Громадянська мережа ОПОРА продовжує відстежувати реалізацію соціальних проектів від учасників виборчих перегонів. Як вже повідомлялося, активна в цьому напрямку політична сила «Наш край» та діючий очільник Чернігова Олександр Соколов.
Не встигли депутати Чернігівської міської ради проголосувати за фінансування Програми надання одноразової матеріальної допомоги жителям Чернігова на 2014-2018 роки, а пам'ятки чернігівцям, як отримати одноразову допомогу, вже зявились в агітаційних газетах політичної партії «Наш край». Так, малозабезпечені містяни для отримання докладної інформації щодо процедури оформлення допомоги можуть скористатися послугами волонтерів або зателефонувати на «Гарячу лінію мера».
Слід нагадати, що діючий очільник Чернігова Олександр Соколов балотується на цю ж посаду від партіїї «Наш край». Саме він «дав старт програмі «Соціальна картка чернігівця», про яку ОПОРА вже неодноразово повідомляла.
А з 1 жовтня пан Соколов ініціював реалізацію в усіх школах Чернігова соціального проекту «Здоровий зір», в рамках якого кращі дитячі лікарі-офтальмологи оглядатимуть школярів з метою виявлення порушень зору на ранніх стадіях та для профілактики очних захворювань.
Неабияку турботу про мешканців обласного центру виявив його очільник, пропонуючи їм придбати дешевий хліб. Так, між мером і учасниками хлібного ринку було підписано меморандум, відповідно до якого 53 торгівельні точки міста знизили ціну на соціальні сорти хліба («Дарницький» на 40 копійок за буханець, «П’ятак» – на 38).
ОПОРА вбачає в таких діях недобросовісну агітацію через непрямий підкуп виборців.
Нагадаємо, відповідно до частини 4 статті 60 «Закону України про місцеві вибори» «забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, яка є суб’єктом виборчого процесу, політичної партії, місцева організація якої є суб’єктом виборчого процесу, або інших агітаційних матеріалів, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг».
Громадянська мережа ОПОРА вважає, що відсутність у чинній редакції Закону України «Про місцеві вибори» вимоги до посадових осіб, які вирішили взяти участь у виборчих змаганнях, на час виборчої кампанії йти у відпустку та вести перевиборну агітацію у однакових умовах з іншими кандидатами, є одним з головних викликів цьогорічних місцевих виборів. Оскільки така ситуація породжує загрозу зловживання такими кандидатами владою та службовим становищем. Згідно зі статтею 364 Кримінального кодексу України зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб, використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, -карається виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
ОПОРА нагадує, у частині 2 статті 60 Закону України «Про місцеві вибори» зазначено, що кандидатам, які займають посади в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, у військових частинах (формуваннях), на державних, комунальних підприємствах, у закладах, установах, організаціях (у тому числі за сумісництвом), забороняється залучати для передвиборної агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов’язаної з проведенням передвиборної агітації, підлеглих їм осіб, службовий транспорт, засоби зв’язку, устаткування, приміщення, інші об’єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації. Саме тому вищезазначена активність може мати непрямий вплив на виборців та ознаки передвиборної агітації із застосуванням адміністративного ресурсу.