Вчора, 13 жовтня, Черкаська міська виборча комісія зняла з виборів весь список «Партії вільних демократів» та кандидата на посаду міського голови Сергія Одарича, мотивуючи це тим, що копія рішення про участь Всеукраїнської партії «Партії вільних демократів» у виборах засвідчена не керівником партії.

Cherkasy PVD

За це рішення проголосувало 10 членів комісії. Вони вирішили внести зміни до постанов про реєстрацію списку «ПВД» та реєстрацію С. Одарича, чим фактично скасували їх участь у виборах.

Зазначимо, що ЦВК прийняла копію рішення про участь Всеукраїнської партії «Партії вільних демократів» у виборах і включила її у перелік партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у місцевих виборах.

Під час розгляду питання про повторну реєстрацію на засіданні міської виборчої комісії 13 жовтня, представник від «ПВД» наголосив про ухвалу ЦВК, проте ТВК не врахувало зауваження.

Нагадаємо, що проблеми з реєстрацією кандидатів від «ПВД» розпочалися ще 27 вересня, коли Черкаська міська виборча комісія відмовила в реєстрації 12 кандидатам зі списку цієї партії, посилаючись на ч. 7. ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори» – відсутність в автобіографії обов'язкових відомостей: в одного не було вказано громадянство, в трьох партійність, в 11-ти з них  – громадська робота.

Натомість «Партія вільних демократів» звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду, який частково задовольнив позов і визнав постанову ТВК неправомірною. Потім відбулося апеляційне оскарження Черкаською міською виборчою комісією ухвали суду. А 4 жовтня Київський апеляційний суд залишив чинним рішення першої інстанції. 

Крім того, політична партія «Опозиційний блок» подала позовну заяву на Черкаську міську виборчу комісію з вимогою скасувати реєстрацію списку кандидатів від «Партії вільних демократів». Але Черкаський адміністративний окружний суд не задовольнив цей позов. Проте Черкаська міська виборча комісія відмовилася виконувати рішення суду, на підставі ч. 9 ст. 41 Закону через закінчення строку реєстрації.

На що ЦВК видала постанову № 400, якою забов'язала вирішити питання з реєстрацією кандидатів.

Опісля, в ніч з п'ятниці на суботу (9 жовтня), Черкаська міська виборча комісія провела засідання на якому вирішувалося питання, щодо реєстрації кандидатів від «ПВД», проте рішення так і не було прийнято. О 12 годині ночі засідання закрили. Після цього, громадські спостерігачі, зокрема спостерігач ОПОРИ, які були присутні на засіданні та деякі члени комісії розійшлися.

А вже в неділю з’являється постанова комісії № 100, від 10 жовтня 00.10 хвилин, в якій комісія постановила внести зміни до Постанови № 26 від 27 вересня 2015 року шляхом виключення пункту один та пункту два з її результативної частини. Там йшлося про реєстрацію 31-го кандидата в депутати від «ПВД».

Пізніше стало відомо, що після закриття засідання, 10 членів комісії зібралися знову, проголосували за відкриття нового засідання та прийняли постанову № 100. На що представники «ПВД» подали відповідну заяву про порушення у правоохоронні органи.

«Тоді ТВК прийняла формальне рішення. Це стало можливим тому, що ані рішення суду, ані постанова ЦВК не містила прямої вимоги від комісії здійснити реєстрацію кандидатів. Натомість, ЦВК вимагала від ТВК прямого дотримання закону та зобов’язати їх вирішити питання щодо реєстрації кандидатів з урахуванням виправлених помилок і неточностей. У своєму рішенні міська комісія вмотивувала, чому вона не може здійснити реєстрацію кандидатів: суб’єктом оскарження не було виправлено помилки і неточності.Однак, ТВК проігнорувало положення ч. 12 ст. 41 Закону: «Помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати», – прокоментував ситуацію юрист Громадянської мережі ОПОРА Валерія Шапіро.

А 12 жовтня ТВК провела повторне жеребкування партій у виборчому бюлетені до міської ради. У ньому додалася «Партія простих людей», натомість «Партії вільних демократів» у жеребкуванні участі не брала.

Проте того ж дня ЦВК скасувала постанову Черкаської міської виборчої комісії № 100 та знову забов’язала Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області вирішити питання щодо реєстрації кандидатами в депутати Брик І.М., Воропая Д.П., Галяна С.В., Глинської Т.І., Дедіченка С.О., Ільєва Д.В., Нагорного О.І., Погостінської Ю.О., Саєнко О.Є., Хіміч Г.П., Шадловського М.В., Ястребова Ю.Ю., включених до виборчого списку кандидатів у депутати Черкаської міської ради Черкаської міської організації Партії Вільних Демократів, з урахуванням виправлення помилок і неточностей в поданих цією місцевою організацією партії документах у строк до 13 жовтня 2015 року включно.

Далі в ніч з понеділка на вівторок (12 жовтня) біля приміщення Черкаської міської виборчої комісії стався конфлікт за участю представників «Партії вільних демократів», членів виборчої комісії і невідомих осіб на чолі з бізнесменом Андрієм Бородаєм на що УМВС України в Черкаській області відкрило кримінальне провадження. Окрім цього, працівниками міліції приміщення ТВК було взято під цілодобову охорону.

А вже ввечері Черкаська міська виборча комісія провела засідання, на якому зняла з виборів весь список «Партії вільних демократів» та кандидата на посаду міського голови Сергія Одарича.

Як зазначають у партії «ПВД», нині їхні юристи працюють з ЦВК та Генеральною прокуратурою, а кандидати на посаду депутатів в міськраду планують і далі продовжувати зустрічі з виборцями. Лідер партії Сергій Одарич, за останніми повідомленнями, теж перебуває в Генеральній прокуратурі.

Також Черкаська обласна організація Комітету виборців України звернулася до Центральної виборчої комісії із проханням втрутитися в діяльність Черкаської міської виборчої комісії і забезпечити організацію виборчого процесу на території міста Черкаси із дотриманням вимог законодавства, а також принципів рівності та права бути обраним. Натомість позиція більшості членів ТВК полягає у тому, що ЦВК перегляне документи і погодиться з їх рішенням.

Зауважимо, що згідно календарного плану проведення місцевих виборів, до 14 жовтня включно, поліграфічні підприємства мають забезпечити виготовлення виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів обласної, районної, міської ради та міського голови.

Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.