Два майже ідентичні інтерв’ю із кандидатом № 19 у виборчому списку "Народного Фронту" – Валерієм Лунченком, –  з’явилися у різних закарпатських газетах. Валерій Лунченко також є координатором обласного виборчого штабу "Народного Фронту".

В обох газетах назви матеріалів та речення – фактично однакові, автор вказаний також один – Василь Головня.

Суть інтерв’ю – суто позитивні повідомлення щодо діяльності Валерія Лунченка, матеріал має явні ознаки передвиборчої агітації, оскільки у ньому повідомляється, що Валерій Лунченко балотуватиметься до парламенту і озвучені деякі тези його передвиборчої програми.

Втім у жодній газеті відповідної позначки щодо передвиборчої агітації не зроблено.

Спочатку матеріал вийшов на стор. 4 газети «Срібна Земля-ФЕСТ» № 27 від 19 вересня (наклад – 5 350 примірників), потім – на стор. 4 газети РІО № 38 від 20 вересня (наклад – 15 100 примірників).

Станом на 19 та 20 вересня – коли з’явилася перша публікація, Валерій Лунченко ще не був зареєстрованим кандидатом. Документи на реєстрацію подані 18 вересня, а зареєстрований кандидат Народного Фронту по списку – 23 вересня.

ОПОРА нагадує: згідно із Законом України «Про вибори народних депутатів України», передвиборчу агітацію партія чи кандидат повинні розпочинати із наступного дня після реєстрації.

Тобто, у випадку із Валерієм Лунченком, агітаційне інтерв’ю мало з’явитися лише 24 вересня і позначене у газеті як передвиборча агітація. Цих вимог законодавства не дотримано.

На питання спостерігача ОПОРИ – яким чином два однакові матеріали опинилися у різних газетах і чи надруковані вони на правах реклами, Валерій Лунченко відповів коротко: «Я не відслідковую за тим, хто і що розміщає чи передруковує один в одного».

Ще один випадок завчасно розпочатої агітації зафіксовано з боку кандидата по одномандатному виборчому округу № 68 Олександра Ледиди. Так, у місті Чоп Ужгородського району у поштові скриньки вкинуто спецвипуск газети «Закарпатська Правда», котрий датується 22 вересня. Згідно з інформацією ЦВК, Олександр Ледида 22 вересня був зареєстрований як кандидат, отже агітувати мав, згідно із Законом, із 23 вересня.

 2014.09.26.Fest Lynchenlo1

 2014.09.26.RIO Lynchenlo1

Згідно з частиною 1 статті 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України», «передвиборча агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборча агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України».

У частина 1 статті 70 цього ж Закону йдеться: «Партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборчу агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати».

У частині 17 статті 74 Закону наголошується: «Усі матеріали передвиборної агітації повинні бути відокремленими від інших матеріалів і означені як такі».

За коментарями звертайтеся:
Феськов Володимир,
 координатор ОПОРИ у Закарпатській області
+38 066 317 36 13
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.
Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.