У четвер, 30 квітня, о 10:00 на сторінці ОПОРИ у Facebook відбудеться черговий ефір програми «Доступ до виборів», під час якої ми говоримо про доступність виборчих дільниць для маломобільних груп населення.

Цього разу громадський омбудсмен ОПОРИ з захисту виборчих прав у Черкаській області говоритиме з заступницею Директора Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Мариною Баклановою про порядок перенесення виборчих дільниць з другого на перший поверх та зміни адреси приміщення для голосування, а також як зробити заклади освіти доступними для маломобільних громадян.

Зазначимо, що у перехідних положеннях Виборчого кодексу передбачено дедлайн, коли усі дільниці мають бути облаштовані для безперешкодного доступу людей з інвалідністю та інших маломобільних груп громадян - 1 січня 2025 року. Проте виборці стикаються із потребою захисту своїх виборчих прав кожні вибори. Тож, період карантину - не привід відкласти обговорення ефективного та швидкого досягнення вимог нового виборчого законодавства, а можливість спільно шукати комплексні рішення. Тому закликаємо органи місцевого самоврядування активно долучитися до обговорення та ставати учасниками в  подальших онлайн-трансляціях на сторінці ОПОРИ.

Громадські омбудсмени із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА готові активно долучитися до консультаційного формату в підготовці планів та локальних нормативних актів, максимально сприяти організації процесу з вирішення проблеми забезпечення доступності виборчих дільниць, а в подальшому також надавати допомогу в проведенні комплексного моніторингу доступності виборчих дільниць у кожній області.

Нагадаємо, мережа з 25 громадських омбудсменів із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА почала діяти з початку 2019 року у всіх областях. Експерти мають юридичну спеціалізацію, пройшли спецкурс щодо захисту виборчих прав і працюють не лише під час виборчого процесу, а саме у міжвиборчий період, щоб змінювати виборчу практику. Так, під час президентських та парламентських виборів виборчі омбудсмени моніторили процес голосування на спеціальних дільницях у тюрмах, геріатричних закладах, шпиталях тощо; консультували виборців щодо питань потрапити до списку виборців у судовому порядку; моніторили та аналізуватимуть діяльність поліції, прокуратури, судів щодо розслідування виборчих злочинів; розробляли рекомендації з удосконалення виборчого законодавства; оцінювали доступність виборчих дільниць для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Підготовлено в рамках проєкту “Виборча реформа задля посилення впливу агентів змін та підтримки публічного діалогу”, який реалізує Громадянська мережа ОПОРА за підтримки ЄС ombudsman.oporaua.org/about_project