Учора, 27 жовтня, до Іркліївської сільської виборчої комісії Чорнобаївського району надійшли акти, направлені дільничними виборчими комісіями с. Скородистик та с. Іркліїв «Про невідповідність кольору бюлетенів та якості друку про відомості кандидатів на посаду сільського голови». Через дефекти бюлетені передрукували.

Спостерігачі ОПОРИ з’ясували, що 27 жовтня, отримавши від ТВК бюлетені, дільничні виборчі комісії сіл Скородистик (№710810) та Іркліїв (№710785) виявили розбіжність у відтінках бюлетенів для голосування за кандидатів на посаду сільського голови. Усі бюлетені рожевого кольору, проте різних відтінків. Деякі екземпляри мають інші дефекти, зокрема смужки фарби на полях.

З цього приводу о 8:00 28 жовтня було скликано засідання Іркліївської сільської ТВК, на якому після тривалих обговорень вирішено передрукувати бюлетені для голосування за кандидатів на посаду сільського голови.

Поліграфічне підприємство визнало свою помилку.

28.10.2017 Cherkasy foto1

28.10.2017 Cherkasy foto328.10.2017 Cherkasy foto4

Слід зазначити, що ТВК забрала бюлетені з друкарні пізніше встановлених Законом України «Про місцеві вибори» строків, пояснюючи це тим, що поліція не надавала їм охорону. До того ж ТВК не утворювала контрольну комісію, передбачену частиною 3 статті 75 Закону, яка мала б здійснювати контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів.

Станом на 16:45 28 жовтня сільська комісія передавала передруковані бюлетені для голосування за кандидатів на посаду сільського голови дільничним комісіям.

Голова Іркліївської сільської виборчої комісії звернулася із заявою до поліції про те, що кандидатка на посаду сільського голови Антоніна Кулик неправомірно втручалася у роботу дільничних виборчих комісій: «Саме з її ініціативи та з ініціативи її довірених осіб отримала хід ця вся історія з бюлетенями», – вважає голова комісії.

Додамо також, що на бюлетенях для голосування за депутатів сільської ради на одному з одномандатних округів Іркліївської громади виявили, що прізвища кандидатів розміщені не в алфавітному порядку. Однак ці бюлетені не передруковували.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба зазначає, що на перших виборах поширеним є порушення строків отримання виборчих бюлетенів від підприємства-виготовлювача. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 75 Закону України «Про місцеві вибори» така передача повинна бути здійснена не пізніше, як за чотири дні до дня голосування (тобто у вівторок 24 жовтня 2017 року). Виборчі комісії називають різні причини такого порушення. Найпоширенішою є відсутність приміщення, обладнаного ґратами, для зберігання виборчих бюлетенів. Передача виборчих бюлетенів дільничним виборчим комісіям повинна розпочатися не раніше, ніж за три дні до голосування (тобто не раніше середи, 25 жовтня). Проте більшість комісій отримуватимуть їх в п’ятницю та суботу, оскільки бюлетені повинні охоронятися поліцією. В Черкаській, Київській та Харківській областях комісії прямо посилаються на неможливість поліції забезпечити охорону бюлетенів у деяких ОТГ як на причину залишення бюлетенів у приміщенні підприємства-виготовлювача до п’ятниці або навіть суботи перед днем голосування. Слід зазначити, що територіальні виборчі комісії сформовані більше ніж місяць тому. У випадку виявлення, що приміщення, які надані їм для роботи, не придатні для зберігання виборчих бюлетенів, вони повинні були звернутися до органів місцевого самоврядування для виділення з вівторка по п’ятницю перед днем голосування іншого приміщення для зберігання бюлетенів. Щодо неможливості охорони представниками Національної поліції, то навіть при проведенні загальнонаціональних виборів з набагато більшою кількістю дільниць при належній підготовці до виборчого процесу, охорона забезпечується на всіх виборчих дільницях. Таким чином, відповідальними за порушення строків передачі виборчих бюлетенів та зберігання їх на підприємствах-виготовлювачах є як територіальні виборчі комісії, так і державні органи та органи місцевого самоврядування, на які покладена відповідальність за матеріально-технічне забезпечення на виборах та охорону виборчих бюлетенів.

Відзначимо, що в Громадянській мережі ОПОРА працює «гаряча лінія», на яку можна звертатися в разі виникнення проблем чи потреби консультацій щодо виборів – (044) 591-44-44 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора).

Довідково: Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за першими виборами в об’єднаних територіальних громадах, які відбудуться 29 жовтня 2017 року. Починаючи з 11 вересня у 24 областях працюватимуть 69 довготермінових спостерігачів. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.