У Сумах, Конотопі, Тростянці, Бурині, Охтирці та Ромнах були зафіксовані білборди, брошури, публікації в районних газетах, програми та трансляції в ефірах місцевих телеканалів на користь низки потенційних кандидатів на пост Президента України. Такі матеріали можуть мати ознаки дочасної агітації. Про це повідомляють спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА.

Попри те, що до офіційного старту президентських перегонів залишається більше місяця, спостерігачі ОПОРИ відзначають активну діяльність потенційних кандидатів на Сумщині. Зовнішня візуальна реклама, зустрічі з виборцями, ефіри на місцевих телеканалах – ось неповний перелік того, в який спосіб майбутні кандидати та їхні команди нагадують про себе виборцям у регіоні.

Зокрема, в Сумах та Конотопі спостерігачі зафіксовували білборди та сітілайти із зображенням Юлії Тимошенко, Євгенія Мураєва, Сергія Тарути, Арсенія Яценюка, Анатолія Гриценка, Іллі Ківи, а також символікою та гаслами, що асоціюються з певними ймовірними кандидатами. Ще один білборд прямо не називає жодних прізвищ, але стилістика співзвучна з назвою комедійного серіалу «Студии Квартал 95», яка ототожнюється з потенційним кандидатом Володимиром Зеленським.

8 11 2018 Sumy bord Gritsenko 1

8 11 2018 Sumy bord Muraev 2

8 11 2018 Sumy bord Taruta 3

8 11 2018 Sumy bord Poroshenko 4

8 11 2018 Sumy bord Poroshenko 5

8 11 2018 Sumy bord Yatsenuk 6

8 11 2018 Sumy bord Zelenskij 7

Активно розповідають про себе та свої політичні ідеї можливі кандидати президентських перегонів і через ЗМІ. Для цього використовують ефірний час місцевих телеканалів та газетні площі. Трансляція прес-конференції Романа Безсмертного та партійні «праймеріз» УКРОПу в Сумах за участю чинного народного депутата Олександра Шевченка транслював місцевий телеканал СТС. У студії цього самого телеканалу побував під час візиту і лідер партії «Об'єднання «Самопоміч» Андрій Садовий, а лідер партії «УКРОП» обрав для телевізійної зустрічі з виборцями ще один місцевий телеканал – «Академ TV».

8 11 2018 Sumy tv Bezsmertnij 8

8 11 2018 Sumy TV Shevchenko 9

8 11 2018 Sumy tv Shevchenko 10

8 11 2018 Sumy tv Sadovij 11

Побачити обличчя деяких потенційних кандидатів можна в обласних і районних газетах «Ваш шанс», «Панорама», «Роксолана» (м. Охтирка), «Сільські горизонти» (м. Конотоп), «Новини Тростянеччини», «Рідний край» (м. Буринь).

8 11 2018 Sumy press Shevchenko 12

8 11 2018 Sumy press Lyashko 13

8 11 2018 Sumy press Timoshenko 14

8 11 2018 Sumy press Timoshenko 15

Окрім того, спостерігачі від громадськості зафіксували перші випадки матеріалів у медіа, що можуть мати ознаки «чорного піару». Так, публікація з однаковим заголовком «Через Балогу від Гриценка пішов Добродомов – корупційний скандал розгорається» опублікована у трьох газетах: «Панорама», «Новини Тростянеччини» та «Новий погляд Ромещини». Варто зазначити, що ці матеріали були опубліковані приблизно в один і той же час, мають однаковий зміст та без позначки про рекламу. Таким чином, подібні матеріали також можуть мати ознаки «джинси».

8 11 18 Sumy press Gritsenko 16

8 11 2018 Sumy press Gritsenko 17

8 11 2018 Sumy press Gritsenko 18

Листівки, що також можуть мати ознаки «чорного піару» нещодавно з'явились у центрі Сум на вул. Петропавлівська. Матеріали були надруковані на кольоровому принтері й в тексті та візуальних зображеннях критикують діяльність лідерки ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко та її програму «Новий економічний курс».

8 11 2018 Sumy list 19

8 11 2018 Sumy list 20

За словами радниці з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольги Коцюруби, агітація – це не лише розповсюдження закликів голосувати за когось, але й проти когось. «У даному випадку наявні ознаки дочасної прихованої агітації, яка може спонукати виборців голосувати проти майбутньої кандидатки», – зазначила вона.

Відповідно до частини 1 статті 44 та частини 1 статті 57 Закону України «Про вибори Президента» передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів.

За словами Ольги Коцюруби, наразі потенційні кандидати прямо не порушують чинне законодавство, адже виборча кампанія ще не розпочалася. Але такі дії потенційних кандидатів можуть бути розцінені як недотримання виборчих стандартів, зокрема рівності кандидатів.

Так, відповідно до пункту 3 частини 4 статті 3 Закону України «Про вибори Президента» рівність прав і умов участі у виборчому процесі забезпечується «забороною використання для фінансування передвиборної агітації і інших коштів, крім коштів Державного бюджету України та коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України».

Що стосується зовнішньої реклами та поширення потенційними кандидатами публікацій через ЗМІ, ці матеріали також не підпадають безпосередньо під дію законодавства. Проте такі публікації можуть мати ознаки дочасної агітації, а матеріали в місцевій пресі про потенційних кандидатів у президенти можуть мати ознаки «джинси», що є грубим порушенням професійних та етичних журналістських стандартів.

Нагадаємо, офіційно виборча кампанія розпочнеться 31 грудня, а самі вибори Президента України відбудуться 31 березня 2019 року.

За коментарями звертайтеся:

Ірина Стегній, координаторка спостереження за виборами ОПОРИ в Сумській області

тел.: +380663055190

e-mail: irina.stegniy@gmail.com