Спеціально для Ресурсний центр ГУРТ підготувала Олеся Дзьоба

У новому будинку мало хто задумується про особливості обслуговування. Проте минає час, і застарілі комунікації, відсутність ремонту в під’їздах та ззовні стає неможливо ігнорувати.

Про те, як надолужити втрачене та за два роки зробити більше, ніж за тридцять, Громадянській мережі ОПОРА розповіла нинішня голова правління ЖБК «Квазар 6» Галина Григорівна Становська.

Час діяти

Будинок звели у 1987 році за кошти мешканців. Одразу прийняли рішення утворити житлово-будівельний кооператив. Довгі роки голови правління працювали здебільшого з паперами: виписували форми, довідки тощо. Жодного розвитку ані мешканці, ані правління не помічало. Проте у 2014 ситуація різко змінилася – нова голова вирішила, що час діяти.

До активних змін спонукали перспективи зростання тарифів та застарілий будинковий фонд. Перше запитання, яке поставила перед собою тодішня голова: «Як ми можемо зекономити?». Рішення не змусило чекати – у Шевченківській районній державній адміністрації розповіли про програми термомодернізації будівель.

Зміни та результати

Перші кроки на шляху до комфортного житла були невеличкими. Власними зусиллями мешканці зробили ремонт у під’їздах, встановили поштові скриньки та обклали плиткою фасад.

08 09 17 01

У 2015 році в рамках програми «70/30» отримали відшкодування частини тіла кредиту загальною сумою 350 тис. грн на впровадження заходів з енергозбереження, реконструкції і модернізації багатоквартирних будинків.

Для того, щоб економити, насамперед потрібно проводити облік спожитих ресурсів, тому голова ЖБК вирішила поставити лічильники на тепло та гарячу воду. Окрім того, у будинку обладнали систему погодного регулювання. Адже варто регулювати споживання тепла залежно від температури та погоди, а просто рахувати – неефективно. Паралельно встановили нові вікна з енергозберігаючим склом у місцях загального користування.

У 2016 році ЖБК також взяв участь у конкурсі. Обрали два напрями: заміна вхідних дверей на пожежних виходах та встановлення енергозберігаючого освітлення.

«Нові двері на пожежних виходах ми встановили з точки зору того, що будинок потрібно максимально герметизувати, позбутися протягів через побите скло. Тепер тепло не виходить даремно назовні, а ми економимо і відчуваємо комфорт», – зауважила Галина Григорівна.

У місцях загального користування замінили 70 світильників на сучасні та встановили LED-лампи. Голова правління розповіла, що завдяки виконаним роботам споживання електрики знизилося на 1000 кВт в місяць.

У підвалі замінили спускні крани на системі опалення, адже якщо в одній квартирі протікав радіатор, то для його ремонту потрібно було перекрити весь будинок. Після виконаних робіт достатньо перекрити один стояк, усі інші матимуть тепло в квартирах. Голова правління наголосила, що масштабність зменшилася в рази, і тепер мешканці можуть самостійно відкрити або закрити нові крани. Для зручності на кожному крані повісили таблички із нумерацією квартир. Екстрені випадки трапляються, тому це необхідні зміни. Загалом за другою програмою держава відшкодувала 170 тис. грн.

«Найбільш ефективним я вважаю лічильники і погодне регулювання. Якщо ми хочемо економити, то завдяки погодному регулюванню можемо встановити температури, які будуть комфортні для жителів і гаманців. Так, не буде жарко, ніхто не ходитиме в шортах, але ж на те і зима. Люди звісно не звикли, бо міряють по батареях: якщо вона гаряча, значить, усе добре, якщо ж батарея ледь тепла – холодно, і не важливо, скільки градусів за вікном. Ми два роки намагаємося пояснити, що мешканці платять за температуру в кімнаті, а не в радіаторах», – розповіла Галина Григорівна.

Цьогоріч ЖБК «Квазар 6» також переміг у програмі та зможе утеплити фасад (бокові квартири) та підвал. Загальна сума відшкодування – 470 тис. грн.

«Як на мене, потрібно брати участь у програмах. Завтра все може змінитися, а лише коштами мешканців не обійтись. Є хороший вислів: "Під лежачий камінь вода не тече". Тому необхідно пояснити людям, що вони самі мають турбуватися про своє житло, замість них ніхто не прийде і не зробить нічого», – поділилася роздумами голова правління.