Вибори в Україні відбулися відповідно до законодавства та міжнародних демократичних стандартів, результат підрахунку є чесним, а порушень, які б вплинули на остаточний результат виборів, не зафіксовано. Всі кандидати перебували в рівних умовах, хоча агітація була утруднена в Донецькій та Луганській областях, тому кампанію важко назвати цілком вільною.
Висновки ОПОРИ ґрунтуються на результатах довготермінового та короткотермінового спостереження [1], критеріях та принципах демократичних виборів, які визначено документами Венеціанської Комісії, Копенгагенської конференції та Організації з Безпеки та Співробітництва в Європі (ОБСЄ). У своїй роботі спостерігачі ОПОРИ дотримувалися Декларації глобальних принципів непартійного спостереження і моніторингу виборів громадськими організаціями[2].
- Вибори Президента відбулися в умовах тимчасової окупації території АР Крим та позазаконної діяльності терористичних груп у Донецькій і Луганській областях, що призвело до перешкоджання реалізації виборчих прав громадян з боку ворожих до держави сил. Такий контекст знизив загальнонаціональну явку, хоча її підсумковий показник став цілком репрезентативним – на рівні 60 %.
- До закону «Про вибори Президента України» парламент вніс зміни, що базувалися на рекомендаціях експертів від місцевих неурядових організацій та рекомендацій міжнародних місій спостереження. Крім того, Верховна Рада внесла ряд новацій щодо заходів додаткової безпеки роботи комісій, транспортування виборчої документації, як реакцію на дії терористичних груп на Сході країни. Таким чином, парламент адекватно відреагував і на вимоги експертів, і на загострення безпекової ситуації в країні.
- Діяльність терористичних груп була направлена на організацію системи залякування, погроз та тиску на виборців і членів комісії, з метою перешкоджання вільному волевиявленню громадян. Зрив голосування в 14 з 22 округів Донецької та 10 з 12 – Луганської областей є прямим наслідком позазаконної діяльності цих осіб. Всього в країні було утворено 213 окружних виборчих комісій, з яких 24 не змогли виконувати свої обов’язки в день голосування через загрозу життю та здоров’ю громадян.
- Порушення, зафіксовані спостерігачами ОПОРИ, суттєво відрізняються з практиками виборів 2010 та 2012 років. Якщо під час останніх кампаній серед найбільш системних порушень було зафіксовано зловживання адміністративним ресурсом та підкуп виборців, то в 2014: недотримання правил передвиборчої агітації та перешкоджання виборчому процесу. Якщо перше з найбільш поширених порушень є наслідком зловживань з боку кандидатів і не має визначального впливу на результати голосування, то друге – прямо пов’язано з протистояннями в Донецькій та Луганській областях.
- Кандидати не спромоглись забезпечити якість та в достатній кількості подання до складу виборчих комісій різного рівня, що призвело до постійних ротацій їх членів. Зважаючи на це, не всі працівники ОВК та ДВК були готові на високому рівні організовувати виборчий процес. Як наслідок, спостерігачі ОПОРИ зафіксували 168 процедурних порушень у день голосування.
- Проведення позачергових виборів Президента та міських голів, депутатів місцевих рад при невеликій кількості членів дільничних комісій, стали передумовою для черг на виборчих дільницях. Подекуди виборцям у місті Київ доводилось по декілька годин затримуватися в приміщенні для голосування, щоб реалізувати власне виборче право. Відповідно до Закону, всі громадяни, що зайшли до 20:00 на виборчу дільницю, мають право проголосувати. Втім, через черги та тисняву волевиявлення в столиці на окремих ВД тривало до 23:40 ночі. Формально Закон не було порушено, але через черги відбулась і затримка з початком підрахунку голосів.
- Робота правоохоронних органів на позачергових виборах Президента не була ефективною в Донецькій та Луганській областях, що повинно стати приводом для службових розслідувань і кадрових рішень на всіх рівнях. Правоохоронна система потребує негайного реформування та переатестації особового складу.
- Інформаційна система «Вибори» піддавалась кібератакам у переддень виборів, що призвело до збоїв в її роботі та повільному введенню даних протоколів про підрахунок голосів на більшості ОВК у межах країни. ІТ-безпека повинна стати одною з ключових тем під час виборчого процесу, що сприятиме збереженню даних, оперативному інформуванню суспільства про перебіг кампанії та результатів голосування, перевірці коректності прийнятих протоколів.
[1] У рамках кампанії моніторингу ОПОРА проводить довго- та короткотермінове спостереження за позачерговими виборами Президента України, проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами, залучаючи до цього спостерігачів у кожній області України. У 2014 році 190 довготермінових спостерігачів аналізували перебіг виборчої кампанії від офіційного старту та до оголошення переможців. У день голосування до них долучилось ще 2000 короткотермінових спостерігачів. ОПОРА забезпечила 500 короткотермінових спостерігачів 25 травня в місті Київ на виборах міського голови та депутатів міської ради. На основі зібраних даних ОПОРА готувала періодичні звіти. ОПОРА оприлюднить результати паралельного підрахунку голосів на основі статистичної вибірки (PVT).