Спеціально для "Весь Кривий Ріг" підготувала Анастасія Ромазова

У Кривому Розі дедалі більше жителів багатоповерхівок прагнуть оптимізувати свої енерговитрати не лише на рівні квартири. Вони згуртовуються і переходять до самоуправління, створюючи об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Така форма господарювання не лише дає можливість на власний розсуд опікуватись своїм житлом, а й забезпечує умови для участі у різних програмах співфінансування. Історію декількох об’єднань розповіла Громадянській мережі ОПОРА керуюча справами Алла Володимирівна Галко.

Досвід роботи з житловим фондом Алла Володимирівна почала здобувати ще до появи у місті перших об’єднань. За фахом вона інженер-будівельник та економіст, а це свого часу дало хорошу підмогу для початку модернізації п’яти будинків. Наразі пані Алла керує ОСББ «Інгулець 21» (вул. Кармелюка, буд. 21), «Південь 48», «Південь 50», «Південь 52», «Південь 54» (по вул. Подлєпи).

Будівля ОСББ «Інгулець 21» - п’ятиповерхова двопід’їздна «хрущовка», передана в експлуатацію у 1967 році. Зареєстрували об’єднання у 2007 році, проте через брак інформації воно існувало лише на папері. Після того, як у 2013 році серед мешканців будинків по вулиці Кармелюка і Подлєпи були проведені роз’яснювальні роботи щодо преференцій ОСББ, «Інгулець 21» вже не теоретично, а фактично почало управляти своїм майном. А чотири однотипні триповерхівки по вулиці Подлєпи 1 червня 2014 року також зареєстрували об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

27 07 17 08

Головне завдання для кожного об’єднання - зниження комунальних витрат за рахунок підвищення енергоефективності будівлі. У 2015 році мешканці чотирьох об'єднань «Південь 48», «Південь 50», «Південь 52», «Південь 54» взяли участь у міській програмі та за муніципальні кошти здійснили заміну покрівлі, адже через старий дах втрачається близько 12% тепла.

Реновацію конструкцій у цих же будинках продовжили облаштуванням нових труб холодного водопостачання. Роботу здійснювали за власні кошти.
«У наших будинках проживають небайдужі та відповідальні люди. Вони з розумінням ставляться до потреб спільного майна та оплати комунальних послуг. Завдяки чому об’єднання злагоджено крокують до модернізації», - зауважила Алла Володимирівна.

Першим кроком для економії будь-якого ресурсу є впровадження приладів обліку. Найдорожчим видом енергії у висотках залишається тепло. Щоб контролювати цей сектор витрат, у 2016 році керуюча справами об’єднань зважилась на урядові «теплі кредити» для придбання теплових лічильників. У цьому її підтримали квартировласники, адже нове обладнання дає змогу сплачувати лише за реально спожите тепло.

Кредит оформили в Ощадбанку, він склав 26 тисяч гривень для кожного ОСББ. За умовами програми сума державної компенсації залежить від кількості проживаючих субсидіантів. Тому від уряду мешканці вже отримали в середньому 55% коштів відшкодування тіла кредиту. Також очікується відшкодування у 20% з міського бюджету.

Облаштування приладів обліку виявило проблему розбалансування будівель. Тепер перед мешканцями стоїть завдання знайти причину дерегуляції тепла і усунути її.

27 07 17 07

Важливим технічним рішенням об’єднань стала модернізація освітлення. У всіх п’яти будинках на сходових маршах та прибудинковій території встановили енергозберігаючі лампи та датчики руху. Результатом стало зменшення електроспоживання у декілька разів.

«Незважаючи на те, що будинки, з якими я працюю, однакові, у кожного з них є індивідуальне ставлення до питання термомодернізації. Так, наприклад, ОСББ «Південь 48» цьогоріч вирішило замінити «рідні вікна» в місцях загального користування на енергоефективні. Реконструкцію виконали за гроші з власного резерву. Таким чином, на сьогодні мешканці мають 10 нових вікон, які утримуватимуть тепло в опалювальний сезон», - підкреслила Алла Галко. До речі, через старі вікна в багатоповерхівках втрачається до 20% тепла.

Благоустроєм території та під’їздів мешканці займаються виключно з власної ініціативи та за свої кошти. Влітку газонокосарка допомагає боротися із зайвою рослинністю, а креативні та працьовиті жителі оздоблюють подвір’я квітучими саджанцями.

27 07 17 06

Через неутеплені стіни будинку назовні виходить до 40% тепла. Такі показники стимулюють мешканців провести термоізоляцію фасаду. Для втілення цього задуму Алла Володимирівна вже підключила відповідних фахівців і дуже розраховує на підтримку з боку держави та міських чиновників. За її словами, для таких відносно молодих будинків це стане найголовнішим кроком енергетичної модернізації.