Нещодавно довготерміновий спостерігач ОПОРИ став свідком зібрання представників політичної партії «Наш край» у м.Бахмач, що проходило у приміщенні Бахмацької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області. У представника мережі склалося враження, що партійці з невідомих причин намагалися цей факт приховати. А іншим суб’єктам виборчого процесу було запропоновано використати згадане приміщення тільки після активних проявів уваги з боку ОПОРИ.

6 жовтня біля будівлі податкової інспекції почали масово збиратися мешканці міста, що привернуло увагу спостерігача ОПОРИ, а також інших учасників виборчого процесу. Зважаючи на це, активіст вирішив з’ясувати ситуацію у різних учасників події. Підсумовуючи всі фактори, як то коментарі та особистість присутніх, видавалося, що партійцями об’єднання «Наш край» у стінах державної установи проводилася внутрішньопартійна робота. У той же час, дотичні до партії діячі відхрещувалися від даного факту, опоненти спростовували їх слова, а головний податківець району запевнив, що право на проведення такого формату заходів мають всі офіційні учасники виборчого процесу.

Так, керівник штабу політичної партії «Наш край» Віталій Кочерга, який також очолює список кандидатів у депутати Бахмацької районної ради від цієї ж політичної сили, запевняв, що ані з’їзду політичного осередку, ані партійців «Нашого краю» там не було. Мала місце просто зустріч виборців з депутатом обласної ради Григорієм Даньком, який запрошував на зібрання всіх бажаючих.

Danko

Разом з тим, політичні опоненти підтверджували участь партійних активістів та у своїх коментарях були досить критичними. Представник ВО «Свобода» Олександр Петренко дізнався про проведення зборів політичної сили «Наш край» і прибув до приміщення податкової, де через скляну стіну спостерігав виступаючих з трибуни представників партії. Зокрема, він відзначив присутність Віталія Кочерги, екс-голови Бахмацької РДА, колишньої «регіоналки» Ольги Допи та інших представників «Нашого краю».

А присутній на місці Бахмацький міський голова Павло Шимко зазначив: «Повернулися махрові часи регіоналів. Український політикум переживає дежавю. Регіонали перейшли до «Нашого краю». За його словами, до приміщення податкової зайшли десятки представників політичного об’єднання.

На підтвердження цих слів довготерміновий спостерігач Громадянської мережі ОПОРА не зафіксував участі податківців у заході, який тривав до глибокого вечора. Також було зафіксовано, що значну кількість невідомого вантажу було перенесено з машин у приміщення.

Для роз’яснення ситуації активіст мережі поспілкувався також із начальником Бахмацької об’єднаної державної податкової інспекції Олексієм Батьківським. Зі свого боку, останній зазначив, що працівники податкової залишаються поза політикою, займаючись виключно наповненням бюджету. За його словами, 6 жовтня поступило звернення від депутата обласної ради Григорія Данька з проханням невідкладно надати можливість провести зустріч з жителями Бахмача у приміщенні податкової. Порядок денний зустрічі включав, у тому числі, і питання поліпшення процесу роботи фіскальної служби. Це і стало підставою для того, щоб надати йому таке приміщення. Крім того, спостерігача запевнили, що будь-який суб'єкт політичного процесу має можливість провести зустріч в актовому залі податкової інспекції за попереднім зверненням.

До слова, пан Батьківський є офіційним учасником виборчих перегонів, безпартійним, однак висуванцем за списками партії «Наш край» у Бахмацьку районну раду.

Для того, щоб переконатись у дотриманні учасниками вищезгаданої події виборчого законодавства, активіст ОПОРИ звернувся із письмовою заявою (від 07.10.2015) до керівника податкової щодо підстав проведення зборів та звернень інших суб’єктів виборчого права з приводу надання їм приміщення в подібних цілях.

13 10 Zayava

У відповідь була надана інформація про те, що від інших суб’єктів виборчого права подібних звернень не надходило, отже і відмов не було.

Lyst

Крім того, начальник Бахмацької ОДПІ для забезпечення рівних можливостей учасників виборчого процесу у телефонному режимі поінформував кандидатів у мери і представників місцевих осередків політичних партій про можливість скористатися приміщенням актового залу для проведення заходів за попередньою домовленістю. Цю інформацію після отримання відповіді з’ясував активіст ОПОРИ.

Нагадуємо, що у разі, якщо приміщення державної власності використовується для внутрішньопартійної роботи, то дана ситуація може містити ознаки використання адміністративного ресурсу.

Разом з тим, частина 3 статті 55 Закону України «Про місцеві вибори» передбачає: «Місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости мають право на договірній основі за рахунок коштів власного виборчого фонду орендувати будинки і приміщення усіх форм власності для проведення зборів, мітингів, дебатів, дискусій та інших публічних заходів передвиборної агітації. При цьому забороняється встановлення різних умов договору оренди приміщень з метою проведення заходів передвиборної агітації для різних кандидатів, місцевих організацій партій».

За коментарями звертайтеся:

Євген Романенко

координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА

в Чернігівській області

068 386 60 54

Моніторинг парламенту | Веб-сайт| Фейсбук | Твіттер

(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)

Довідково:

Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в \Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.