У Закарпатській області друковані та електронні видання не дотримуються вимог законодавства при оприлюдненні результатів опитування щодо потенційних переможців на виборах.

У муніципальній газеті «Ужгород» (№42 від 18 жовтня 2014 року) опубліковано рейтинг кандидатів у виборчому одномандатному окрузі №68, проведеного ГО «Молодіжний інформаційний центр».

При цьому в опублікованому матеріалі не вказано відомостей про замовників опитування; розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних; точного формулювання питань.

Матеріал із результатами опитування позначений на сторінці як «політична реклама».

20 10 Zakarpattja 20 10 Zakarpattja2

Аналогічний матеріал із такими ж порушеннями норм Закону України «Про вибори народних депутатів України» вийшов у муніципальній газеті «Новини Закарпаття» (№115-116 від 18 жовтня 2014 року). У цій газеті позначка «політична реклама» на сторінці відсутня.

Такий же матеріал із результатами соцопитування в аналогічній формі надрукований на агітаційній листівці кандидата у народні депутати Віктора Щадея, яка безкоштовно розповсюджувалася серед виборців, тираж листівки – 30 000 примірників.

13 жовтня Інтернет-видання «Про Захід» розповсюдило інформацію про результати соціологічного опитування компанії «Агенція Політичних досліджень «Соціум Карпат». У цій інформації не вказано відомостей про замовників опитування; часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки.

При цьому сайт вказує джерело інформації – прес-службу кандидата в народні депутати від партії «Блок Петра Порошенка» Роберта Горвата.

20 10 Zakarpattja gorvart3  20 10 Zakarpattja пщкмфке

7 жовтня на Інтернет-ресурсах Закарпаття «Заголовок» та «7 днів» з’явилася інформація про результати соцопитування, проведеного львівською маркетинговою компанією BBS. Електронні ЗМІ, котрі розповсюдили інформацію про соцопитування за результатами прес-конференції, також не вказали повних і вичерпних відомостей щодо розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань.

20 10 Zakarpattja ratushnjak 20 10 Zakarpattja ratushnjak2

20 10 Zakarpattja ratushnjak3

Результати усіх трьох згаданих опитувань кардинально різняться одне від одного і мають різних «лідерів виборчих симпатій».

ОПОРА нагадує, що поширення інформації про опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, суворо регламентується Законом України «Про вибори народних депутатів України».

Згідно з частиною 1 статті 67 Закону, «Підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати такого опитування, пов'язаного з виборами, з обов'язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки».

Згідно з частиною 2 статті 67 Закону, «Інформаційні агентства, засоби масової інформації у разі поширення результатів опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, зобов'язані зазначати повну назву організації, що проводила опитування, замовників опитування, а також інші відомості, зазначені у частині першій цієї статті».

ОПОРА нагадує: забороняється оприлюднювати результати опитувань в останні 2 дні перед проведенням голосування. Тобто, остання дата, коли така інформація може оприлюднюватися у ЗМІ – четвер, 23 жовтня. 

Далі результати громадської думки  можуть оприлюднюватися 26 жовтня після 20.00 – моменту закриття виборчих дільниць.

 

За коментарями звертайтеся:
Феськов Володимир
 Координатор ОПОРИ у Закарпатській області
+38 066 317 36 13
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.
Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.