захід відбувався в рамках проекту «Відповідальне управління громадою», що реалізується Громадянська мережа ОПОРА у співпраці з Фундацією «Лабораторія соціальних досліджень та інновацій STOCZNIA (Польща) та Подільська Агенція Регіонального Розвитку за підтримки Програми «ULEAD з Європою».

За коментарями звертайтеся:

Наталія Величко

+38063 628 67 85

v.nataliia@gmail.com