Президент України Володимир Зеленський є лідером думок, який найбільше впливає на сприйняття ситуації в Україні. Також інфлюєнсерами є Головнокомандувач Збройними силами України Валерій Залужний та радник голови Офісу президента Олексій Арестович. Такими є результати щоденникового дослідження проведеного ОПОРОЮ серед українців, що вимушено проживають у Польщі

Протягом тижня учасникам кожного дня ставили запитання щодо особистостей (з офіційних осіб, експертів, військових, фронтовиків, журналістів, волонтерів тощо), які найбільше впливали на сприйняття ситуації в Україні протягом цього дня.

Загалом 200 респондентів дали 1049 відповідей і назвали 186 прізвищ, а 29.7% респондентів або не змогли нікого виділити, або сказали, що такої людини не було.

Безперечним лідером думок є Президент Володимир Зеленський, його назвали у 32% відповідях на це запитання. Свій вибір респонденти пояснювали тим, що це «людина важлива більшості громадянам України, вправно керує державою та не покинув її в тяжку хвилину», «важлива його думка з питань обміну військовополоненими і подальшого розвитку подій», «він найбільш об'єктивно надає інформацію», «мене заспокоюють щоденні звернення президента».

Валерія Залужного назвали 5.7% опитаних респондентів, як «людину з великої літери», «видатного воєнного спеціаліста», «людину, до якого є довіра», «дуже грамотного керівника».

Олексія Арестовича назвали 4.9% опитаних українців, зазначивши, що він «заспокоює своїми прогнозами, хоч вони не завжди збуваються» та «надає багато унікальної інформації, яку не оголошують інші люди».

Інші лідери думок включають керівництво країни і регіонів, офіційних осіб, військових експертів, журналістів, політиків-волонтерів:

 • Олег Жданов — 4.6%
 • Сергій Притула — 4.3%
 • Віталій Кiм — 4.2%
 • Сергій Стерненко — 2.9%
 • Кирило Буданов — 2.7%
 • Дмитро Гордон — 2.4%
 • Віталій Кличко — 1.6%
 • Олександр Сєнкевич — 1.6%
 • Марк Фейгін —1.4%
 • Михайло Подоляк — 1.2%
 • Анна Маляр — 1.2%
 • Андрій Піонтковський — 1.0%.

Значна частина опитаних зазначили що зараз не бачать політиків, медійних персон або експертів українського медіапростору, які варті особливої уваги і довіри. Таких виявилось 21% серед опитаних.

Дослідження проведене за аналітичними напрацюваннями й на замовлення Громадянської мережі ОПОРА за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES). Воно складалося з двох частин: щоденникове онлайн-опитування 200 респондентів і 15 глибинних інтерв’ю, та тривало протягом 26 жовтня — 30 листопада 2022 року в Республіці Польща. Виконавцями польової частини дослідження стали представники Київського міжнародного інституту соціології.

Зважаючи на незначний обсяг вибірки та невипадковий характер відбору учасників, результати цього дослідження є радше якісними. Вони не позначають статистичні показники, а дають загальне уявлення про сучасні тренди медіаспоживання українських переселенців у Польщі.

Повні результати дослідження доступні за посиланням.

Ця ініціатива реалізується Громадянською мережею ОПОРА за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належать ОПОРІ і не обов’язково відображають погляди Міністерства міжнародних справ Канади чи Уряду Канади, та Уряду Великої Британії.

За коментарями звертайтеся: 
Яна Золотарьова, менеджерка з комунікацій Громадянської мережі ОПОРА
+380634592355 (Signal. Whats App)