На вулицях обласного центру Закарпаття спостерігачі ОПОРИ зафіксували велику кількість білбордів та сітілайтів, де розміщена реклама політичних партій – потенційних учасників виборчого процесу.

Фактично усі рекламоносії із партійною символікою були розміщені в місті до 5 вересня – часу офіційного старту виборчої кампанії.

Станом на 05-09 вересня в Ужгороді розміщені білборди із привітаннями народних депутатів України Валерія Пацкана та Роберта Горвата, на яких зображено логотип партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».

09.09 gorvat

09.09 pazkan

Наявні сітілайти та білборди із символікою партій «УКРОП» та «Наш край».

09.09 ukrop

09.09 ridnyj kraj

Зафіксовані рекламоносії із символікою «Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина».

09.09 batkivchyna

Розміщені в місті білборди, де є символіка, схожа на символ ВО «Свобода».

09.09 svoboda

Масово встановлені білборди та сітілайти із символікою партії «KMKSZ» («КМКС»), яка орієнтується на угорськомовних виборців.

09.09 KMKSZ

ОПОРА констатує: на усіх згаданих рекламоносіях розміщена символіка політичних сил – ймовірних учасників виборчого процесу. Відтак у цьому вбачаються ознаки передчасної виборної агітації, оскільки станом на 05 вересня місцеві осередки політичних партій не зареєстровані як суб’єкти виборного процесу.

Наголошуємо, що згідно із чинним законодавством, логотипи та символіка партій, які є суб’єктами виборчого процесу,  належить до політичної реклами. Політична реклама, у свою чергу, є однією із форм передвиборної агітації. Передвиборну агітацію можна розпочинати лише наступного дня за днем реєстрації місцевого осередку партії як учасника виборного процесу. До того проводити агітацію заборонено.

ОПОРА нагадує: згідно з частиною 1 статті 54 Закону України «Про місцеві вибори», право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Проведення передвиборної агітації поза строками, встановленими законом, тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 212-10 КУпАП).

Згідно з частиною 6 статті 54 цього Закону, агітація має здійснюватися за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, місцевих організацій партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі. Використання для передвиборної агітації коштів з інших джерел забороняється. Виготовлення або поширення агітаційних матеріалів, не оплачених з виборчого фонду,  є порушення передбаченого законом порядку ведення передвиборної агітації та тягне за собою накладення адміністративного штрафу у розмірі від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з частиною 5 статті 57 цього Закону, політична реклама - це одна з форм передвиборної агітації, розміщена за допомогою рекламних засобів, яка спонукає виборців голосувати за або не голосувати за певного суб’єкта виборчого процесу.

До політичної реклами належить використання символіки (гімну, прапору, розпізнавального знаку, девізу) або логотипів політичної партії, місцева організація якої є суб’єктом відповідного виборчого процесу, місцевої організації партії, яка є суб’єктом виборчого процесу, використання передвиборних слоганів, гасел кандидатів, політичної партії, її місцевих організацій, а так само повідомлення про проведення видовищних чи інших публічних заходів на підтримку місцевої організації партії, кандидата або про підтримку зазначених заходів місцевими організаціями партій, кандидатами, політичними партіями, місцеві організації яких є суб’єктами відповідного виборчого процесу, а також привернення уваги до участі у таких заходах місцевих організацій партій чи певних осіб як кандидатів.

За коментарями звертайтеся:

Феськов Володимир
координатор ОПОРИ у Закарпатській області
+38 066 317 36 13
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.