Перейти до інфографіки
На виборах депутатів обласних рад кандидатами стали 16 голів обласних державних адміністрацій (Вінницька, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська , Волинська, Львівська, Київська). Усі голови облдержадміністрацій були висунуті кандидатами в депутати обласних рад місцевими організаціями політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
В усіх регіонах, де відбуваються вибори обласних рад (за виключенням Донецької та Луганської області), у депутати обласних рад балотується 37 перших заступників та заступників голів облдержадміністрацій.
31 посадовець цього рівня (з 37 ) висувався місцевими організаціями політичних партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність». Певний рекорд участі заступників голів облдержадміністрацій у виборах поставлено на Харківщині. В цьому регіоні від місцевої організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» в депутати Харківської обласної ради балотується 6 заступників голови облдержадміністрації.
На виборах депутатів обласних рад в усіх регіонах кандидатами стали 114 голів райдержадміністрацій, що складає 24% від загальної кількості голів райдержадміністрацій в України[1]. (462 РДА в районах, 10 РДА в м. Києві, за винятком окремих районів Донеччини і Луганщини, територій АР Крим та м. Севастополь).
110 з 114 голів райдержадміністрацій були висунуті кандидатами в депутати обласних рад місцевими організаціями партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
Депутатами обласних рад мають намір стати 40 перших заступників та заступників голів райдержадміністрацій. При цьому, 18 з 40 посадовців цього рівня були висунуті місцевими організаціями партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», 7-ВО «Батьківщина», 5-ВО «Свобода» , а також деякими іншими партіями.
Враховуючи негативний досвід місцевих виборів 2010 р. та парламентських виборів 2012 р., органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані в межах цієї виборчої кампанії продемонструвати якісно новий підхід до гарантування власної політичної неупередженості та об’єктивності.
Масова участь посадовців місцевих органів виконавчої влади у виборах вимагатиме від них чіткого розмежування поточної службової діяльності та передвиборчої активності. У той же час, принципово важливо не допустити фактичне суміщення кандидатом-посадовцем двох цих сфер діяльності, що де-факто призведе до використання ресурсів органів влади та бюджетних коштів у політичних інтересах.
ОПОРА закликає цих учасників виборів оголосити про перебування у відпустці на період проведення передвиборної агітації. Не дивлячись на відсутність в Законі України «Про місцеві вибори» вимоги до кандидатів-посадовців щодо відпустки, кандидати-посадовці мають проявити власну ініціативу із метою уникнення ризиків зловживання адміністративними ресурсам та підвищення довіри до інституту виборців в цілому. У той же час, Президент України та Уряд, враховуючи їх попередні заяви щодо надання гарантій законності виборчого процесу, мають проявити дієву реакцію на потенційні випадки зловживань з боку посадовців-кандидатів.